Lubisz słuchać dźwięku wodospadów i ptaków na Spotify? Teraz przy ich odsłuchiwaniu pomagasz je chronić
Natura jest teraz oficjalnie kredytowanym artystą na platformach strumieniowych, więc kiedy będziesz jej słuchasz, organizacje ochrony przyrody otrzymają tantiemy.
Natura zostaje artystką na Spotify. Zdjęcia: dzięki uprzejmości UN Live.
18 kwietnia na Spotify i innych platformach streamingowych zadebiutowała nowa artystka, jednak na pewno słyszałeś wcześniej jej dźwięki - mogły to być fale oceanu, śpiew ptaków lub dudnienie spadającego deszczu. Tą artystką jest natura i odtwarzanie jej piosenek wspiera finansowanie jej ochrony.
The Museum for the United Nations – UN Live, organizacja z siedzibą w Kopenhadze, która przy pomocy pop kultury krzesi empatię i zachęca do działania dla klimatu, rozpoczęła Sounds Right (Dobrze Brzmi), inicjatywę używającą muzykę natury do finansowania wysiłków na rzecz ochrony przyrody. Od kiedy natura - stylizowane na NATURA - jest oficjalnym, kredytowanym artystą na platformach streamingowych, partnerzy zajmujący się ochroną przyrody będą dostawać co najmniej połowę tantiemów.
- ,,Mamy nadzieję, że będzie to inicjatywa, która zachęci ludzi do refleksji nad wartością natury i nad tym, co możemy zrobić, aby nasz model społeczny i gospodarczy mógł odwdzięczyć się się naturze, ponieważ wszyscy jesteśmy od niej zależni" - mówi Gabriel Smales, dyrektor ds. programów globalnych Sounds Right.
Tantiemy przede wszystkim trafią do EarthPercent, fundacji współ założonej przez Briana Eno, pioniera muzyki ambient. Następnie do zespołu doradczego składającego się z ekspertów ochrony przyrody, biologów, aktywistów środowiskowych i ludności rdzennej, którzy będą dystrybuować środki.
Utwory natury to nie tylko takie klasyki, jak nastrojowe dźwięki wydawane przez ptaki czy rozbijające się fale, 'czyli coś co można by nazwać solowymi projektami natury' mówi Smales, ale także piosenki światowych gwiazd, w których pojawia się natura. Na większości platform streamingowych, a przede wszystkim na Spotify, piosenki te będzie można znaleźć na playlistach Feat. NATURE.
Jednym z tych utworów jest twór Eno, który zremiksował Get Real, piosenkę, którą stworzył we współpracy z Davidem Bowiem, tak aby w tle słychać było śmiech hien i dźwięki dzikich świń. Inny przykład to dodanie łoskotu kolumbijskiego lasu deszczowego do piosenki Ellie Goulding - Brightest Blue. Raper Louis VI, który wydał wcześniej piosenkę Orange Skies o pożarach lasów, we współpracy z naturą i prawdziwym ekologiem akustycznym, dodał do utworu dźwięki z lasu deszczowego na Borneo. Na playliście znajduje się 15 piosenek artystów z Kolumbii, Indii, Norwegii, Wenezueli i innych państw. (Dźwięki natury na tych piosenkach pochodzą od VozTerra, - partnera UN Live - Listening Planet lub pozyskane przez samych artystów lub producentów.)
Nie jest jasne ile środków wygeneruje każde odtworzenie (jest to zależne od wielu czynników). Jednak Sounds Right przewiduje, że przy 600 milionach słuchaczy, przez następne 4 lata uda się zebrać ponad 40 milionów dolarów na ochronę środowiska. To z samych tantiemów, a Smales dodaje, że pracują nad dywersyfikacją przychodów, i że słuchacze mogą przekazać więcej poprzez danie ‘napiwku’ artyście.
Organizacje non-profit związane ze środowiskiem są niebywale niedofinansowane. Otrzymują tylko 2% ze wszystkich pieniędzy przeznaczanych na organizacje charytatywne. W 2020 Amerykanie przekazali w sumie 471 miliardów dolarów na organizacje charytatywne, jednak non-profitowe organizacje związane ze środowiskiem dostały tylko około 8 miliardów dolarów z donacji. Organizacje non-profit takie jak Nature Conservancy i Wildlife Fund (obydwie współpracują z Sounds Right), za swoje wysiłki ochrony przyrody dostały sporo z tych pieniędzy, jednak większość organizacji tego typu jest bardzo niedofinansowana. Działalność człowieka zniszczyła populacje dzikich zwierząt w bezprecedensowym tempie, od 1970 r. ich liczebność spadła już o 68%. Eksperci walczą o wsparcie kryzysu bioróżnorodności poprzez zwiększenie dofinansowania na ochronę przyrody.
UN Live zainaugurowało pracę nad tym pomysłem w 2019, kiedy we współpracy z lokalnymi naukowcami i muzykami w Bogocie rozpoczęło dodawanie dźwięków natury do muzyki klubowej, by pomóc ludziom w zbliżeniu się do świata natury.
- ,,Niedługo potem UN Live opracowało pomysł, aby pieniądze wygenerowane z tych utworów, lub z jakiegokolwiek ich fragmentu, były przekazywane na przyrodę" - mówi Smales. - ,,To może być silny sposób na zademonstrowanie, że nie zawsze musimy mieć wydobywcze relacje ze światem przyrody."
Poza playlistą, która zostaje uruchomiona przed Dniem Ziemi, w ciągu roku Sounds Right będzie dodawać kolejne piosenki. Muzeum ma także nadzieję, że ich inicjatywa zainspiruje więcej artystów do współpracy z naturą i oznaczania jej jako artystka w swoich utworach, by generować tantiemy na ochronę przyrody. Każdy zainteresowany artysta może wypełnić formularz na stronie Sounds Right.
Dział: Muzyka
Autor:
Kristin Toussaint | Tłumaczenie: Maria Ludwikowska