Gitara, na której grali John Lennon i George Harrison osiąga wartość 2,9 mln dolarów na aukcji
12-strunowa gitara, na której grały gwiazdy Beatlesów, John Lennon i George Harrison, była uznana za zaginioną przez prawie 60 lat i została sprzedana na aukcji za ogromną cenę 2,9 mln dolarów.
12-strunowa gitara została wykonana przez niemiecką firmę Framus. Fot. Julien's Auctions
Zespół korzystał z akustycznej gitary „Hootenanny” firmy Framus w 1965 roku podczas nagrań, sesji i wykonów piosenek, w tym „Help!”, „You’ve Got To Hide Your Love Away” i „It’s Only Love”, według kalifornijskiego domu aukcyjnego Julien’s Auctions. Ustanowiła ona nowy rekord świata za najdrożej sprzedaną gitarę Beatlesów – tytuł wcześniej przypisany gitarze Gibson J-160E z 1962 roku, której Lennon używał do nagrania „I Want to Hold Your Hand” i innych wczesnych hitów Beatlesów, i która została sprzedana za 2,4 mln dolarów w domu aukcyjnym Julien’s w listopadzie 2015 roku.
Lennon podarował akustyczną gitarę przyjacielowi, który przekazał ją komuś, „kto zabrał ją do domu, wrzucił na strych i nie myślał o niej przez dekady” – podał dom aukcyjny w oświadczeniu opublikowanym w kwietniu.
Gitara jest częścią wydarzenia „Music Icons". Fot. Julien's Auctions
Wyprodukowana w Niemczech gitara, ma świerkową górę, mahoniowy spód i boki oraz 19-progową podstrunnicę z palisandru – oświadcza dom aukcyjny, który współpracował z ekspertem od Beatlesów, Andym Babiukiem, w celu potwierdzenia jej autentyczności.
„Posiada charakterystyczne oznaczenia, dzięki którym można ją łatwo zidentyfikować” – dodał dom aukcyjny, ale „prawdziwym dowodem jest jej brzmienie”.
Lennon na zdjęciu z grudnia 1963 roku. Fot. ITV/Shutterstock
„Po poruszeniu strun, natychmiast przedstawia się jako „ta” gitara. Jeśli znasz akordy, melodie Beatlesów wydobywają się z otworu bez trudu” – kontynuowano.
„Jak dźwiękowa kapsuła czasu z 1965 roku, Framus jest bezpośrednim połączeniem z tamtymi nagraniami”.
Kiedy gitara została znaleziona, była w tak złym stanie, że nie dało się na niej grać, według domu aukcyjnego, który postanowił ją odnowić.
Julian’s powierzył zadanie Ryanowi Schuermannowi z warsztatu LA Guitar Repair, który „wykonał prawie niewykrywalny, mistrzowski reset gryfu, piękną naprawę górnej części, obróbkę parową i cieplną mostku... wszystko, aby zapewnić, że Hootenanny będzie nadawała się do grania nie tylko teraz, ale przez kolejne dekady”.
Gitara weszła na aukcję jako część wydarzenia „Music Icons” domu aukcyjnego Julien’s Auctions, które odbyło się w restauracji Hard Rock Cafe 29-30 maja w Nowym Jorku.
Dział: Wydarzenia
Autor:
Jack Guy | Tłumaczenie: Weronika Sokół
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/25/style/beatles-framus-hootenanny-auction-scli-intl/index.html