2024-10-11 20:28:24 JPM redakcja1 K

Piwo bezalkoholowe zyskuje popularność – nawet na Oktoberfest

Tobias Zollo, główny piwowar w Weihenstephan, najstarszej browarni na świecie, ma pewien sekret: bardzo lubi piwo bezalkoholowe.

Główny piwowar Tobias Zollo pozuje za piwem bezalkoholowym w piwiarni w Weihenstephan we Freising w Niemczech, piątek, 20 września 2024 roku (Zdjęcie: AP Photo/Matthias Schrader)

Chociaż zwykł mawiać, że bardziej smakuje mu prawdziwe piwo, przyznaje, że delektuje się również tym bezalkoholowym, gdy akurat pracuje lub je lunch. Ma ono taki sam smak, ale mniej kalorii niż napój bezalkoholowy, dzięki procesowi odparowywania alkoholu podczas warzenia.

„Nie można pić piwa codziennie – niestety” – zażartował w zeszłym tygodniu w bawarskiej browarni w mieście Freising, około 30 km na północ od Monachium.

Zollo nie jest jedyną osobą, która docenia piwa bezalkoholowe. W ostatnich latach napój zyskuje na popularności, wraz ze spadkiem konsumpcji standardowej wersji trunku.

W Weihenstephan, gdzie w 1040 roku zakon Benedyktynów założył browarnię, bezalkoholowe piwa pszeniczne i jasne pełne stanowią obecnie 10% produkcji. Wzrost w ciągu ostatnich kilku lat, odkąd zaczęto produkować napoje bezalkoholowe w latach 90., wskazuje statystyki dla reszty niemieckiego przemysłu piwowarskiego.

„Ludzie niestety – muszę to powiedzieć jako piwowar – niestety piją mniej piwa” – oświadczył Zollo w piątek, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu Oktoberfest. „Jeśli istnieje alternatywa dla rześkiego i świeżego smaku typowego piwa z Weihenstephan w wersji bezalkoholowej, to my chcemy ją stworzyć”.

Nawet podczas święta Oktoberfest – prawdopodobnie najsłynniejszej na świecie imprezy, poświęconej alkoholowi – w menu znajdziemy piwo bezalkoholowe.

Wszystkie, z wyjątkiem dwóch z 18 dużych namiotów festiwalowych, oferują ten napój przez całe 16 dni trwania festiwalu. Piwo bezalkoholowe będzie kosztować tyle samo, co piwo z alkoholem – od 13,60 do 15,30 euro za litrowy kufel – ale uchroni pijących przed kacem.

„Uważam, że dla osób, które nie lubią pić alkoholu, ale chcą cieszyć się Oktoberfestem, jest to dobra opcja” – powiedział w sobotę w jednym z namiotów 24-letni Mikael Caselitz z Monachium. „Czasami ludzie czują, że lepiej bawią się z alkoholem, co nie jest dobre, ponieważ bez alkoholu też można się dobrze bawić”.

Dodał: „Jeśli chcesz przyjść i napić się bezalkoholowego piwa, nikt nie będzie cię osądzał”.

W tym roku w Monachium po raz pierwszy otwarto bezalkoholowy ogródek piwny. „Die Null”, co po niemiecku oznacza „zero”, serwował tego lata piwo bezalkoholowe, mocktaile i inne napoje 0% w pobliżu głównego dworca kolejowego w mieście. Lokal miał jednak zostać zamknięty na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu Oktoberfest.

Walter König, dyrektor zarządzający Society of Hop Research na północ od Monachium, powiedział, że naukowcy musieli stworzyć specjalne odmiany chmielu, aby uzyskać piwo bez alkoholu. Jeśli piwowarzy używają zwykłego chmielu do produkcji piwa bezalkoholowego, wyraźny aromat zanika, gdyż podczas procesu warzenia następuje redukcja alkoholu.

„Jednak klientów to nie obchodzi” – powiedział König w piątek, gdy przygotowywał się do Oktoberfestu. „Chcą tylko mieć pewność, że to, czego próbują, jest tak samo dobre jak tradycyjne piwa z alkoholem” – dodał.

Autor:
Stefanie Dazio | Tłumaczenie: Klaudia Lorent – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://apnews.com/article/oktoberfest-alcoholfree-beer-munich-e1279f6e24f406fa04ead4b09f4bbcbe

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE