Repliki słynnych obrazów naturalnej wielkości na wystawach
Wersje światowej sławy dzieł sztuki autorstwa malarzy takich jak Caravaggio, Turner i Michał Anioł zostały wystawione w centrum handlowym.
Repliki dają ludziom szansę zobaczenia wersji obrazów bez konieczności podróżowania do Londynu. Zdjęcie: BBC
Wersje światowej sławy dzieł sztuki autorstwa malarzy takich jak Caravaggio, Turner i Michał Anioł zostały wystawione w centrum handlowym. Ludzie mogą oglądać cyfrowo zeskanowane reprodukcje naturalnej wielkości w Angel Place w Bridgwater w Somerset. Wystawa jest częścią obchodów 200 lecia Galerii Narodowej w Londynie. To wspólny projekt słynnej instytucji artystycznej i społecznej organizacji artystycznej Somerset Seed.
Scott O'Hara, dyrektor Seed, powiedział, że obrazy są „niezwykle dokładnymi” replikami. Zdjęcie: BBC
Scott O'Hara, dyrektor Seed, powiedział, że obrazy „są tak bliskie oryginałowi, jak to tylko możliwe”. Dodał: „Są one skanowane za pomocą bardzo wysokiej jakości skanera cyfrowego, który ma galeria. Zeskanowanie niektórych zdjęć może zajmować cały dzień”. Obrazy są następnie reprodukowane w oryginalnym rozmiarze i zawierają nawet repliki ramek, które zapewniają dodatkowy akcent dokładności. O'Hara zaznaczył: „Mamy reprodukcje obrazów o wartości około 65 milionów funtów tutaj, w starym warzywniaku w centrum handlowym Angel Place”.
O dziełach sztuki opowiada także artystka-pedagog Alex Bowie z Galerii Narodowej. Zdjęcie: BBC
Alex Bowie, artystka-pedagog z Galerii Narodowej, prowadzi warsztaty twórcze w centrum miasta, podróżując „artystycznym vanem”. Prowadziła także rozmowy, które zachęcały zwiedzających do innego spojrzenia na sztukę. Powiedziała, że Galeria Narodowa chce pomóc ludziom „poznać” jej kolekcję, ponieważ „nie każdy może pojechać do Londynu i nie każdy chce tam jechać”. Bowie dodała: „To naprawdę ważne, abyśmy pojawiali się w społecznościach, a bycie tutaj, w Bridgwater, jest naprawdę ekscytujące”.
Paul Rudler powiedział, że dostęp do prac takich artystów jak Caravaggio był „niesamowity”. Zdjęcie: BBC
Zarówno wystawa, jak i warsztaty twórcze zostały bardzo dobrze przyjęte przez zwiedzających. Mieszkaniec Paul Rudler powiedział, że był mile zaskoczony, gdy natknął się na wystawę. Skomentował: „Oczywiście Galeria Narodowa jest dość daleko i nie zawsze można tam dotrzeć, więc miło, że ktoś to zorganizował. I jest bezpłatna, więc jest dostępna dla wszystkich”. Wystawa jest czynna do poniedziałku 7 października.
Dział: Obraz
Autor:
BBC | Tłumaczenie: Anastasiia Slyvko – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/