2023-12-28 11:39:45 JPM redakcja1 K

To ogromne pływające muzeum jest rodem z science fiction

CNN - Siedmioramienna metaliczna gwiazda unosi się na szklistej powierzchni jeziora, przypominając odległą cywilizację przyszłości lub statek kosmiczny lądujący na obcej planecie. Wygląda jak coś rodem z science fiction. I w pewnym sensie tak jest: to zupełnie nowe Muzeum Science Fiction w Chengdu w stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Zdjęcie: Getty Images

Z jednej strony dynamiczny dach naśladuje pochyłe góry w oddali; z drugiej baldachim przybiera wygląd chmury, a jego wspornikowe łuki zawieszone są nad bezszwowymi taflami szkła. „Z każdej perspektywy zawsze będzie to wyglądać inaczej; zawsze będzie wyglądać nietypowo lub nieoczekiwanie”, powiedział Paulo Flores, jeden z dyrektorów projektu w firmie Zaha Hadid Architects, która zaprojektowała muzeum. Być może bardziej nieoczekiwany niż sam projekt jest czas potrzebny na jego budowę.

Muzeum zostało oddane do użytku w 2022 r. jako gospodarz tegorocznej 81. dorocznej Światowej Konwencji Science Fiction, zwanej Worldconem. Budowa budynku tej wielkości i złożoności zwykle zajmuje od czterech do pięciu lat, mówi Flores. Jednak budynek o powierzchni 59 000 metrów kwadratowych - czyli trzykrotnie większy od Opery w Sydney - od koncepcji do ukończenia powstał w zaledwie 12 miesięcy. Jednak pomimo niewielkiej poprawy sytuacji Floresa i jego zespołu było to zadanie marzeń. „Science fiction zawsze było bardzo ważnym źródłem inspiracji dla naszych projektów”, powiedział Flores. „Science fiction zawsze robiło ten krok naprzód, przyglądając się, czym jest obecnie technologia i w jaką technologię może ewoluować. „Chcemy być częścią tego ruchu mającego na celu tworzenie przyszłości - nie tylko wizualnej, ale także technologicznej”.

Odważne projekty cyfrowe

Londyńska firma architektoniczna nie jest obca technologii. Imienniczka firmy, Zaha Hadid, była pionierką cyfrowego projektowania, a narzędzia, których używała, umożliwiły jej tworzenie dynamicznych, futurystycznych budynków. „Tego typu geometrie możemy tworzyć wyłącznie za pomocą oprogramowania do modelowania wielokątnego”, wyjaśnił Flores, który tworzy „trójwymiarową symulację budynku”.

W tym projekcie technologia była kluczem nie tylko do stworzenia ambitnego projektu, ale także jego szybkiej realizacji. Zaledwie dwa tygodnie po zwycięstwie firmy w konkursie rozpoczęto budowę obiektu. Korzystając z różnorodnych programów do projektowania, w tym do analizy modelowania cyfrowego, zespołowi udało się przyspieszyć harmonogram i zapewnić, że wszyscy, od architektów, przez producentów materiałów, po pracowników budowlanych, byli zgodni.

Satoshi Ohashi, kolejny z dyrektorów projektu, powiedział, że równoległe prace budowlane i projektowe „nie mogłyby zostać zrealizowane bez tych nowych narzędzi”. Ohashi dodał, że analiza modelowania cyfrowego pozwoliła zespołowi zoptymalizować konstrukcję budynku pod kątem klimatu Chengdu. Analizując parametry pogodowe i środowiskowe, oprogramowanie podejmowało decyzje dotyczące wielkości i kąta zwisu dachu, aby chronić wnętrza przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zintegrowano ekologiczne technologie, aby zminimalizować wpływ eksploatacyjny budynku, obejmujące panele słoneczne wbudowane w rozległy dach, które wspomagają zasilanie budynku, a także świetliki i okna sięgające od podłogi do sufitu, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne światło w ciągu dnia. Aby zaoszczędzić czas, zespół musiał także pozyskać materiały lokalnie i znaleźć proste sposoby urzeczywistnienia swojej koncepcji. Na przykład stworzyli modułowy system paneli aluminiowych, który znajduje się „pod poszyciem” baldachimu dachu, tworząc „gładkie i bezszwowe” krzywizny, a jednocześnie ułatwiając produkcję w fabryce, powiedział Ohashi.

Miasto przyszłości

Chengdu, które jest już domem dla ponad 20 milionów mieszkańców i stale się rozwija, w ciągu ostatnich kilku dekad szybko się rozrosło. Na początku tego roku miasto znalazło się na szczycie nowej chińskiej listy miast pierwszego rzędu, na której ranking metropolii opiera się na takich czynnikach, jak styl życia mieszkańców, możliwości handlowe i transport.

Muzeum Science Fiction jest częścią większego projektu „Miasto Przyszłości” w dzielnicy Pidu, poza miastem. Znany jako Miasto Przyszłej Nauki i Technologii Chengdu, teren o powierzchni 4,6 kilometra kwadratowego (1,8 mili kwadratowej) będzie mieścić wiele nowych uniwersytetów, laboratoriów i biur. „Częścią tego wzrostu jest także dbałość o przyszłość, naukę i technologię, integrowanie ich z miastem i rozwój gospodarki”, wyjaśnił Ohashi. Wielomiliardowy „przemysł science fiction” w kraju obejmuje wydawnictwa i wydawnictwa filmowe, z Chengdu w centrum. Chengdu to także miejsce narodzin Science Fiction World, jednego z najchętniej czytanych magazynów science-fiction na świecie, który powstał w mieście w 1979 roku.

Muzeum zostało otwarte zgodnie z harmonogramem, aby gościć wydarzenie inauguracyjne - po raz pierwszy Worldcon gościł w Chinach, a dopiero drugi raz w Azji. Dave McCarty, wiceprezes Chengdu Worldcon i organizator wydarzenia od dwudziestu lat, opisał muzeum jako „zdecydowanie najlepszy obiekt, w jakim kiedykolwiek organizowano Worldcon” i powiedział, że specjalnie wybudowana lokalizacja uczyniła wydarzenie bardziej wyjątkowym w porównaniu do organizowania go w „ciastkowych” centrach konwentowych. „Taka wydzielona przestrzeń stanowi wspaniały dom dla science fiction”, dodał McCarty. Dzięki udanej próbie zorganizowania 81. Worldconu Ohashi ma nadzieję, że nowe muzeum i przestrzeń eventowa mogą stać się „kultowym punktem orientacyjnym, który będzie reprezentował branżę science fiction” i będzie pielęgnować ambicje rozwijającego się „Miasta Przyszłości”. „Mogą teraz powiedzieć, że są chińską stolicą science fiction”, powiedział.

Dział: Widowisko

Autor:
Rebecca Cairns | Tłumaczenie: Klaudia Karaszewska

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/10/30/style/chengdu-science-fiction-museum-hnk-spc-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE