2023-03-16 13:50:09 JPM redakcja1 K

Trzeci Thriller Rozgrywający się w Powojennym Wiedniu

Holly Martins, amerykańska pisarka opowieści o złych kowbojach przybyła do Wiednia pewnego zimnego lutowego poranka

 

Holly Martins, amerykańska pisarka opowieści o złych kowbojach przybyła do Wiednia pewnego zimnego lutowego poranka. Było to krótko po zakończeniu II wojny światowej. Wiedeń był zrujnowany i okupowany przez cztery mocarstwa alianckie, Amerykanów, Rosjan, Brytyjczyków i Francuzów. Holly Martins został zaproszony do Wiednia przez starego przyjaciela, Harry'ego Limea, więc był zaskoczony, że Harry nie był tam na spotkaniu z nim. Kiedy Holly poszedł do mieszkania Harry'ego, dowiedział się, że jego przyjaciel został potrącony i zabity przez ciężarówkę, kiedy przechodził przez ulicę.

Pogrzeb odbywał się tego popołudnia, więc Holly poszedł na cmentarz. Było tam bardzo mało ludzi. Wyglądająca na zmartwioną, piękna ciemnowłosa kobieta, była jedyną z nich. Po pogrzebie major Calloway, brytyjski żandarm, powiedział Holly, że jego przyjaciel Harry był przestępcą zaangażowanym w nielegalne interesy, ale Holly mu nie uwierzyła. Po powrocie do hotelu Holly spotkał człowieka, który pomylił go ze znanym amerykańskim powieściopisarzem i poprosił go o wygłoszenie wykładu. Holly zgodził się, bo to dałoby mu szansę na pozostanie w Wiedniu jeszcze przez kilka dni i sprawdzenie, co naprawdę stało się z Harrym.

Następnego dnia Holly rozpoczął swoje poszukiwania. Najpierw spotkał austriackiego przyjaciela Harry'ego o imieniu Kurtz. Kurtz opisał, jak on i inny mężczyzna, Popescu, przeniósł ciało Harry'ego na plac po wypadku. Przed śmiercią Harry poprosił Kurtza, aby zaopiekował się Holly i Anną. To zaskoczyło Holly, ponieważ Callowaya powiedział mu, że śmierć Harry'ego była bardzo nagła. Holly pyta Kurtza o kobietę na cmentarzu. To była dziewczyna Harry'ego, Anna Schmidt, aktorka.

Tego wieczoru, Holly spotkał się z Anną i powiedziała mu więcej o wypadku. Lekarz Harry'ego, dr Winkel, przechodził obok i potwierdził jego śmierć. Kierowca ciężarówki był kierowcą samego Harry'ego. W rzeczywistości nie było tam w ogóle żadnych obcych ludzi. Holly zaczęła myśleć, że to może wcale nie był wypadek. Portier z mieszkania Harry'ego podał Annie i Holly inną wersję. Harry zmarł natychmiast, a ciało przeniosło trzech mężczyzn. Kim więc był ten tajemniczy "trzeci mężczyzna"?

Kiedy wrócili do mieszkania Anny, Calloway już tam był i aresztował Annę, ponieważ jej dokumenty zostały sfałszowane. Holly powiedział Calloway, co dowiedział się o śmierci Harryego, ale Calloway powiedział mu, aby "zostawić śmierć do profesjonalistów" i iść do domu. Jednak Harry postanowił dowiedzieć się prawdy. Rozmawiał z doktorem Winkelem i Popescu, rumuńskim przyjacielem Harryego. Popescu zaprzeczył, że "osoba trzecia" była zaangażowana w ten wypadek.

Kiedy Holly wrócił na miejsce wypadku, portier powiedział: "Chciałbym ci coś powiedzieć ... przyjdź do mnie wieczorem", ale kiedy on i Anna poszli do portiera tej nocy, odkryli, że został on zamordowany. Syn portiera oskarżył Hollyego o bycie mordercą. Anna i Holly musieli uciekać i po ukryciu się w kinie Holly w końcu wrócił do hotelu, gdzie znalazł taksówkarza czekającego, by zabrać go na wieczorny wykład.

Wykład Hollyego był tak straszny, że większość ludzi wyszła przed jego zakończeniem, ale Popescu został. Zadawał Hollyiemu pytania na temat swojej nowej powieści. Holly powiedziała, że to historia o morderstwie; była oparta na faktach i nazywała się "Trzeci człowiek". Po ucieczce z Popescu z dwoma innymi mężczyznami Hollyim udał się do siedziby policji. Calloway powiedział Hollyiemu w szczegółach o zbrodniach Harryego. Sprzedawał on rozcieńczoną penicylinę, która spowodowała śmierć tysięcy niewinnych ofiar, zwłaszcza dzieci. Holly został ostatecznie przekonany i postanowił opuścić Wiedeń.

Gdy szedł pożegnać się z Anną, nagle zobaczył mężczyznę stojącego w drzwiach po drugiej stronie ulicy. To był Harry Lime! Zawołał jego imię, ale Harry tajemniczo zniknął. Holly zadzwonił do Callowaya i dowiedział się, że Harry uciekł pod ziemię do wiedeńskich kanałów. Holly rozmawiał z Kurtzem i Winkelem i powiedział im, żeby zorganizowali spotkanie z Harrym. Dwaj przyjaciele spotkali się w końcu na wielkim kole w parku rozrywki Prater. Harry nie wykazał żalu za zbrodnie, które popełnił, a nawet zagroził, że zabije swojego starego przyjaciela Hollyiego. Po tym Holly zgodził się pomóc Callowayowi złapać Harry'ego.

Postanowili wykorzystać Hollyiego do zastawienia pułapki. Miał spotkać się z Harrym w kawiarni, którą Calloway i jego ludzie otoczyli. Anna weszła i próbowała ostrzec Harry'ego, ale było już za późno. Harry wyciągnął broń, aby zabić Hollyiego, ale weszła policja. Harry uciekł i zniknął pod ziemią. Calloway, jego ludzie i Holly poszli za nim do systemu kanalizacyjnego Wiednia. Nagle rozległy się strzały. Osaczony jak szczur i ciężko ranny Harry próbował wejść po drabinie, by wydostać się z kanału. Holly zobaczył swojego przyjaciela i ruszył za nim. Gdy Harry wyciągnął broń i wycelował ją w swojego przyjaciela, Holly zastrzelił go.

Przed wyjazdem z Wiednia Holly poszedł na drugi pogrzeb przyjaciela. Było tam jeszcze mniej ludzi niż na pierwszym. Po wszystkim Holly próbował porozmawiać z Anną, ale ona go zignorowała i odeszła.

Dział: Kino

Autor:
English Online Articles in Easy Understandable English for Learners | tłumaczenie: Krzysztof Morys

Żródło:
https://www.english-online.at/entertainment/third-man/third-man.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE