2024-03-27 14:27:32 JPM redakcja1 K

Pięć dzieł walijskiej literatury gotyckiej, które powinieneś przeczytać w tegoroczne Halloween

Od czasu referendum dewolucyjnego w 1997 roku Walia stara się na nowo odkryć swoją tożsamość i autonomię. Autorzy i wydawcy przyjęli gatunek gotycki jako sposób na odkrywanie walijskiego języka, kultury i dziedzictwa - odzwierciedlając niepokoje, jakich doświadczyło walijskie społeczeństwo, odkąd stało się narodem zdecentralizowanym.

Świętuj Nos Galan Gaeaf z walijską literaturą gotycką. Zdjęcie: www.booksandbooks.com.

Halloween (lub Nos Galan Gaeaf, jak mówimy w Walii) stanowi doskonałą okazję do zgłębienia tych napięć społecznych poprzez makabrę.

Oto pięć niesamowitych dzieł literatury walijskiej, które warto przeczytać w tym upiornym okresie.

 Ghostbird, Carol Lovekin (2016)

Mieszkająca w małej walijskiej wiosce pełnej magii Cadi Hopkins wyrusza na misję odnalezienia siebie i poznania prawdy o tym, co stało się z jej ojcem i siostrą. Wkrótce jednak pojawiają się duchy, a Cadi i jej matka dowiadują się, że muszą stawić czoła swoim lękom.

Inspirowany walijską mitologią Ghostbird autorstwa Carol Lovekin doskonale łączy w sobie opowieść o duchach i realizm magiczny. Lovekin porusza tematy tożsamości, relacji między matką a córką, wzmocnienia pozycji kobiet i walijskiej kultury. To coś w stylu walijskiej wersji filmu fantasy Practical Magic.

 Dead Relatives and Other Stories, Lucie McKnight Hardy (2021)

W opowiadaniu otwierającym ten zbiorek Iris, młoda dziewczyna, mieszka w dużym wiejskim domu z matką i ich służbą. Ale kiedy przybywają damy, zmarli krewni Iris zaczynają się poruszać.

Najnowsze dzieło Lucie McKnight Hardy porusza tematy macierzyństwa, niepokojów małego miasteczka i dziwnych tradycji. Jest to idealna opcja dla tych, którzy mogą nie mieć czasu na przeczytanie całej powieści.

 The Great God Pan, Arthura Machena (1894)

Mając nadzieję na odkrycie tajemnicy widzenia świata duchowego, Clarke jest świadkiem przeprowadzonego przez doktora Raymonda eksperymentu na umyśle młodej dziewczyny, który doprowadza ją do szaleństwa. Wiele lat później Clarke zdaje sobie sprawę, że mają miejsce podobne dziwne wydarzenia, a młoda kobieta, Helen Vaughan, wydaje się być w ich centrum.

Pierwotnie opublikowana w 1894 roku, powieść Arthura Machena może być jedną z tych, które czytałeś wcześniej. Niemniej jednak jej związek z Walią był historycznie pomijany, być może z powodu wewnętrznego konfliktu autora z jego walijską tożsamością.

Zredagowany i ponownie wydany w 2018 roku The Great God Pan zgłębia tematy okultyzmu, seksualności, szaleństwa i eksperymentów. To idealna lektura dla osób lubiących tradycyjny XIX-wieczny horror.

 The Library Suicides, Fflur Dafydd (2023)

Zagubione i opłakujące śmierć matki bliźniaczki Ana i Nan planują zemstę na człowieku, którego uważają za odpowiedzialnego: krytyku literackim Ebenie. Uwięzione w Narodowej Bibliotece Walii, Ana i Nan mają Ebena dokładnie tam, gdzie chcą, dopóki plan nie zaczyna się komplikować.

Powieść ta jest anglojęzyczną wersją walijskiej powieści Fflur Dafydd z 2009 roku, Y Llyfrgell, na podstawie której w 2016 roku powstał nagradzany film.

The Library Suicides to po części thriller psychologiczny i dystopijna fikcja gotycka, która porusza tematy literatury, złożonych tożsamości i żałoby. A wszystko to rozgrywa się na tle wielkiej biblioteki w Aberystwyth.

 Stranger Within The Gates: A Collection of Short Stories, Berthy Thomas (1912)

Zbiór otwiera historia młodej Angielki przybywającej do Walii. Wkrótce poznaje ona swoją nową gospodynię, panią Trinaman, która przywołuje niezwykłą opowieść o swoim dawnym życiu jako lokalna wariatka, Winifred Owen.

Stranger Within The Gates zostało ponownie opublikowane w 2008 roku jako część klasycznej serii Honno Welsh Women's Press, która ma na celu ponowne odkrycie zaginionych walijskich pisarek. Opowiadania Berthy Thomas analizują zmiany społeczne, prawa kobiet, hybrydowość i znaczenie "innego". To świetna lektura dla tych, którzy kochają zarówno satyrę, jak i gotyk.

Zbiór zawiera również artykuł Thomas z 1874 roku, zatytułowany Latest Intelligence from the Planet Venus.

Dział: Literatura

Autor:
Sophie Jessica Davies | Tłumaczenie: Monika Cisek

Żródło:
https://theconversation.com/five-works-of-welsh-gothic-literature-you-should-read-this-halloween-212563

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE