Producenci popularnego utworu BBL Drizzy wykonanego przez Drake’a w wersji AI zostali pozwani.
Grupa dużych wydawnictw muzycznych pozwała dwie firmy, zajmujące się tworzeniem muzyki przy użyciu AI, twierdząc, iż bezprawnie używały prac popularnych artystów do szkolenia sztucznej inteligencji, aby produkować chronioną prawami autorskimi muzykę bez pozwolenia.
Recording Industry Association of America (RIAA) - grupa handlowa zajmująca się etyką w branży muzycznej, wraz z Sony Music Entertainment, UMG Recordings i Warner Records, złożyła dwa pozwy w zakresie naruszeń praw autorskich przeciwko Suno i Uncharted Labs, odpowiedzialne za stworzenie Udio, za trenowanie modelów AI przy użyciu nagrań dźwiękowych bez licencji.
Udio jest firmą, która stworzyła utwór BBL Drizzy, wykorzystując technologię AI. Utwór ten zdobył sławę w maju podczas sprzeczki pomiędzy Kendrick’iem Lamar i Drake’iem. Udio zostało założone rok temu przez byłych badaczy odpowiedzialnych za Google DeepMind. Ich celem było stworzenie platformy „która dałaby każdemu możliwość łatwego i szybkiego stworzenia utworów chwytających za serce”. W kwietniu firma w ramach dofinansowania zebrała 10 milionów dolarów. W międzyczasie w maju firma Suno zebrała 125 milionów. Firma ta pozwala użytkownikom tworzyć piosenki po wpisaniu kilku promptów, a model, którym posługuje się program do tworzenia słów i tytułów piosenek, to ChatGPT od firmy OpenAI.
Zarówno Udio, jak i Suno zwlekało od udzielenia komentarzu na ten temat pozwu.
Dyrektor generalny RIAA Mitch Glazier w swoim oświadczeniu podaje, iż te pozwy są „niezbędne, aby podkreślić najbardziej fundamentalne zasady odpowiedzialnego, etycznego i zgodnego z prawem rozwoju generatywnych systemów AI, jak i postawić kres jawnemu naruszeniu prawa przez Suno i Udio”.
Dodał również, że społeczność muzyków nawiązuje już współpracę z „odpowiedzialnymi producentami dążącymi do stworzenia zrównoważonych narzędzi AI”, którymi zarządzają artyści i twórcy piosenek, aczkolwiek nielicencjonowane serwisy mogą wykorzystywać ich pracę „bez pozwolenia czy wynagrodzenia…”.
W kwietniu ponad 200 artystów, wśród nich Billie Eilish, Kacey Musgraves, J Balvin, Ja Rule, Jon Bon Jovi, The Jonas Brothers, Katy Perry, Miranda Lambert, podpisało, zorganizowany przez organizację non-profit Artist Rights Alliance, list otwarty wzywający deweloperów sztucznej inteligencji, firm technologicznych, platform i serwisów z muzyką w wersji cyfrowej, aby „zaprzestać wykorzystywania sztucznej inteligencji do naruszania i lekceważenia praw ludzi tworzących sztukę”.
„Jeśli Generatywne narzędzia AI będą rozwijane za zgodą i udziałem posiadaczy praw autorskich, będą one w stanie tworzyć nową i innowacyjną muzykę. Jednak, kiedy narzędzia te będą rozwijane w sposób nieodpowiedzialny, nie przestrzegając fundamentalnych zasad związanych z prawem autorskim, narzędzia te mogą spowodować trwałe i nieodwracalne szkody dla piosenkarzy, przemysłu i wytwórni muzycznych, nieuchronnie zmniejszając jakość nowej muzyki dla słuchaczy, a także niszczenie dorobku kulturowego” – fragment pozwu przeciwko Udio.
Z pozwu przeciwko Suno można wyczytać, iż firma ta posiada ponad 10 milionów użytkowników, którzy tworzą własną muzykę przy użyciu platformy i osiągnęli około 2 miliony streamów.
„Te cyfrowe pliki muzyczne zostały opublikowane – niektóre z nich są nawet w znanych usługach streamingowych – i są konkurencją dla innych utworów chronionych prawami autorskimi, które umożliwiły ich powstanie. Suno nie ubiegało się o pozwolenie ani nie zamieściło informacji, czy też rekompensaty autorom i innym osobom, które przyczyniły się do stworzenia utworów muzycznych”.
Do powstania artykułu przyczynił się reporter CNN, Jordan Valinsky.
Dział: Muzyka
Autor:
Samantha Murphy Kelly | Tłumaczenie: Igor Olszar - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/06/24/tech/riaa-lawsuit-ai-copyright-infringement/index.html