2022-09-30 12:38:03 JPM redakcja1 K

Jak psy widzą świat?

A gdybyśmy tak mogli czytać w myślach naszych psów? Niestety nie mamy jeszcze takiej możliwości, ale naukowcy oferują nam obecnie pierwsze spojrzenie na to, jak umysły psów rekonstruują to, co widzą. Pomimo naszego zranionego ego, okazuje się, że nasi najlepsi przyjaciele wydają się być bardziej zainteresowani czynnościami, które wykonujemy niż naszym wyglądem i osobą!

 

 

Całkiem niedawno naukowcy, za pomocą sztucznej inteligencji (AI) i funkcjonalnemu obrazowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI), nauczyli się rozszyfrowywać, jak ludzki mózg przetwarza bodźce wizualne. To właśnie fMRI umożliwia wizualizację aktywności mózgu osób w stanie przytomności, a w połączeniu z AI daje swego rodzaju dostęp do tego, na co patrzy badany, nawet bez konieczności zadawania mu pytań. Można by rzec, że to naukowy sposób "czytania w myślach".

 

Widząc efekty, badacze chcieli przetestować tę technikę również na jakichś zwierzętach, pierwotnie oczywiście na ssakach naczelnych - ale także na psach, by móc w końcu zrozumieć, jak i co myślą nasi pupile. Specjaliści w dziedzinie neurobiologii psów z Emory University (USA) opublikowali niedawno pierwsze wyniki badań, które pokazują, jak umysł naszego najlepszego przyjaciela interpretuje to, co widzi.

 

Na razie ta bardzo wstępna badania zostały przeprowadzone tylko na dwóch, jednak bardzo czujnych psach, wyszkolonych wcześniej, jak wejść do skanera i pozostać w bezruchu, bez potrzeby ograniczania ich możliwości ruchu. Naukowcy nagrali dane neuronowe z fMRI, podczas gdy wspomniane psy oglądały filmy, a następnie zastosowali algorytm uczenia maszynowego do analizy danych. W ten sposób byli w stanie odtworzyć, przynajmniej w pewnym stopniu, jak psy widzą świat.

 

Różnice zaobserwowane przez badaczy z Emory University (USA) między mózgami ludzi (A) i psów (B). © Journal of Visualised Experiments (2022)

 

Fundamentalne różnice między psami a ludźmi

Co pokazywały filmy zaprezentowane psom, zapytacie? Zwyczajne obrazy z codziennego życia psa - psy otrzymujące smakołyki, obwąchujące się nawzajem, bawiące się lub chodzące na smyczy, ale także samochody, rowery, koty czy jelenie. I oczywiście ludzie przytulający się, jedzący czy rzucający psu piłkę. Wszystko te sceny były klasyfikowane według kategorii ‘obiekt’ - pies, piłka, człowiek - z jednej strony oraz ‘czynność’ - wąchanie, zabawa, jedzenie - z drugiej.

 

Dla porównania, w tym samym eksperymencie uczestniczyło dwóch ludzi, a wyniki uzyskane przez badaczy z Emory University sugerują poważne różnice w sposobie funkcjonowania mózgów ludzi i psów. "My, ludzie, jesteśmy bardziej zorientowani na odbiór obiektów" - mówi w oświadczeniu profesor psychologii Gregory Berns. "Jeśli w języku angielskim jest dziesięć razy więcej rzeczowników niż czasowników, to prawdopodobnie dlatego, że mamy pewną szczególną obsesję na punkcie nazywania obiektów. Psy natomiast wydają się mniej zainteresowane tym, kogo lub co widzą, a bardziej samą czynnością ‘widzenia’".

 

Wynik badania nie jest to zbyt zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że psy mają nieco większą gęstość receptorów wzrokowych przeznaczonych do wykrywania ruchu niż ludzie. Kiedy jesteś zwierzęciem, musisz być zainteresowany tym, co dzieje się w twoim otoczeniu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Działanie to wydaje się wtedy najważniejsze.

Dział: Obraz

Autor:
Futura | Tłumaczenie: Julia Czajkowska

Żródło:
https://www.futura-sciences.com/planete/actualites/animaux-chiens-voient-monde-100845/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE