Moda czy powrót do korzeni?
Czy mieliście kiedyś okazje słyszeć o Południcy, która czai się na polach czekając na chłopów w celu zsyłania na nich udarów słonecznych?

Być może prababcia opowiadała wam o Leszym, który spaceruje leśnymi dróżkami pilnując lasu i władając jego zwierzęcymi mieszkańcami. Uraczyła was również opowieścią o Rusałkach? Demonach w ciele pięknych, młodych kobiet zamieszkujących brzegi jezior, by odwieść Was od pomysłu niebezpieczniej zabawy nad wodą?
Wszystkie te opowieści mają ziarno prawdy, a nazywamy je Mitologią Słowiańską.
Już od kilku lat możemy z łatwością zdobyć literaturę inspirowaną Polską Demonologią Ludową. Autorzy decydują się na powieści iście zaczerpnięte ze świata przedchrześcijańskiej Polski, ale i naukowcy, profesorowie stawiają na przedstawienie faktów dotyczących wierzeń dawnych Polan.
Czym jest literatura słowiańska i dlaczego cieszy się tak dużym uznaniem czytelników?
Słowiański rynek książki to nic innego jak historie zaczerpnięte z dawnych wierzeń, które pozwolą nam przenieść się setki lat wstecz, poczuć klimat przedchrześcijańskich tradycji, oraz poznanie medycyny Szeptuch i magii ziół.
Jedną z pierwszym w Polsce osób, którego wiedza została przelana na papier w 2006 roku był Aleksander Gieysztor. Wówczas pod jego nazwiskiem pojawił się elementarz dokładnie opisujący Mitologię Słowian. Nie możemy również zapomnieć o kultowym ,,Wiedźminie'' w wydaniu Sapkowskiego. To natomiast dzieło zaliczamy do fantastyki inspirowanej słowiańszczyzną.
Ogromnym portfolio w dziedzinie literatury słowiańskiej może pochwalić się wydawnictwo Replika, które szczyci się wydaniem ponad 26 tytułów w serii ,,Wierzenia Dawnych Słowian''. To właśnie to wydawnictwo co roku możecie spotkać na Poznańskich Targach Książki, porozmawiać z topowymi autorami oraz zrobić sobie zdjęcie z mitycznymi postaciami, które przechadzają się po stanowisku wydawnictwa.
Replika stawia jednak na wiedzę i fakty. W ich książkach nie ma miejsca na fikcje literacką. W odróżnieniu do powieści wydawanych przez wydawnictwo Mięta! Pisarze wydający w Mięcie są znani z przelewania na papier najfantastyczniejszych opowieści osadzonych w czasach dawnych Polan. Przykładem może być niezwykła seria pt. ,,Kwiat Paproci'' autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. To właśnie ona może pochwalić się zaszczepieniem w czytelnikach zainteresowania do mitologii słowiańskiej. Jej seria jej wydawana regularnie od 2016 roku i bez przerwy przyciąga coraz to nowych czytelników.
Zadajmy sobie pytanie… Do czego potrzebna nam jest wiedza o Swarożycu i Strzydze? Dlaczego obchodzą nas wierzenia i obyczaje dawnych Polan, fascynują nas pozostałości kultury?
W jakim celu autorzy książek o tematyce słowiańskiej rzucają nam nieznane dotąd przypowieści? Czy to tylko chwilowa moda? A może powrót do korzeni i właśnie jesteśmy świadkami wracającej do nas historii.
Dział: Literatura
Autor:
Natalii Wasik
Źródło:
Artykuł autorski