Irlandczyk Paul Lynch zdobywa literacką Nagrodę Bookera
Transformacja społeczeństw demokratycznych w systemy autorytarne zainspirowała Paula Lyncha do napisania mrocznej powieści o fikcyjnym rządzie totalitarnym w Irlandii. Znakomitej, jak mówi jury Nagrody Bookera.
Irlandczyk Paul Lynch ze swoją powieścią "Pieśń proroka" Zdjęcie: Kin Cheung / AP.
Irlandzki pisarz Paul Lynch zdobył w 2023 roku prestiżową brytyjską Nagrodę Bookera (ang. The Booker Prize). 46-latek mieszkający w Dublinie otrzymał nagrodę w wysokości 50 000 funtów (około 57 500 euro) za powieść Prophet Song, jak ogłosili organizatorzy podczas ceremonii wręczenia nagród w Londynie w niedzielę wieczorem. Jury nazwało piątą powieść Lyncha o despotycznym irlandzkim rządzie "triumfem emocjonalnego opowiadania historii, odważnym i inspirującym". Z wielką wyrazistością oddaje on społeczne i polityczne lęki naszych czasów.
Nagroda Bookera to najważniejsza brytyjska nagroda literacka. Przyznawana jest corocznie autorowi anglojęzycznej powieści opublikowanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.
W Prophet Song Lynch maluje dystopijną wizję Irlandii w uścisku totalitaryzmu. Główną bohaterką jest matka czwórki dzieci i naukowiec, która musi podjąć straszną decyzję po tym, jak jej mąż zostaje porwany przez nowo utworzoną tajną policję.
Lynch otrzymał wyróżnienie od swojego poprzednika, urodzonego na Sri Lance pisarza Shehana Karunatilaki. Lynch jest dopiero piątym irlandzkim autorem, który zdobył tę nagrodę. Według agencji prasowej PA, po ceremonii wręczenia nagrody powiedział: "Ta książka nie była łatwa do napisania". Racjonalna część jego umysłu uważała, że pisząc tę powieść naraża na szwank swoją karierę. "Ale i tak musiałem napisać tę książkę. W takich sprawach nie mamy wyboru". "Prophet Song została zainspirowana wojną w Syrii i kryzysem uchodźczym,” powiedział.
We wrześniu powiedział PA, że książka niekoniecznie musi być ostrzeżeniem przed autorytarnym rządem, ponieważ coś takiego już istnieje. Tym, co leży u podstaw tej książki, jest poczucie liberalno-demokratycznego regresu, który miał miejsce na całym świecie w ciągu ostatnich sześciu, ośmiu, może dziesięciu lat. Autorzy tacy jak Margaret Atwood, Hilary Mantel i Salman Rushdie byli poprzednimi laureatami Nagrody Bookera.
Dział: Literatura
Autor:
WWW.SPIEGEL.DE | Tłumaczenie: Monika Cisek