2023-10-11 12:19:36 JPM redakcja1 K

Jak Virginia Woolf i Sylvia Plath wyprzedziły swoje czasy?

Różnica wieku między nimi wynosiła 50 lat. Łączyło to, że obie w świecie literatury znaczyły wiele. Do dziś są cytowane i uwielbiane przez czytelników. Obecnie w ramach szacunku, gazety publikują w rocznice śmierci (11.02 - Sylvia Plath i 28.03 - Virginia Woolf) artykuły przypominające o nich.

Zdjęcie: flashbak.com

Virginia Woolf

Urodziła się 25.01.1882 w Wielkiej Brytanii. Napisała: „Pani Dollaway”, „Własny pokój”, „Orlando: biografia” oraz 45 innych książek. Modernistyczne teksty autorki nie zbierały pozytywnych recenzji głównie od męskiej społeczności literackiej. Jednakże dla kobiet była postacią wiodącą. Niektórzy uważają, że dzięki chorobie afektywnej dwubiegunowej była wybitna, mogło się to przyczynić. Kto lepiej by ujął problem, jakiego nie ma? Natomiast trzeba pamiętać o jej pochodzeniu i bardzo dobrze usytuowanych rodzicach, kładących nacisk na edukację córki. W swojej krótkiej książce “O chorowaniu” pisała nie tylko o dolegliwościach psychicznych, lecz także fizycznych. Chciała udowodnić, iż nawet o grypie można stworzyć literackie dzieło. Co ją wyróżniało na tle innych autorów? Przede wszystkim wyrażanie własnego zdania i brak strachu przed ujawnieniem siebie. Była zestawiana z Ezrą Poundem i Jamesem Joyce’em. Mimo wszystko 28.03.1941 popełniła samobójstwo, aczkolwiek świat o niej nie zapomniał.

Sylvia Plath

27.10.1932 w Stanach Zjednoczonych na świat przyszła Sylvia Plath - wybitna poetka i eseistka. Do dziś jest znana i cytowana za sprawą swojej autobiografii „Szklany klosz”. Tak jak poprzedniczka, cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową. Kształciła się w prestiżowej szkole. Reprezentowała poezję konfesyjną, czyli było mnóstwo nawiązań do Boga i duchowości. Co ciekawe, obie autorki nawiązywały do motywu lustra, mającego w literaturze wiele znaczeń. Biorąc pod uwagę rozbieżność ich epok, zwierciadła mogły mieć u każdej inną symbolikę. Po latach od jej śmierci wyszło na światło dzienne, że mąż pobił ją, w wyniku czego prawdopodobnie poroniła. W 1962 mężczyzna zdradził żonę z Assią Wevill. Poetka po rozwodzie napisała swoje najbardziej doceniane wiersze. W 2003 r. powstał film o jej problemach małżeńskich – „Sylvia”. Autorka nie poradziła sobie z rozstaniem, więc 11.02.1963 popełniła samobójstwo przez zatrucie gazem.

Powiązania między autorkami

Nigdy się nie spotkały, ale Plath inspirowała się Virginią Woolf. Kobiety zmagały się z podobnymi problemami. Zapisały się na kartach historii jako wybitne literatki. Mimo że dzieła pań nie są obecnie lekturami, to duża część młodzieży (również w Polsce) czyta te teksty, szukając siebie. Jak napisała Sylvia Plath w “Dziennikach 1950-1962” – „Boże, proszę, tylko nie to. Tylko nie kolejny dzień”. Gdyby przyszły na świat w XXI w. być może, ze względu na wzrost poziomu psychiatrii, nie doszłoby do samobójstw.

Inne źródła: https://lubimyczytac.pl/autor/30237/sylvia-plath/cytaty

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylvia_Plath

https://pl.wikipedia.org/wiki/Virginia_Woolf

Dział: Literatura

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE