Światło ze wschodu. Przedstawiciele przemysłu filmowego Uzbekistanu i Chin zgodzili się na produkcję wspólnych filmów
Trzydziesta rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Uzbekistanem a Chinami upłynęła pod znakiem wielu wydarzeń o różnym formacie. Kino nie zostało pominięte. Na cześć ważnej daty odbyło się pierwsze uzbecko-chińskie forum filmowe online „Światło ze Wschodu”. Ponadto osobistości branży filmowej obu krajów postanowiły uczcić to wydarzenie, rozszerzając współpracę w zakresie wspólnej produkcji filmów i produktów telewizyjnych.
Na krawędzi sztuki
Stowarzyszenie Producentów Filmowych Uzbekistanu, a także prywatne firmy filmowe Shayxontohur Film i Fox Music Cinema podpisały memoranda o współpracy z kolegami z Niebiańskiego Imperium.
„Cieszymy się, że partnerstwo między Uzbekistanem a Chinami w dziedzinie kinematografii jest w aktywnej fazie: spotkania z filmowcami stały się tradycją, Dni i Tygodnie Kina Narodowego z powodzeniem odbywają się w naszych krajach. Należy jednak zauważyć, że współpraca w zakresie wspólnej produkcji filmowej nie jest na odpowiednim poziomie. Jednocześnie obie strony mają chęci i środki, a łączący nas starożytny Wielki Jedwabny Szlak daje bogaty potencjał tematyczny” – powiedział Tursunali Kuziew, doradca ds. Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego.
Wierzy również, że nowe kontakty między filmowcami z obu krajów zintensyfikują współpracę w zakresie tworzenia filmów i wymiany treści, co z kolei umożliwi mieszkańcom obu krajów bliższe poznanie dziedzictwa kulturowego tych państw, zacieśnienie przyjaznych więzi i rozwój turystyki.
Według szefa firmy Shayxontohur Film, Gaibulli Razzakova, internetowe forum filmowe będzie dobrym impulsem do tworzenia nowych, barwnych i znaczących filmów.
„Firmy uzbeckie realizowały już wspólne projekty z Turcją i Rosją, teraz bardzo chcę pracować z chińskimi kolegami. Nasze kraje mają bogatą historię, więc jestem pewien, że na pewno uda nam się znaleźć coś, co zainteresuje obie strony. Naszą i chińska publiczność na wspólnej płaszczyźnie. Teraz stoimy przed zadaniem uzgodnienia konkretnych punktów: jakie wspólne kreatywne pomysły możemy zrealizować, jak zostaną rozwiązane kwestie prawne, czy będą wymagane jakieś pozwolenia” – powiedział.
Wspólne tematy
W ramach wideokonferencji, która odbyła się podczas forum filmowego, przedstawiciele kinematografii obu krajów mogli zapoznać się ze swoją twórczością i ocenić umiejętności swoich kolegów, wymienić poglądy oraz omówić szczegóły przyszłej współpracy.
„Istnieją uniwersalne tematy, które zainteresują widzów na całym świecie. Są to miłość i bohaterstwo. Sprawią one, że film odniesie sukces bez względu na to, w jakim kierunku i w jakim kraju jest kręcony. Uzbekistan i Chiny mają historie, które łączą się w naszych krajach, gdzie te tematy mogą zostać ujawnione” – zauważyli chińscy filmowcy w trakcie komunikacji z kolegami z Uzbekistanu.
Ponadto, według Gaibulli Razzakova, obecnie w naszym kraju aktywnie rozwijają się filmy dokumentalne, co również otwiera ogromne możliwości dalszej współpracy.
„Filmy dokumentalne wyprodukowane przez uzbeckich filmowców są dziś emitowane nie tylko w naszych kanałach telewizyjnych, ale także w krajach WNP. Chciałbym zauważyć, że filmy dokumentalne o Chinach są również pokazywane w lokalnej telewizji. Wierzę, że uda nam się znaleźć tematy, które nas zjednoczą i będą przedmiotem zainteresowania zarówno narodu uzbeckiego, jak i chińskiego” – powiedział Razzakow.
Szef Shayxontohur Film zaproponował nawiązanie współpracy twórczej z tematem, który leży na powierzchni – nakręcenie wspólnego filmu o powstaniu i rozwoju Wielkiego Jedwabnego Szlaku.
„Będziemy potrzebować pomocy historyków i badaczy tego starożytnego szlaku, scenarzystów z obu krajów. Oczywiście tak wielkiej idei nie realizuje się w kilka dni. Zrealizujemy ją za zgodą i pragnieniem naszych partnerów. Myślę, że ten film będzie bardzo interesujący dla narodów obu krajów, przyciągnie uwagę syntezą twórczych pomysłów uzbeckich i chińskich reżyserów, kolorytem aktorów” – podkreślił Razzakow.
Ponadto region Surkhandarya oferuje wiele materiałów do przyszłych produkcji filmowych, w których koncentruje się wiele zabytków, które łączą Uzbekistan z kulturą i mieszkańcami Niebiańskiego Imperium, powiedział Umid Khudaiberdiev, dyrektor Muzeum Archeologicznego Termez.
Oprócz popularności niektórych tematów i gatunków strona chińska była zainteresowana kosztami produkcji filmowej w naszym kraju, dostępnością warunków do filmowania i korzyściami dla zagranicznych firm filmowych oraz kanałami promocji produktów filmowych. Przedstawiciele kinematografii uzbeckiej zapewnili, że udzielą kolegom z Chin wszelkiego wsparcia i pomocy w realizacji zdjęć.
„Stowarzyszenie Producentów Filmowych Uzbekistanu jest gotowe do współpracy z chińskimi filmowcami, pomagając im w uzyskiwaniu pozwoleń na pracę ekip filmowych, wyborze miejsc do kręcenia, wynajmowaniu kostiumów, sprzętu inscenizacyjnego, koni, przyciąganiu lokalnych reżyserów, aktorów i kaskaderów. I mam nadzieję, że to forum filmowe i podpisane dokumenty o współpracy dadzą nowy impuls partnerstwu i że już wkrótce na ekranach pojawią się pierwsze wspólne prace dla telewizji i kina” – powiedział podczas wideokonferencji szef Stowarzyszenia Marufzhan Mukhtarov.
Na zakończenie wydarzenia uczestnicy wideokonferencji wyrazili nadzieję na częstsze spotkania w podobnym formacie.
„Mam nadzieję, że to internetowe forum filmowe stanie się tradycją, obejmie w przyszłości telewizję i radio, stanie się efektywną platformą komunikacji i wymiany doświadczeń między filmowcami z naszych krajów, otworzy drogę do nowych idei i przyczyni się do tworzenia nowych i wysokiej jakości wspólnych produkcji filmowych i telewizyjnych, które zainteresują widzów na całym świecie” – podsumował Tursunali Kuziev.
Dział: Kino
Autor:
podrobno.uz | Tłumaczenie: Ewa Kaczmarczyk