2024-04-27 20:39:36 JPM redakcja1 K

Gra w orkiestrach będzie na najwyższym poziomie od dekady

Widząc wzrost zainteresowania, miłośnicy zespołu są optymistycznie nastawieni do tegorocznych obchodów 17 maja. - Coraz więcej osób zgłasza się do naszej społeczności.

Zdjęcie: Anett Johansen Espeland/NRK 

Trzeci rok z rzędu wzrosła liczba członków Norweskiego Stowarzyszenia Korpusu Muzycznego (NMF). Stowarzyszenie liczy obecnie 59 608 członków. To najwyższy wynik od dziesięciu lat. - „To jest naprawdę niesamowite doświadczenie. Podobnie jak wiele innych organizacji, również my mieliśmy obawy, jak pandemia wpłynie na naszą działalność. Teraz widzimy, że faktycznie osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom. To satysfakcjonujące wyniki"- mówi prezes NMF, Rita Hirsum Lystad.

Zwiększenie dotyczy wszystkich przedziałów wiekowych. W ciągu ostatniej dekady zanotowano przyrost o 14 procent w liczbie członków w korpusie młodzieżowym i dorosłym. Obserwuje się także nieznaczny przyrost w grupie wiekowej 10 –14 lat. - „Uważam, że dostrzegają potrzebę czegoś dodatkowego niż tylko obecności w mediach społecznościowych. Chodzi o wspólne działanie, nie tylko siedzenie i wpatrywanie się w telefon czy ekran"- mówi prezes NMF. W roku 2021 zdarzyło się wiele sytuacji, które nie wymagały wielokrotnych prób. To może świadczyć o tym, że zasady obchodzenia święta narodowego są nadal przestrzegane. 


Aktualnie rekruci są na próbach z główną orkiestrą, przed obchodami 17 maja w Ålgård. Zdjęcie: Anett Johansen Espeland / NRK 

W NMF jest 1600 korpusów. W ciągu ostatnich trzech lat grupa liczących ponad 100 osób podwoiła się. 

Dwukrotna liczba członków 

Od początku nowego roku, orkiestra szkolna w Ålgård, Gjesdal, w Rogalandzie, przyciągnęła 33 nowych członków. 

-„Zdecydowaliśmy się na nowatorskie podejście. Dostarczyliśmy do szkół wiele instrumentów, aby wszyscy uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił. Zamiast tylko występować dla nich, chcieliśmy, aby sami doświadczyli, jak to jest grać"- wyjaśnia prezes Simen Hetland. Mnóstwo orkiestr walczyło podczas pandemii i w poprzednich latach. Wiele wskazuje na to, że coś się wydarzyło. 

-„Bez wątpienia. Orkiestra niesie ze sobą potężną falę zmian. Wiele istotnych badań podkreśla jej zalety i korzyści. W minionym roku Norges Musikkorps Forbund została uhonorowana nagrodą przez Mensę. Przeprowadzone przez niego badania potwierdzają, że dzieci grające na instrumentach mają wyższy poziom inteligencji" - wyjaśnia dyrygent Selmer Simonsen. 

- „Zatrzymanie tych, którzy już rozpoczęli, stanowi wyzwanie. Niestety, przez lata uczniowie chóru zyskali reputację fanatyków. Jednak to, co obecnie się dzieje, potwierdza, że w chórze uczestniczą zwykłe dzieciaki"- mówi Simonsen. - Chociaż kilku członkom chóru dokuczano, ja jako dyrygent prosiłem ludzi, aby każdy okazywał sobie wzajemne wsparcie". 


Dyrygent Selmer Simonsen na próbie chóru szkolnego w Ålgård. Zdjęcie: Anett Johansen Espeland / NRK 

10 milionów godzin ćwiczeń 

Zespoły będą występować 17 maja, ale nic nie jest za darmo. NMF oszacowało, że w całym kraju spędzono łącznie 10 milionów godzin na ćwiczeniach do występu w ciągu roku. Na interakcję wykorzystuje się około 200 000 godzin. - To nie jest wyczyn, który nagle ma miejsce 17 maja. Pracujemy nad tym przez cały rok – podkreśla prezes stowarzyszenia Rita Hirsum Lystad. 

W ankiecie Musician 2023, aż 75 procent młodych ludzi twierdzi, że najważniejszą rzeczą w byciu w zespole jest przebywanie z przyjaciółmi. Dwóch na trzech odpowiada, że w orkiestrze czuje się lepiej niż w jakiejkolwiek innej sferze życia.  - Myślę, że chodzi o potrzebę bycia częścią społeczności. To miejsce spotkań, w którym nie chodzi tylko o muzykę – mówi prezydent. 


Anchor Andreas Hetland (13 l.) gra w korpusie od czterech lat. Chciałby w przyszłości to kontynuować. Zdjęcie: Anett Johansen Espeland / NRK 

Wyzwaniem dla korpusu jest fakt, że wielu członków rezygnuje z uczestnictwa w nim już w wieku kilkunastu lat. Ale to nie wszystko. 

– To świetna zabawa i można poznać wielu przyjaciół – mówi Anker Andreas Hetland (13 l.), który gra w zespole od czterech lat. 

Mia Greater (8) jest jedną z rekrutek, które rozpoczęły pracę w tym roku. 

- „Po prostu wygląda to zabawnie. Grając na kornecie jest świetnie, naprawdę dobrze się bawię". 

Ojciec Allan Greater wiwatuje z boku. 

- „Niestety” w domu będzie dużo ćwiczeń, ale będzie coraz lepiej, więc będziemy musieli to znosić. 


Allan Greater odbiera i przyprowadza swoją córkę Mię, kiedy idzie na ćwiczenia z orkiestrą. Zdjęcie: Anett Johansen Espeland / NRK 

 

Dział: Wydarzenia

Autor:
Anett Johansen Espeland | Tłumaczenie: Agnieszka Wierzycka

Żródło:
https://www.nrk.no/rogaland/korpsene-har-de-hoyeste-medlemstallene-pa-ti-ar-1.16828820

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE