Paddington zignorowany przez Baftę w nowej kategorii nagrody dla filmów familijnych
Najnowszy film o Paddingtonie nie będzie nominowany do nowej nagrody Bafta za filmy dla dzieci i rodzin po tym, jak został pominięty na liście kandydatów tej kategorii.
Trzeci film z serii o Paddingtonie opowiada o powrocie bohaterskiego misia do swojej ojczyzny. Zdjęcie: Studio Canal
„Paddington w Peru” był najlepiej zarabiającym brytyjskim filmem 2024 roku na brytyjskim rynku i spodziewano się, że będzie faworytem nowej nagrody, której celem jest „świętowanie najlepszych filmów skierowanych do wielopokoleniowych widzów”. Jednakże został pominięty przez członków jury Bafta w kategorii najlepszego filmu familijnego. Paddington ma jednak szansę na nominację w innej kategorii, po tym jak znalazł się liście kandydatów w kategorii najlepszego brytyjskiego filmu. Lisy kandydatów do Nagród Filmowych Bafta zostały ujawnione w piątek, a ostateczne nominacje zostaną ogłoszone 15 stycznia.
„Wallace i Gromit: Zemsta Pingwina” znalazł się na długiej liście w kategorii najlepszego brytyjskiego filmu dla dzieci i rodzin oraz najlepszego filmu animowanego.
„Tamte Święta” Richarda Curtisa oraz „Wallace i Gromit: Zemsta Pingwina” znalazły się na ośmioosobowej liście kandydatów najlepszych filmów dla dzieci i rodzin, podobnie jak biografia Lego Pharrella Williamsa „Piece By Piece”, ceniony „Dziki Robot” oraz animowana fantazja Netflixa „Zaklęci”. Trzeci film o Paddingtonie został zgłoszony, potwierdziła Bafta, ale nie przeszedł do kolejnego etapu. „Gru, Dru i Minionki 4” oraz „Kung Fu Panda 4” również zostały pominięte.
Inne hity familijne, takie jak „W głowie się nie mieści 2” i „Moana 2”, również nie będą nominowane do nowej nagrody, ponieważ ich studia nie zgłosiły ich do niej, chociaż znalazły się na długiej liście najlepszego filmu animowanego, która jest oddzielną nagrodą. Kategoria filmu familijnego to pierwsza nowa nagroda Bafta od pięciu lat. Obejmuje każdy film, który, według Bafta, ma „specyficzną wielopokoleniową atrakcyjność dla dzieci, młodzieży i dorosłych”.
Do nagrody były kwalifikowane filmy z oceną U, PG lub 12A, a łącznie zgłoszono 19 filmów. Bafta podała, że proces oceny był „dogłębny”, a członkowie jury obejrzeli wszystkie kwalifikujące się filmy, zanim zagłosowali „niezależnie i poufnie”.
Dokument o irskojęzycznych raperach Kneecap znajduje się na długich listach, w tym kategorii dla najlepszego filmu brytyjskiego. Zdjęcie PA Media
„Paddington w Peru” zmierzy się z takimi filmami jak „Wallace i Gromit”, „Gladiator II” i „Kneecap” w kategorii najlepszego brytyjskiego filmu, a także z filmem wojennym reżysera Sir Steve'a McQueena „Blitz” oraz „Hard Truths” Mike'a Leigha. Filmy, które pojawiły się na największej liczbie długich list, to hiszpańskojęzyczny muzyczny kryminał „Emilia Pérez” oraz brytyjski dramat psychologiczny „Konklawe”.
Filmy z największą liczbą miejsc na długich listach:
Emilia Pérez – 15
Konklawe – 14
Kompletnie nieznany – 11
Brutalista – 11
Substancja – 11
Diuna 2 – 10
Wicked – 10
Pominięcia i zaskoczenia
Jednym z zauważalnych braków w kategorii najlepsza aktorka jest Angelina Jolie, która była typowana do nagród za rolę śpiewaczki operowej Marii Callas w filmie „Maria”. Członkowie Bafty preferowali jednak występ Marisy Abeli jako Amy Winehouse w filmie „Back to Black”, który trafił na listę kandydatów.
Więcej muzycznych legend pojawia się na długiej liście najlepszych aktorów. Kingsley Ben-Adir został doceniony za rolę Boba Marleya w „One Love”, a Timothée Chalamet za portret Boba Dylana w „Kompletnie nieznany”. Inni aktorzy, którzy znaleźli się na liście kandydatów za rolę postaci z prawdziwego życia, to Jude Law za rolę Henry'ego VIII w „Firebrand” oraz Sebastian Stan za biografię Donalda Trumpa „The Apprentice”.
Jednak Paul Mescal, gwiazda „Gladiatora II”, nie znalazł się na liście kandydatów najlepszych aktorów. Zwycięzcy Bafty zostaną ogłoszeni podczas ceremonii w Londynie 16 lutego.
Dział: Kino
Autor:
Paul Glynn, Ian Youngs | Tłumaczenie: Julia Nawrocka — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/