O co chodzi z K-pop?
Być może słyszałeś o BTS lub Blackpink? Obydwa zespoły tworzą muzykę K-pop i jest to gatunek, o którym być może nie wszyscy wiedzą.
K-popowy zespół BTS podczas gali Grammy w 2022. Zdjęcie: Jordan Strauss, Invision, AP.
Zoran Lee Pecic jest profesorem na NTNU. Mówi, że nie jest łatwo dokładnie wyjaśnić, czym jest K-pop, ponieważ może to oznaczać kilka rzeczy.
– "Z jednej strony można powiedzieć, że to muzyka i kultura wywodzące się z Korei Południowej i stąd właśnie nazwa K-pop, czyli Korea-pop. Jednocześnie możemy znaleźć K-pop pochodzący z innych krajów. W końcu to tylko muzyka. Oznacza to, że artysta w Norwegii może również tworzyć K-pop."
Popularny na całym świecie
Jest wielu ludzi, którzy twierdzą, że K-pop stał się popularny dopiero niedawno, lecz to nieprawda.
- "K-pop stał się popularny około 2010 roku, ponieważ media społecznościowe umożliwiły ludziom odkrywanie nowych gwiazd" – mówi profesor.
Pecic opowiada, że social media sprawiły, że fani mogą komunikować się ze sobą i tworzyć tak zwany fan-base.
Popularność tego typu muzyki może też otworzyć nas na coś całkiem nowego.
- "K-pop może być świetnym sposobem na wprowadzenie norweskiej publiczności w kulturę, która nie jest kulturą europejską ani amerykańską. Jest ich naprawdę wiele poza Europą i USA, a są również bardzo ekscytujące i popularne."
Fani jako członkowie zespołu
Nowe technologie ułatwiły fanom większe uczestnictwo w muzyce.
Pecic mówi, że dziś jest się fanem w zupełnie inny sposób. Wcześniej ludzie kupowali płytę, słuchali jej, a może chodzili na koncert i tyle. Teraz jest inaczej.
- "Przykładem może być udział w teledysku i połączenie go z innym teledyskiem. W pewnym sensie będzie to zupełnie nowy teledysk. Fani wysyłają ten film do grup, dzięki czemu bardziej angażują się w treść." – wyjaśnia.
Śpiewają o uczuciach
Chociaż wiele piosenek K-popowych może wydawać się pozytywnych, wiele tekstów porusza poważne tematy.
- "Są w pewnym stopniu otwarci na rozmowę o presji, jakiej doświadczają będąc w grupie. Śpiewają o lęku i depresji oraz o braku pewności siebie. Coś, z czym wielu, zwłaszcza młodych ludzi na całym świecie, może się identyfikować. Nie chodzi o to, jak duży, popularny i bogaty jestem, ale może chodzi o to, jak bardzo jestem niepewny siebie, jak bardzo odczuwam niepokój lub depresję." – wyjaśnia Pecic.
Muzyka może nieznacznie różnić się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni.
- "To nieco inny sposób bycia. Na przykład BTS jako grupa K-popowa, ich przesłanie i to, co piszą, czasami bardzo różni się od tego, co widzimy gdzie indziej na świecie."
Inne spojrzenie na płeć
Gatunek wyróżnia się nie tylko muzyką, ale także wyglądem artystów.
Choć może nie jest to całkowicie nowość, Pecic uważa, że K-pop może podważyć sposób, w jaki postrzegamy płeć.
- "Występuje tu inny sposób patrzenia na męskość. Gdzie mężczyźni pokazują, że są bezbronni. Może pomóc w zrozumieniu co mężczyźni myślą o kobietach oraz o tym, kim jest mężczyzna i co to dla niego oznacza" - wyjaśnia.
Dział: Muzyka
Autor:
Vilde Aardahl Aas I Tłumaczenie: Julia Hatalak
Źródło:
https://ung.forskning.no/musikk/hva-er-greia-med-k-pop/2331868