Nowa statua „Małego Księcia” siedzi w pobliżu Central Parku i patrzy w gwiazdy
Antoine de Saint-Exupéry napisał i zilustrował większość ukochanej noweli, mieszkając w mieście w latach czterdziestych XX wieku. Od czasu publikacji w 1943 roku „Mały Książę” stał się jednym z najlepiej sprzedających się tekstów w historii. Nowela opowiada historię młodego chłopca z małej, odległej planety, który podczas podróży przez wszechświat zatrzymuje się na Ziemi.
Zdjęcie pochodzące ze strony Smithsonian
Jej autor, pilot wojskowy Antoine de Saint-Exupéry, także był podróżnikiem. Urodzony we Francji w 1900 roku, napisał i zilustrował większość tej historii, mieszkając w Nowym Jorku. Teraz, aby uczcić 80. urodziny tej opowieści, w Upper East Side na Manhattanie odsłonięto nowy pomnik: wysoki na cztery stopy posąg z brązu przedstawiający tytułowego bohatera. „Będzie tak, jakby postać wyszła z książki”, mówi rzeźbiarz Jean-Marc de Pas Clémentowi Thiery z magazynu France-Amérique.
Pomnik znajduje się na ścianie przed siedzibą francuskiej instytucji kulturowej Villa Albertine przy Piątej Alei. Zaledwie kilka kilometrów dalej w Bibliotece i Muzeum Morgana znajduje się oryginalny rękopis i rysunki. Mały Książę sprzedał się w ponad 200 milionach egzemplarzy w setkach języków, stając się jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. Porusza tematy miłości, straty, przyjaźni, odpowiedzialności i cudów dzieciństwa. Gaëtan Bruel, dyrektor Villa Albertine i doradca ds. kultury w Ambasadzie Francji, mówi Elaine Velie z „Hyperallergic”, że lekcje płynące z tej historii są nadal istotne. Książę jest „postacią polityczną - nie partyzancką - ale kimś, kto może zainspirować pokolenia umysłów”, mówi.
Tworząc fabułę, Saint-Exupéry w dużej mierze czerpał ze swoich doświadczeń jako pilota. Na przykład w latach trzydziestych XX wieku rozbił swój samolot na pustyni libijskiej; narrator noweli jest także pilotem, który rozbija się na pustyni (gdzie spotyka pozaziemskiego młodego członka rodziny królewskiej). W 1940 roku, po rozpoczęciu nazistowskiej okupacji Francji, Saint-Exupéry uciekł do Nowego Jorku, gdzie pracował nad Małym Księciem. Mniej więcej w czasie publikacji książki na początku 1943 roku udał się do Afryki Północnej z jednym egzemplarzem w bagażu. Tam służył jako pilot i walczył u aliantów podczas II wojny światowej. Jego biografka Stacy Schiff napisała w 2000 roku w „New York Times”, że ten okres w jego życiu był wstrząsający. „Znał każdy rodzaj krawędzi załamania”, napisała Schiff. „Miał problemy z silnikiem i trudności z lądowaniem, zemdlał w locie, ścigały go wrogie samoloty, walczył z pożarem na pokładzie. Każda z jego misji w 1944 r. mogła być jego ostatnią”. W końcu jedna z nich była. Saint-Exupéry zaginął podczas lotu zwiadowczego w lipcu tego samego roku.
Kilkadziesiąt lat po jego śmierci jego książka stała się sensacją, a na całym świecie pojawiły się pomniki pamiątkowe. Mimo to nowy pomnik jest pierwszym tego typu na Manhattanie. „Jesteśmy zachwyceni możliwością powitania Małego Księcia w Willi Albertine, którą co miesiąc odwiedzają tysiące gości”, powiedział w oświadczeniu Laurent Bili, ambasador Francji w Stanach Zjednoczonych. „Teraz, kiedy przybędą, powita ich ten pomnik wymiany kulturowej, kreatywności i eksploracji - wartości, które leżą u podstaw wszystkiego, co robimy”.
Dział: Powieści dla młodzieży
Autor:
Christopher Parker | Tłumaczenie: Klaudia Karaszewska