2024-12-19 17:23:12 JPM redakcja1 K

Siła chińskiego znaku

Tradycja wybierania „Znaku Roku”, która pod wpływem chińskiej kultury pojawiła się w kilku krajach azjatyckich, polega na wytypowaniu znaku odzwierciedlającego nastroje społeczne i kluczowe kwestie charakteryzujące dany rok.

Zdjęcie: Chen Xia/GT  

„Tegoroczny wybór nie tylko uwydatnia przemożny wpływ chińskich znaków na kulturę azjatycką, ale także odzwierciedla dużą świadomość ludzi na tendencje obecne w społeczeństwie, ekonomii i kulturze” – powiedział „Global Timesowi” Zhang Peng, profesor Nanjing Normal University. 

„New Straits Times” ogłosił w poniedziałek, że chiński znak „sheng” 升 został wybrany w Malezji jako Znak Roku 2024. Znak ten można przetłumaczyć jako „wzrost” lub „rosnąć”. Zwycięzca został wyłoniony spośród 10 uprzednio wybranych znaków poprzez publiczne głosowanie. Malezyjski Znak Roku pierwszy raz wybrano w roku 2011. Selekcja została zorganizowana przez Centrum Kulturalne Han. Goh Hin San, prezes ośrodka, wyjaśnił, że około 80% osób, które zagłosowały na 升, zrobiły to ze względu na ożywienie gospodarcze, rosnącą wartość malezyjskiego ringitta (waluta) lub zacieśnianie relacji malezyjsko-chińskich. Według Chinanews.com około 20% głosujących utożsamiało znak z podwyżkami cen. 

„Coroczny wybór Znaku Roku przez różne azjatyckie kraje podkreśla daleko idący wpływ chińskich znaków – starożytnego systemu zapisu. Znaki te, jako skarb chińskiej kultury, przekazywane z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat, przekroczyły granice etniczne, by stać się ogniwem kulturowym w całej Azji” – powiedział w czwartek „Global Timesowi” Hui Dongpo, profesor College of Applied Arts and Science of Beijing Union University. 

Goh zwrócił uwagę na to, że w tym roku obchodzić można 50. rocznicę malezyjsko-chińskich więzi dyplomatycznych. Kilka czołowych kandydatów na Znak Roku, między innymi „mian” 免 (zwalniać) czy „liu” 榴 (durian – rodzaj owocu) nawiązują do postępów w relacji obu krajów, które objawiają się wzajemnym zwolnieniem z posiadania wizy lub uznaniem Chin dla importu malezyjskiego duriana. 

Japonia ogłasza Znak Roku od roku 1995. Fundacja Japan Kanji Aptitude Testing, która organizuje wydarzenie, oznajmiła w czwartek, że tegorocznym zwycięzcą jest „jin” 金 (złoto). Według Xinhua News Agency znak otrzymał ponad 12 tysięcy głosów z 220 tysięcy zgłoszeń. Warto dodać, że „jin” został wybrany już po raz piąty, ostatnio w 2021 roku. Tegoroczna wygrana miała związek z dyskusjami dotyczącymi „złota” i „pieniędzy”, między innymi przez złote medale zdobyte przez japońskich atletów w Paryżu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich i przez rosnące ceny – możemy czytać w raporcie Xinhua. 

W Singapurze Lianhe Zaobao, główna chińskojęzyczna gazeta w kraju, zaprosiła czytelników do uczestnictwa w tegorocznym wyborze Znaku Roku. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek. „Chiński znak jest łatwy do zapamiętania, łatwo go też rozpoznać. Interpretacja pojedynczego znaku może łączyć międzykulturową i wielowymiarową wiedzę, co pozwala na pomysłowe i zwięzłe podsumowania” – powiedział Zhang. Goh Sin Teck, redaktor naczelny Lianhe Zaobao, zauważył, że podczas tegorocznego podsumowywania, ich głównym celem będzie wybranie znaku, który jest bardziej zrozumiały lub ma szerokie znaczenie i nawiązania. „Jak czytelnicy zareagują na tę zmianę? Jesteśmy naprawdę ciekawi i ze zniecierpliwieniem czekamy, na co ostatecznie padnie wybór” – powiedział redaktor naczelny.   

Przez Malezję po Japonię i Singapur – takie tradycje językowe dają wgląd w te tereny, wybrane znaki opowiadają indywidualne historie krajów. W swojej prostocie pojedyncze znaki zawierają w sobie całe lata złożonych wydarzeń. Wspólna tradycja „Znaku Roku” podkreśla również głębokie powiązania kulturowe, lingwistyczny i filozoficzny spadek, który swoje korzenie ma w starożytnym chińskim piśmie. 
Pomimo rozwoju i modernizacji wspomnianych społeczeństw, siła jednego znaku wciąż jest znacząca. „Dzięki wpływowi konfucjanizmu chińskie znaki mają nie tylko bogate znaczenie historyczne i kulturowe, ale też stały się wspólnym dobrem duchowym dla ludzi w całej Azji. Tradycja wybierania Znaku Roku pozwala wielu ludziom docenić urok chińskiej kultury. Inspiruje również do zagłębiania się w idee, historie i filozofie, które kryją się za znakami; odgrywa pozytywną rolę w wymianie kulturowej i łączeniu serc ludzi w całej Azji” – powiedział Hui. 

Dział: Wydarzenia

Autor:
Bi Mengying | Tłumaczenie: Julia Kopycińska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.globaltimes.cn/page/202412/1325256.shtml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE