Wystawa „Grecy” – podobieństwa między cywilizacją grecką i chińską
W środę została otwarta wystawa „Grecy: od „Agamemnona do Aleksandra Wielkiego”. Przedstawia 270 zabytków z 14 greckich muzeów, które można teraz podziwiać w Muzeum Stołecznym Chin.
Zdjęcie: Li Hao/GT
Eksponaty kontrastują ze sobą, reprezentując rozwój starożytnej cywilizacji greckiej w poszczególnych okresach. Począwszy od neolitu, a kończąc na erze hellenistycznej (I wiek p.n.e.) rzucają nieco światła na życie społeczności cykladzkiej, minojskiej, mykeńskiej, podczas rządów legendarnego Agamemnona, w złotym wieku Aten za panowania Peryklesa oraz w końcu w epoce hellenistycznej, na której czele stał Aleksander Wielki. Shao Xinxin, kurator wystawy, wyznał redakcji Global Timesa, że ekspozycja nie tylko zbliża odwiedzających do greckiej cywilizacji, ale też kieruje uwagę na podobieństwa między cywilizacją grecką i chińską.
Na wystawie można obejrzeć, wykonany z brązu topór o podwójnym ostrzu, który został wydobyty z jaskini Arkalochori w Grecji. Przyjmuje się, że został zrobiony między 1700 a 1600 rokiem p.n.e. Topór ten przypomina wyglądem yue – rodzaj starożytnego chińskiego topora, który również był wykonany głównie z brązu. „Oba topory były używane nie tylko podczas walki, ale również w ceremoniach ofiarnych” – ujawnia Shao Global Timesowi. Dodał również, że owe podobieństwa wyjawiają bogatą symbolikę w kulturze obu państw. Odkryty w chińskiej prowincji Hebei kamienny fragment filaru z okresu Szesnastu Królestw (304-439), wykazuje pewne podobieństwa do starożytnych greckich kolumn, zwłaszcza ze względu na wyżłobienia. Wielu uczonych twierdzi, że ten typ konstrukcji kolumn pojawił się w starożytnych Chinach pod wpływem zachodnich wpływów estetycznych.
Wystawa w barwny sposób ukazuje obraz starożytnej Grecji poprzez przedmioty ukazujące ówczesne społeczeństwo, rzemiosło, a także życie ludzi. Kolejny eksponat to marmurowa stela dla Leonidesa z Halikarnasu, na której widnieją dwa dekrety. Pokazują one, w jaki sposób przyznano prawa mające chronić Leonidesa z Halikarnasu i jego synów przed niesprawiedliwością w Atenach. Stela daje wgląd w kulturę polityczną starożytnej Grecji, a dwa strigile z brązu ukazują powszednie czynności dawnych Greków. Strigil to narzędzie do zdrapywania używane wówczas do usuwania brudu i potu podczas kąpieli.
„Ta niezwykle ważna wystawa daje wyjątkową możliwość uzyskania pełnego zarysu okresu historycznego, który trwał około 2000 lat i ukształtował historię świata, literaturę, naukę i sztukę. Jestem przekonany, że wystawa pozwoli odwiedzającym lepiej zrozumieć, dlaczego cywilizacja grecka jest nie tylko kolebką cywilizacji zachodniej, ale także cywilizacją o wielowiekowej obecności, która odcisnęła swój ślad także w Azji” – podkreślił Evgenios Kalpyris, ambasador Grecji w Chinach podczas udziału w konferencji otwierającej wydarzenie.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do maja 2025 roku.
Dział: Wydarzenia
Autor:
Li Yuche | Tłumaczenie: Julia Kopycińska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.globaltimes.cn/page/202411/1323472.shtml