Maria Skaranger nominowana do nagrody literackiej Rady Nordyckiej
Maria Navarro Skaranger (29 l.) i Niels Fredrik Dahl (66 l.) to norwescy autorzy, którzy w tym roku walczą o najbardziej prestiżową nagrodę literacką regionu nordyckiego.
Od debiutu „Alle utlendinger har lukka gardiner” Maria Skaranger jest autorką, która zaskakuje i robi wrażenie, pisze jury Rady Nordyckiej. Zdjęcia: Io Sivertsen
Maria Navarro Skaranger została nominowana za swoją czwartą powieść "Gwiżdżę na ciemnym wietrze", która ukazała się w ubiegłym roku i została uznana za jedną z najlepszych książek roku przez VG.
Recenzentka VG napisała o książce: "Brawo!", określając ją jako swego rodzaju swobodną kontynuację poprzedniej książki Skarangera, "Emily Forever" (2021).
Maria Skaranger zadebiutowała jako 20-latka powieścią "Alle utlendinger har lukka gardiner" w 2015 roku, a w 2018 roku otrzymała Nagrodę Oslo oraz Nagrodę Literacką UE za swoją drugą powieść "Księga smutku (Historia Nilsa w lesie)".
Jury Rady Nordyckiej uznało, że "Gwiżdżę na ciemnym wietrze" to książka, która "naprawdę robi wrażenie, ponieważ mówi coś ważnego zarówno o sztuce powieściowej, jak i o społeczeństwie norweskim".
"Tak, to kolejna norweska powieść osadzona w fikcyjnym mieście Drabant, ale Skaranger ma tak oryginalny i precyzyjny styl, że czytelnikowi wydaje się, jakby czytał coś zupełnie nowego. Powieść jest zarazem bolesna i zabawna, przenosząc w sobie silną wściekłość wobec ukazywanej biedy strukturalnej."
Drugim norweskim autorem nominowanym do tej prestiżowej nagrody jest Niels Fredrik Dahl, który podobnie jak Skaranger publikuje swoje książki w Oktober Forlag.
Dahl został nominowany za swoją powieść "Powrót ojca", gdzie podkreśla się, że ma on za sobą imponujące i wyróżniające się autorstwo. Powieść ta jest opisywana jako "bogata i poruszająca".
Jurorzy piszą:
,, Tekst czasami przybiera formę długotrwałą i niepewną, innym razem jest natychmiastowy i pośpieszny, lecz zawsze charakteryzuje go wyraźne rozpoznanie tego, jakie uczucia i myśli może wywołać zarówno w emocjach, jak i w rozumieniu czytelnika”.
Fredrik Prost został nominowany z obszaru języka lapońskiego za książkę "Leŋges heartggi Sáhčal fatnasa", którą jury określiło jako "dzieło sztuki o wielu aspektach".
,,Jako całość książka jest jak klejnot, który trudno jest odłożyć, a który zasługuje na znalezienie się w każdym domu”. – pisze komisja.
Nagroda przyznawana jest od 1962 roku, a w tym roku nagroda zostanie wręczona pod koniec października w Reykjaviku na Islandii. Nagroda trafia do dzieła beletrystycznego spełniającego wysokie wymagania literackie i artystyczne – a jej wartość wynosi 300 000 koron duńskich.
Pozostali nominowani to:
Dania:
Helle Helle: „Hafni opowiada”, powieść
Theis Ørntoft: „Ziemska”, powieść
Szwecja:
Gunnar Harding: „Wspomnienia z miast zapomnienia”, wiersz
Johan Jönson: „Nollamorfa”, wiersz
Finlandia:
Eva-Stina Byggmästar: „Czy chcesz pocałować buntownika?”, Wiersz
Laura Lindstedt i Sinikka Vuola: «101 aviomii tapaa tappaa. Menetemmellinen murhamysteeri”, powieść
Islandia:
Anna María Bogadóttir: „Jarðsetning”, powieść
Kristín Eiríksdóttir: „Tól”, powieść
Wyspy Owcze:
Kim Simonsen: „Lívfrøðiliga samansetingin í einum dropa av havtni przypomina um bloodið í mínim æðrum”, wiersz
Åland:
Mikaela Nyman: „Aby wydostać się z wichury, trzeba przesunąć się na bok”, wiersz
Dział: Literatura
Autor:
Camilla Norli | Tłumaczenie: Agnieszka Wierzycka