2022-08-29 11:51:44 JPM redakcja1 K

Muzyka pozwala ludziom połączyć się z własnym wnętrzem

Zdj.: Cecília Bastos/USP ImagensW czasach pandemii, naznaczonych izolacją, Marco Antonio da Silva Ramos twierdzi, że muzyka pomaga przetrwać w samotności. Radzenie sob...

Zdj.: Cecília Bastos/USP Imagens

W czasach pandemii, naznaczonych izolacją, Marco Antonio da Silva Ramos twierdzi, że muzyka pomaga przetrwać w samotności.

 

Radzenie sobie z izolacją spowodowaną pandemią lub z trudnościami, które pojawiają się w codziennym życiu, nie jest łatwe dla wielu osób. Są tacy, którzy w muzyce odnajdują sposób na to, by wszystko stało się lżejsze, przyjemniejsze, bardziej radosne. W tej fazie odosobnienia, niektórzy podjęli wyzwanie, próbując odkryć w sobie wcześniej nie podejrzewany talent, ucząc się śpiewu, gry na nowym instrumencie lub po prostu słuchając dużo więcej muzyki.

Marco Antonio da Silva Ramos, starszy wykładowca dyrygentury chóralnej na Wydziale Muzyki, Szkoły Komunikacji i Sztuki Uniwersytetu Sao Paulo, mówi, że „istnieje muzyka dla każdego stanu umysłu”. Dodaje również, że „znacznie wzrosła dostępność do nowych platform muzycznych, teledysków, które mogą poszerzyć wizję innych sposobów tworzenia muzyki, innych kultur, innych narodów”. To wszystko poszerza granice, repertuar, zdolność rozumienia drugiego człowieka. Według wykładowcy „tworzenie muzyki pozwala człowiekowi nawiązać kontakt z samym sobą, z własnym wnętrzem, pomaga budować zdolność do przetrwania w samotności.” Nie ma gatunku muzycznego, który jest bardziej odpowiedni dla tych, którzy chcą skorzystać z tego, co muzyka może zaoferować, wszystko zależy od osobistego gustu każdego z nas.

Dążąc do złagodzenia i umilenia pandemicznych wyzwań, profesor Ramos mówi, że powitał swoich studentów w środowisku głębokiej nauki i ogromnego osobistego szacunku. Podkreślił, że Chór Kameralny Comunicantus był aktywny przez cały ten okres, dając występy online, nawet zważywszy na obowiązujące ograniczenia. „Poszukiwaliśmy rozwiązań we współpracy ze studentami, uczyliśmy się od nich i stawialiśmy sobie wyzwania technologiczne i metodologiczne. Takie środowisko współpracy zostało uznane przez naszych studentów za przyjazne” - wspomina profesor.

Dział: Muzyka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE