2024-04-10 14:35:40 JPM redakcja1 K

Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren dla fundacji na rzecz czytania dla dzieci rdzennej ludności

W Australii, kraju, w którym najbliższa biblioteka może być oddalona o wiele godzin drogi, pewna fundacja uczy czytać dzieci rdzennych mieszkańców. Teraz została doceniona za swoją pracę.

Pracownica australijskiej Indigenous Literacy Foundation (ILF) czyta książkę z dzieckiem. Zdjęcie: Wayne Quilliam/Indigenous Literacy Foundation/Astrid Lindgren Memorial Award/dpa.

Australijska fundacja na rzecz czytelnictwa Indigenous Literacy Foundation (ILF) została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Astrid Lindgren (Astrid Lindgren Memorial Award). Zostało to ogłoszone przez jury prestiżowej nagrody dla literatury dziecięcej i młodzieżowej w Sztokholmie. Jury stwierdziło, że fundacja, która z ciekawością i szacunkiem uczy czytać dzieci rdzennej ludności Australii, podkreśla wartość różnych języków i opowieści.

Oznacza to, że w tym roku, po raz czwarty w 22-letniej historii nagrody, uhonorowano organizację, a nie osobę fizyczną, jak w poprzednich latach. Z nagrodą pieniężną w wysokości pięciu milionów koron szwedzkich (nieco ponad 435000 euro), Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren jest najwyżej ufundowaną nagrodą tego rodzaju. W 2023 roku przyznano ją amerykańskiej autorce książek dla młodzieży Laurie Halse Anderson. Popularna austriacka autorka książek dla dzieci i młodzieży Christine Nöstlinger (1936-2018) również jest jedną z laureatek.

Podczas ogłaszania tegorocznego zwycięzcy jeden z członków jury powiedział, że w kraju, w którym najbliższa biblioteka znajduje się jedenaście godzin drogi od niektórych miejsc i gdzie wiele dzieci nigdy nie widziało książki w swoim własnym języku, dostęp do literatury i książek jest trudny. Poprzez dystrybucję książek i zachęcanie do czytania, opowiadanie historii i kreatywność, Indigenous Literacy Foundation rozbudza miłość do czytania i promuje pewność siebie oraz poczucie przynależności.

W Australii mówi się niezliczoną liczbą rdzennych języków i dialektów. Indigenous Literacy Foundation zajmuje się również dystrybucją książek w odległych regionach kraju, tłumaczeniem literatury na języki tubylcze i organizowaniem wydarzeń czytelniczych.

W tym roku do Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren nominowano 245 osób i organizacji z 68 krajów i regionów, w tym łącznie jedenaście osób i jedną bibliotekę z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nagroda zostanie wręczona przez szwedzką księżniczkę koronną Wiktorię podczas ceremonii w Sztokholmie 4 czerwca.

Szwedzka pisarka Astrid Lindgren (Pippi Pończoszanka, Emil ze Smalandii) zmarła na początku 2002 roku w wieku 94 lat. W tym samym roku szwedzki rząd ustanowił nagrodę jej imienia, aby uhonorować osoby i organizacje, które przyczyniają się do znaczenia literatury dla dzieci i młodzieży na całym świecie w duchu Lindgren.

Dział: Literatura

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE