Rwanda: Taniec Intore wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
To jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji kulturowych Rwandy. Taniec Intore, dawnych wojowników z kraju Tysiąca Wzgórz, na początku grudnia 2024 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To wyróżnienie napawa dumą członków Narodowego Baletu Rwandy, strażników kulturowego dziedzictwa kraju.
Taniec wojowników zdjęcie: https://www.rfi.fr/fr/podcasts/reportage-afrique/20241228-rwanda-la-danse-des-intore-inscrite-au-patrimoine-mondial-immat%C3%A9riel-de-l-unesco
Ruchy tancerzy dostosowują się do rytmu wybijanego przez bębny. W sali prób Narodowy Balet przygotowuje się do jednego z ostatnich występów w roku. Wśród tancerzy jest Benon Tuyizere, członek zespołu od ponad ośmiu lat. „Podziwiałem rwandyjskie tańce jako dziecko, choć na początku byłem nieśmiały. Nauczyłem się ich dzięki przyjaciołom. Kiedy zaczynałem, moim marzeniem było dołączyć do Narodowego Baletu. Teraz dumnie reprezentuję swoją kulturę, tańczę na najwyższym poziomie i nie ma dla mnie większego powodu do dumy” – wyznaje Benon Tuyizere.
Narodowy Balet, założony w 1973 roku, skupia najlepszych tancerzy w kraju. 29-letni Alain Murayire podróżował z zespołem Intore do wielu krajów, między innymi: Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja czy Belgia. Taniec ten niegdyś wykonywany był przez wojowników przed królem. „Bycie Intore to jak bycie żołnierzem na polu bitwy. Poprzez taniec pokazujemy naszą elegancję, patriotyzm i reprezentujemy Rwandyjczyków” – tłumaczy Alain Murayire.
Taniec Intore, promocja spójności społecznej
Z włócznią i tarczą w rękach, tancerze skandują chóralnie opowieści o bitwach. Pieśni towarzyszące krokom tanecznym, naśladują ruchy wojowników. „Kiedy skaczemy bardzo wysoko i szybko obracamy głowę, publiczność jest pod wrażeniem. Uwielbiam też skoki z lądowaniem na prawym kolanie, z lewym kolanem z przodu – to ruch, który bardzo się podoba” – dodaje.
Taniec ten praktykowany podczas ślubów, festiwali i lokalnych wydarzeń, został wyróżniony przez UNESCO za swoją rolę w promowaniu spójności społecznej w Rwandzie. Po ludobójstwie Tutsi odgrywał on kluczową rolę w jednoczeniu społeczeństwa, co podkreśla Masamba Intore, dyrektor artystyczny Baletu Narodowego. „Taniec był narzędziem łączenia ludzi, a nie po to, by zapomnieć, ale aby się pocieszyć i zjednoczyć Niezależnie od tego, czy jesteś bogaty, biedny, średniozamożny, czy jesteś rolnikiem czy hodowcą, taniec gromadzi wszystkich” – rozwija Masamba Intore.
Praktyka ta jest przekazywana od najmłodszych lat w rodzinach, a także w szkołach. Dzięki licznym zespołom tanecznym w całej Rwandzie dziedzictwo Intore jest dobrze chronione w kraju, a teraz również na arenie międzynarodowej, wpisane na listę UNESCO na zawsze.
Dział: Wydarzenia
Autor:
Radio France Internationale | Tłumaczenie: Anna Adamusiak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/