2024-04-05 07:25:29 JPM redakcja1 K

Eksponaty związane z Agathą Christie na wystawie powieści kryminalnych Uniwersytetu Cambridge

Maszyna do pisania i dyktafon Agathy Christie są wśród przedmiotów prezentowanych na nowej wystawie poświęconej temu gatunkowi literackiemu.

Przenośna maszyna do pisania marki Agathy Christie firmy Remington z 1937 r. została wypożyczona uniwersytetowi na potrzeby wystawy. Zdjęcie: PA Media.

Przenośną maszynę do pisania firmy Remington z 1937 roku należącą do Christie wraz z maszynopisem jej ostatniej powieści w której występuje Poirot można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Cambridge. Prezentowane są również inne pierwsze wydania powieści innych znanych pisarzy. Murder by the Book: A celebration of 20th Century British Crime Fiction [Morderstwo przez książkę: celebracja brytyjskiego kryminału XX wieku - przyp. tłum.] potrwa do 24 sierpnia. Przedstawiciel uniwersytetu powiedział, że jedną z "głównych gwiazd" jest maszynopis jej ostatniej powieści o Poirocie, Kurtyna (oryg. Curtain), który był tak utajniony, że przechowywano go w bankowym sejfie przez trzy dekady, aż do ostatecznej publikacji w 1975 roku, na rok przed śmiercią Christie.

W tej książce w końcu ujawniła śmierć detektywa Herkulesa Poirota - wydarzenie tak ważne dla kultury, że jego śmierć została opisana w nekrologu na pierwszej stronie New York Timesa. Eksponaty związane z Christie zostały wypożyczone przez Christie Archive Trust i obejmują jej robocze notatniki z okresu pisania Kurtyny i Świadka oskarżenia (oryg. Witness for the Prosecution).

Dama Agatha Christie, która zmarła w 1976 roku w wieku 85 lat, napisała 66 powieści detektywistycznych, 14 zbiorów opowiadań i ponad 20 sztuk teatralnych. Wystawa obejmuje również biurko wiktoriańskiego powieściopisarza Wilkiego Collinsa, a także pierwsze wydanie jego przełomowego dzieła Kamień księżycowy (oryg. The Moonstone) z 1868 roku.

Ponadto zaprezentowanych zostanie prawie 100 najsłynniejszych, najbardziej wpływowych i najlepiej sprzedających się powieści kryminalnych w historii Wielkiej Brytanii, a także inne dzieła, których nakład został już dawno wyczerpany. Zdecydowana większość tych powieści pochodzi z należącej do biblioteki kolekcji pierwszych wydań w oryginalnych obwolutach. Wśród prezentowanych pierwszych wydań znajdują się zarówno najstarsze brytyjskie kryminały Sir Arthura Conan Doyle'a, Charlesa Felixa i Wilkiego Collinsa, jak i dzieła niektórych z najbardziej rozpoznawalnych autorów XX i XXI wieku.

Autorka powieści kryminalnych i kurator wystawy Nicola Upson powiedziała: "Ta wystawa jest wspaniałym wyborem powieści, które wpłynęły na gatunek i uczyniły powszechnie znanymi Sherlocka Holmesa, pannę Marple, Jane Tennison i inspektora Morse'a. Na wystawie znajdują się książki, które były pionierami gatunku." Wystawa i program wydarzeń zostały wsparte ze środków publicznych przez Arts Council England.

Autor:
Helen Burchell | Tłumaczenie: Monika Cisek

Żródło:
https://www.bbc.com/news/uk-england-cambridgeshire-68639001

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE