2025-02-25 09:51:30 JPM redakcja1 K

Marmurowa rzeźba bogini Afrodyty odkopana w starożytnym mieście Perge w Turcji

Archeolodzy odkryli pięć posągów datowanych na okres od I do III wieku, podkreślających „bogactwo artystyczne” tego miejsca. Te skarby zostaną odrestaurowane i wkrótce wystawione w muzeum w Antalyi.

Zdjęcie: Dimitar Dilkoff / AFP

Posąg ma około dwóch metrów wysokości. Imponująca marmurowa rzeźba greckiej bogini Afrodyty została odkryta w starożytnym mieście Perge, na południu Turcji, 12 lutego — poinformowała turecka Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ta niezwykła figura ukazuje boginię miłości i piękna w eleganckiej pozie. U jej podstawy znajduje się wizerunek boga Erosa, pierwotnego bóstwa miłości i siły twórczej w mitologii greckiej, siedzącego na delfinie.

Zdjęcie: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü/Capture Facebook

Według wstępnych analiz rzeźba ta jest rzymską repliką z II wieku naszej ery, okresu rozkwitu Perge pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Niedaleko odkryto kolejny posąg o wysokości 1,87 metra — relacjonują archeolodzy. Przedstawia on kobietę ubraną w tunikę w stylu seweryjskim (193–235 n.e.), charakterystycznym dla rzymskiej rzeźby, który podkreślał wyrazistość twarzy i przenikliwe spojrzenia postaci.

Zdjęcie: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü/Capture Facebook

Badania archeologiczne ujawniły także trzeci posąg, dość podobny, znaleziony w pobliżu i złamany na dwie części. Odkryto również dwie inne rzeźby, nieco dalej, wzdłuż tzw. „ulicy wschodniej”. Tym razem są to posągi kobiety i mężczyzny ubranych w klasyczną modę epoki. Ich rozmieszczenie sugeruje, że mogły zdobić aleję lub budynek publiczny.

Zdjęcie: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü/Capture Facebook

„Bogactwo artystyczne”

Taka hipoteza nie dziwi archeologów, którzy przywykli do odnajdywania realistycznych i misternych rzeźb, zdobiących starożytne place publiczne. „Te rzeźby świadczą o bogactwie artystycznym miasta w starożytności” — cieszy się turecka Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów. Perge było bowiem jednym z głównych ośrodków produkcji rzeźbiarskiej w Azji Mniejszej, z licznymi warsztatami, w okresach hellenistycznym i rzymskim.

Między Licją na zachodzie a Cylicją na wschodzie, znajdowała się Pamfilia (z greckiego „ziemia wszystkich plemion”), do której należało starożytne Perge, niedaleko współczesnej Antalyi. Miasto stało się kwitnącym centrum gospodarczym i kulturalnym już w epoce hetyckiej, a później pod wpływami greckimi i rzymskimi, między I a III wiekiem naszej ery. Apostoł św. Paweł miał odwiedzić Perge podczas swojej pierwszej podróży misyjnej (ok. 46 r. n.e.), czyniąc z miasta ważny ośrodek wczesnego chrześcijaństwa.

Ostatnie znaleziska zostaną odrestaurowane i wystawione w muzeum w Antalyi — poinformowała turecka Dyrekcja Generalna za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tymczasem archeolodzy kontynuują wykopaliska, mając nadzieję na odkrycie kolejnych skarbów, które rzucą nowe światło na historię tych pięciu marmurowych rzeźb.

Dział: Wydarzenia

Autor:
Charles Boutin | Tłumaczenie: Marta Stelmasiak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lefigaro.fr/culture/patrimoine/une-sculpture-en-marbre-de-la-deesse-aphrodite-mise-au-jour-dans-la-cite-antique-de-perge-en-turquie-20250223

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE