Fallout pojawia się jako serial, który gubi się w pokazaniu miejsc z gry na ekranie
Fallout pojawia się w tak fascynujący sposób – na przyjęciu urodzinowym dziecka – co sprawia wrażenie, że serial Amazona wydaje się być przeznaczony, aby pójść w ślady The Last of Us i odnieść sukces w przeniesieniu gry na ekran.
Ella Purnell gra mieszkańca skarbca, który wychodzi na powierzchnię w serialu Fallout. Zdjęcie: Prime Video
Jednakże, w miarę jak pierwszy sezon się rozwija, ta postapokaliptyczna narracja zaczyna przypominać Twisted Metal, błądząc bez celu po opustoszałych ziemiach i niosąc gęstą mitologię przypominającą Westworld w swoim szerokim, wysoce cynicznym spojrzeniu na świat.
Porównanie to nie wydaje się przypadkowe, ponieważ nowy serial jest nadzorowany przez Jonathana Nolana i Lisę Joy, twórców Westworld, serialu, który zachwycił widzów do pewnego momentu. Podczas gdy Fallout z pewnością zainteresuje fanów gry stworzonej przez Tima Caina, jego szersze oddziaływanie wydaje się mało prawdopodobne w porównaniu do wspomnianych wcześniej hitów HBO, pomimo imponującej palety wizualnej i mieszanki dziwactwa i brutalnej przemocy, która jest lepiej wyważona w charakterystycznym dla Amazona serialu The Boys.
Nawet próba opisania fabuły Fallout daje wyobrażenie o tym, jak nieporęczny jest ten szkielet, przynajmniej do czasu, gdy jego równoległe linie zaczną się krzyżować. Początkowy nacisk kładzie się na mieszkańców skarbca, którzy przetrwali ponad 200 lat pod ziemią po nuklearnym unicestwieniu, gdzie, jak mówi ich przywódca, starali się „utrzymać płomień cywilizacji zapalonym". Wkrótce jednak ich zachwyt zostaje zburzony, a jedno z nich, Lucy (Yellowjackets Ella Purnell), wyrusza na misję, która zabiera ją głęboko w brutalny świat na powierzchni.
Tam, niewinna Lucy spotyka mnóstwo napromieniowanych potworów; rycerzy w zbroi (pomyśl o Iron Manie, ale nieco mniej eleganckim), z Aaronem Motenem w roli giermka dla militarystycznej grupy zwaną Bractwem Stali; oraz postać znaną jako Ghoul (Walton Goggins), zmutowanego łowcy nagród, którego wygląd przypomina Czerwonego Czaszkę z Marvela, z tłem, które dostarcza najsilniejszego haka mitologicznego dla serialu.
Walton Goggins jako Ghoul w Fallout. Zdjęcie: Prime Video
„Nienawidzę tego miejsca” - mruczy Lucy, i biorąc pod uwagę straszne rzeczy, którym jest poddana, nikt by jej nie winił. Jednakże jej misja nie tylko wiąże się z mnóstwem rzezi, ale także wglądem na temat jej społeczności i jej pochodzenia, a także spotkaniami (niektóre stosunkowo krótkie) z silną grupą współ gwiazd, w tym Moisèsem Ariasem, Kylem MacLachlanem, Saritą Choudhury, Michaelem Emersonem i Leslie Uggams. Po nadzorowaniu The Peripheral, Nolan (brat i częsty współpracownik Christophera Nolana) reżyseruje trzy pierwsze z ośmiu odcinków, które ustanawiają science fiction/westernowy ton, oraz skalę, która sugeruje, że to kolejna duża stawka dla Prime Video.
Na szczęście osiem odcinków jedynie zarysowuje powierzchnię licznych możliwości narracyjnych zawartych w założeniu, które pod względem struktury mogą przygotować Fallout na długotrwały bieg, podobnie jak ostatnie (i bardziej skuteczne) 3 Body Problem. Serial już zabezpieczył ulgi podatkowe od stanu Kalifornia, co sprawia, że drugi sezon jest bardziej atrakcyjny. Mimo to, sezon pierwszy dobiega końca i nie ma tu tak bardzo poczucia oczekiwania na to, co przyniesie przyszłość, a raczej ogólną ulgę, że ta nieco chaotyczna introdukcja, i skomplikowania związane z uwzględnieniem jej eklektycznej obsady, dobiegła końca. Jak zauważono, jest wiele miejsca do dalszego zgłębiania świata Fallout. Niemniej jednak, oceniając przekłady z gry na ekran, zgaszenie tej świeczki nie oznaczałoby końca świata.
Fallout premierowo wystartuje 11 kwietnia na Amazon Prime Video.
Dział: Premiery
Autor:
Brian Lowry, CNN | Tłumaczenie: Łukasz Topolski
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/10/entertainment/fallout-review-amazon/index.html