Obraz hiszpańskiego mistrza z 1932 roku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 139 milionów dolarów.
Jedno z arcydzieł hiszpańskiego mistrza Pablo Picassa, Kobieta z zegarkiem, został sprzedany na aukcji w środę wieczorem za 139 milionów dolarów przez dom aukcyjny Sotheby’s w Nowym Jorku, osiągając drugą najwyższą cenę sprzedaży w historii tego zmarłego przed pięćdziesięciu laty artysty.
W zatłoczonym pomieszczeniu siedziby Sotheby’s na Manhattanie wystarczyło kilka minut telefonicznych licytacji, aby obraz ten został sprzedany pod biciem młotka aukcyjnego za dokładnie 139,36 miliona dolarów z opłatami.
Obraz z 1932 roku opisany przez dyrektorkę Sotheby’s, Brooke Lampley, jako „Mona Lisa” Picassa, przedstawia jedną z kochanek hiszpańskiego artysty, francuską malarkę Marie Thérèse-Walter, i został wyceniony na ponad 120 milionów dolarów. Należał do zamożnej nowojorczanki Emily Fisher Landau, zmarłej w wieku 102 lat tego roku, której kolekcja dzieł Willema de Kooninga, Marka Rothko i Andy’ego Warhola została wystawiona na aukcji podczas dwóch specjalnych wieczorów w środę i czwartek w Sotheby’s w Nowym Jorku. Obraz wisiał w salonie pani Landau na Manhattanie, podała firma. Tylko za kolekcję Landau dom aukcyjny, własność francusko-izraelskiego miliardera Patricka Drahi, zarobił 406 milionów dolarów.
Wśród najlepszych wyników finansowych wieczoru znajdują się Flagi, autorstwa amerykańskiego malarza ekspresjonisty, 93-letniego Jaspera Johnsa, sprzedany za 41 milionów dolarów, oraz Securing the Last Letter (Boss) amerykańskiego malarza i fotografa 85-letniego Eda Ruscha, sprzedany za 39,4 miliona dolarów. Jednak to Picasso, zmarły w 1973 roku, przyciągnął tłumy w środowy wieczór, a jego Kobieta z zegarkiem stanowiła ponad jedną trzecią całkowitej sumy sprzedaży.
Marie-Thérèse Walter była „złotą muzą” hiszpańskiego mistrza spotkaną w 1927 roku w Paryżu, gdy był żonaty z rosyjsko-ukraińską tancerką baletową Olgą Khokhlovą. Sprzedaż Kobiety z zegarkiem ustanowiła wynik drugiej najdroższej pracy Picassa, artysty mającego teraz w dorobku co najmniej sześć obrazów wycenianych powyżej 100 milionów dolarów.
Picasso zamieścił wizerunek tej samej Marie-Therèse Walter na obrazie Śpiąca kobieta (1934, fr. Femme endormie), który będzie wystawiony na aukcję w czwartek przez konkurenta Sotheby's, Christie's, z oczekiwaną ceną od 25 do 35 milionów dolarów. Już w 2021 roku Christie's sprzedało obraz pt. Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse) za 103 miliony dolarów. Inny obraz Picassa (Naga, zielone liście i biust) z 1932 roku został sprzedany w 2010 roku za około 106 milionów dolarów przez Christie's, własność holdingu Artémis francuskiego miliardera François Pinaulta.
Absolutny rekord Picassa to Kobiety Algieru za 179,4 miliona dolarów: olej na płótnie, namalowany w 1955 roku to najdroższe dzieło sztuki nowoczesnej, jakie kiedykolwiek zostało sprzedane na aukcji. W momencie sprzedaży, 11 maja 2015 roku także w Christie's w Nowym Jorku był to absolutny rekord aukcji dzieł sztuki, pobity w 2017 roku przez Salvator Mundi, przypisany Leonardowi da Vinci, za 450 milionów dolarów.
międzynarodowym kontekście wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, inflacji, rynek sztuki nadal znajduje się w niezwykłej kondycji: jesienny sezon aukcyjny w Nowym Jorku dla dużych domów aukcyjnych Sotheby's, Christie's i mniejszej Phillips, od 7 do 15 listopada, powinna przynieść miliardy dolarów.
Dział: Rynek sztuki
Autor:
Télérama oraz AFP | Tłumaczenie: Patrycja Kowalska