2022-09-13 13:11:19 JPM redakcja1 K

Festiwal Filmowy w Wenecji koronuje zwycięzców - Laurę Poitras, Alice Diop, Lucę Guadagnino i Jafara Panahi

Wenecja 2022: Złotego Lwa otrzymuje film Całe to piękno i krew, Wielką Nagrodę Jury - Saint-Omer, Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię - Bones and All, a Nagrodę Specjalną Jury - No Bears.

Reżyserka Laura Poitras ze Złotym Lwem za film Całe to piękno i krew.

Podczas 79. edycji, obchodzący swoje 90-lecie Festiwal Filmowy w Wenecji, wezwał do natychmiastowego uwolnienia wszystkich filmowców uwięzionych za obronę prawa do wolności słowa, nagradzając film Całe to piękno i krew Laury Poitras Złotym Lwem oraz No Bears Jafara Panahi Nagrodą Specjalną Jury. Wspomniany reżyser, obecnie więzień irańskiego rządu, otrzymał owację na stojąco.

Film Laury Poitras, jedyny dokument w konkursie, przedstawia amerykańską fotografkę Nan Goldin i jej walkę z rodziną Sacklerów, właścicieli firmy farmaceutycznej Purdue Pharma, uważanej za odpowiedzialną za epidemię opioidów w Stanach Zjednoczonych.

Przewodnicząca jury Julianne Moore wręczyła również Wielką Nagrodę Jury wzruszonej Alice Diop za film Saint-Omer. Diop zacytowała książkę Sister Outsider Audre Lorde opowiadającą o czarnych kobietach, którą czytała podczas kręcenia filmu: "Nasze milczenie nas nie ochroni. To, co chcę powiedzieć to, że nie będziemy już dłużej milczeć". Film zdobył również nagrodę im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego debiutu. Jak powiedział przewodniczący jury First Films Michelangelo Frammartino, film jest dedykowany "siostrom krwi, siostrom serca, siostrom walki i siostrom kina".

Nie dziwi też, że Luca Guadagnino otrzymał Srebrnego Lwa za reżyserię filmu Bones and All, który określa jako "oryginalny mariaż Włoch i Stanów Zjednoczonych", podczas gdy odtwórczyni głównej roli, amerykanka Taylor Russell, otrzymała nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki.

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów festiwalu, Duchy Inisherin, otrzymał dwie prestiżowe nagrody: za najlepszy scenariusz dla Martina McDonagha i niespodziewanie Puchar Volpi dla najlepszego aktora dla Colina Farrella. Aktor, reagujący z Los Angeles, gdzie obecnie kręci film, mówił o "wartościach, którymi chciał się podzielić z widzami" tego filmu, kręconego na zachodnim wybrzeżu jego rodzinnej Irlandii.

Cate Blanchett otrzymała swój drugi Puchar Volpi dla najlepszej aktorki za amerykański film Tár w reżyserii Todda Fielda, 15 lat po zdobyciu swej pierwszej takiej nagrody w 2007 roku za rolę w filmie Todda Haynesa I'm Not ThereGdzie indziej jestem.

W sekcji Horyzonty przewodnicząca jury Isabel Coixet przyznała irańskiemu filmowi Jang-e jahani sevom Houmana Seyediego nagrodę dla najlepszego filmu, a jego głównemu aktorowi Mohsenowi Tanabandehowi nagrodę dla najlepszego aktora. Wśród europejskich zwycięzców wyróżnili się Tizza Covi, Rainer Frimmel oraz aktorka Vera Gemma. Otrzymali oni odpowiednio wspólną nagrodę dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki za hybrydowy dokudramat Vera. Nagrodę Specjalną Jury otrzymał europejski film Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura z Polski, a nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymała Blanquita chilijczyka Fernando Guzzoniego, koprodukcja między Chile, Meksykiem, Luksemburgiem, Francją i Polską. Nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy otrzymał zaś Snow in September, koprodukcja Francji i Mongolii, w reżyserii Lkhagvadulam Purev-Ochir.

Wreszcie, w kategorii Horyzonty Extra, Nagroda Publiczności powędrowała do Nezouh, najnowszego filmu syryjskiej reżyserki Soudade Kaadan, która jest już laureatką Lwa Jutra - otrzymała nagrodę im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego debiutu za jej film The Day I Lost My Shadow w 2018 roku.

Nagrody główne:

Złoty Lew:

Całe to piękno i krew - Laura Poitras (USA)

 

Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury:

Saint-Omer - Alice Diop (Francja)

 

Srebrny Lew - najlepsza reżyseria:

Luca Guadagnino - Bones and all (Włochy/USA)

 

Puchar Volpi - najlepsza aktorka:

Cate Blanchett - Tár (USA)

 

Puchar Volpi - najlepszy aktor:

Colin Farrell - Duchy Inisherin (Irlandia/Wielka Brytania/USA)

 

Najlepszy Scenariusz:

Martin McDonagh - Dychy Inisherin (Irlandia)

 

Nagroda Specjalna Jury:

Jafar Panahi - No Bears (Iran)


Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki:

Taylor Russell - Bones and All

 

Konkurs Horyzonty:

Najlepszy film:

Jang-e jahani sevom - Houman Seyedi (Iran)

 

Najlepsza reżyseria: 

Tizza Covi i Rainer Frimmel - Vera (Austria)

 

Specjalna Nagroda Jury:

Damian Kocur - Chleb i sól (Polska)

 

Najlepsza aktorka:

Vera Gemma - Vera

 

Najlepszy aktor:

Mohsen Tanabandeh - Jang-e jahani sevom

 

Najlepszy scenariusz:

Fernando Guzzoni - Blanquita (Chile/Meksyk/Luksemburg/Francja/Polska)

 

Najlepszy film krótkometrażowy

Snow in September - Lkhagvadulam Purev-Ochir (Francja/Mongolia)


Konkurs Horyzonty Extra:

Nagroda Publiczności ‘Armani Beauty’ - najlepszy film: 

Nezouh - Soudade Kaadan (Wielka Brytania/Syria/Francja)

 

Lew Jutra - Nagroda im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego filmu debiutanta:

Saint-Omer - Alice Diop

 

Konkurs Wenecka klasyka:

Najlepszy film dokumentalny o kinie: 
Fragments of Paradise - KD Davison (USA)

 

Najlepszy film odrestaurowany: 
Namaszczony do zabijania - Seijun Suzuki (Japonia)


Konkurs Venice Virtual Reality:

Najlepsze doświadczenie VR:

The Man Who Couldn't Leave - Chen Singing - (Tajwan)

 

Wielka Nagroda Jury:

From the Main Square - Pedro Harres (Niemcy)

 

Nagroda Specjalna Jury:

Eggscape - German Heller (Argentyna)

Autor:
Camillo De Marco | Tłumaczenie: Julia Czajkowska

Źródło:
https://www.cineuropa.org/fr/newsdetail/430317

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE