Starowieczna Hebrajska Biblia sprzedana za 38 milionów dolarów na aukcji w Nowym Jorku
1,100-letni Kodeks Sasson, jeden z najstarszych ocalałych biblijnych manuskryptów, zostanie przekazany do muzeum w Izraelu.
Sotheby’s wystawia Kodeks Sasson w swoim domu aukcyjnym na Manhattanie. Zdjęcie: John Minchillo/AP
1,100-letnia Hebrajska Biblia, jeden z najstarszych ocalałych biblijnych manuskryptów na świecie, została sprzedana za 38 milionów dolarów w środę w Nowym Jorku.
Kodeks Sassoon, oprawiony w skórę, ręcznie pisany pergaminowy tom, zawierający niemal kompletną Biblię Hebrajską, został kupiony przez byłego ambasadora USA w Rumunii Alfreda H Mosesa w imieniu Amerykańskich Przyjaciół ANU i przekazany do Muzeum Narodu Żydowskiego ANU w Tel Awiwie, gdzie dołączy do kolekcji, Sotheby poinformowało w oświadczeniu.
Manuskrypt wystawiono w muzeum ANU w marcu w ramach światowej trasy przed aukcją.
Według specjalistki do spraw judaików z Sotheby’s, Sharon Liberman Mintz, cena o wysokości 32 milionów dolarów, która obejmuje opłatę domu aukcyjnego, „odzwierciedla głęboką moc, wpływ oraz znaczenie Hebrajskiej Biblii, która jest nieodzownym filarem ludzkości”.
Jest to jedna z największych cen za rękopis sprzedany na aukcji. W 2021 roku rzadka kopia konstytucji USA została sprzedana za 43 miliony dolarów. Kodeks Leicester Leonarda Da Vinci sprzedano za 31 milionów dolarów w 1994 roku albo około 60 milionów w przeliczeniu na dzisiejsze dolary.
Mintz powiedziała, że była: „ogromnie zachwycona dzisiejszym monumentalnym wynikiem aukcji i że kodeks Sasson już wkrótce powróci na stałe do Izraela, na wystawę, aby cały świat mógł go zobaczyć”.
Zakłada się, że Kodeks Sassona spisano gdzieś pomiędzy latami 880 a 960.
Nazwa manuskryptu pochodzi od Davida Solomona Sassoona, który
zakupił go w 1929 roku, był on synem Żydowskiego magnata biznesowego z Iraku, który wypełnił swój dom w Londynie swoją kolekcją żydowskich rękopisów.
Majątek Sassona został podzielony po jego śmierci i kodeks biblijny został sprzedany przez korporację Sotheby’s w Zurychu w 1978 roku Emerytalnemu Funduszowi Brytyjskich Kolei za około 320,000 tysięcy dolarów, albo 1.4 milionów w przeliczeniu na dzisiejsze dolary.
Jedenaście lat później fundusz emerytalny sprzedał Kodeks Sassona Jacqui Safrze, bankierowi i kolekcjonerowi sztuki, który kupił go w 1989 roku za 3.19 milionów dolarów (7.7 milionów w dzisiejszych dolarach). Safra był sprzedawcą w środę.
Dział: Literatura
Autor:
Associated Press | Tłumacz: Natalia Kaszuba
Źródło:
https://www.theguardian.com/books/2023/may/18/hebrew-bible-codex-sassoon-auction-38m