2024-06-10 09:36:58 JPM redakcja1 K

Złamane serce nigdy nie brzmiało tak funkowo

Trzeci album Dua Lipy jest rozwinięciem dobrych rzeczy, które działały w przeszłości, a sama Dua ma w zanadrzu kilka pozytywnych niespodzianek.

GWIAZDY POP: Dua Lipa wydała nowy album pełen dobrej energii. Zdjęcie: Warner Music, promo

Jedną z wielu cech, które Dua Lipa naprawdę opanowała, jest mieszanie gatunków. Stało się to jasne na poprzednim albumie albańsko-brytyjskiej gwiazdy, Future Nostalgia, który łączył klasyczny pop z elementami disco i funku. Inne cechy, w których się wyróżnia, to struktura piosenek, wokal, dobre ucho i umiejętność doboru świetnych współtwórców.

Na Radical Optimism gwiazda popu udoskonala wszystko, co zadziałało na Future Nostalgia i podnosi poprzeczkę dla tego, czym może być współczesna muzyka pop.

Pomimo tego, że jest to dopiero jej trzeci album studyjny, 28-latka znalazła brzmienie, które jest bardzo „jej”, z odpowiednią ilością zapożyczeń z innych znanych gatunków.

Najlepsze ze wszystkich światów

Od pierwszego utworu słuchacz zostaje przeniesiony do muzycznego wszechświata charakteryzującego się chwytliwymi tonami basu i zachęcającym wokalem Lipy, który wydaje się niemalże skrojony na miarę muzyki, w której działa.

Utwór wprowadzający, zatytułowany End Of An Era, można interpretować jako pozostawienie przez artystkę przeszłości w tyle w stylu disco-pop-funk. Ale „na szczęście" jest to tylko odniesienie do zakończonego romansu. Uff.

Wizyta w Norwegii: Dua Lipa zagrała w Oslo w 2022 roku. Zdjęcie: Kim Erlandsen, NRK P3 

Dua Lipa wykonuje wspaniałą robotę, biorąc smutną sytuację i robiąc z niej coś dobrego. Na szczęście dla nas przerodziło się to w Radical Optimism.

Energia na całym albumie jest niemal namacalna. Dua Lipa wyśpiewuje swoje serce w utworach takich jak Whatcha Doing, Falling Forever i These Walls.

Na całym albumie jej wokal jest hipnotyzujący i nieskazitelny. Udowadnia raz po raz, piosenka po piosence, że opanowuje wysokie partie równie dobrze, jak te niskie.

Jeśli kiedykolwiek istniały jakiekolwiek wątpliwości co do jej umiejętności wokalnych, to teraz zostały one rozwiane. 

Mieszanie i zmiana gatunków

Na Radical Optimism poznajemy również zranioną i nostalgiczną Duę Lipę. Pod koniec albumu artystka zaskakuje i zachwyca utworem Anything For Love. Zaczyna się jako spokojna ballada fortepianowa, zanim znajomy dyskotekowy bas pojawi się w refrenie, gdzie utwór naprawdę się rozkręci.

Współpraca: Norweżka Caroline Ailin z Bodø i Dua Lipa. Tutaj na 29. dorocznej gali Critics Choice Awards 2024. Zdjęcie: Frazer Harrison, AFP 

To dowód na to, że gwiazda popu wciąż ma kilka asów w rękawie i w nieustraszony i pewny siebie sposób prezentuje je, aby zabrać do domu zwycięstwo.

Mówiąc o wygranej, zamykający album utwór Happy For You jest jedną z najbardziej odświeżających rzeczy, jakie pojawiły się w gatunku pop w ciągu ostatniego roku. Produkcja i wokal Dua Lipy w refrenie składają się na krajobraz dźwiękowy, który wydaje się gigantyczny i doskonale odzwierciedla ogólny czynnik rozrywkowy albumu.

Jak posiadanie Ronaldo, Messiego i Mbappé w jednej drużynie

Album zawiera również przyjemne spotkanie z byłymi współautorami, którzy pomogli ukształtować Duę Lipę w gwiazdę, którą jest dzisiaj.

Producent Ian Kirkpatrick, który odegrał dużą rolę w tworzeniu świetnego brzmienia Future Nostalgia, powraca, podobnie jak norweska artystka i autorka tekstów Caroline Ailin. Kirkpatrick i Ailin współpracowali przy takich utworach jak Don't Start Now i New Rules, a ich wpływ na Radical Optimism nie jest ani trochę niepożądany.

Wyróżnione na płycie: Kevin Parker, lepiej znany jako Tame Impala. Tutaj w młodej wersji na Øyafestivalen 2013. Zdjęcie: Rashid Akrim, NRK P3

Człowiek, który ma kody do tworzenia chwytliwej muzyki, Kevin „Tame Impala" Parker, jest najnowszym dodatkiem do najlepszego zespołu Dua Lipy.

W rezultacie Radical Optimism zawiera również eksperymenty z psychodelicznymi tonami, z których znana jest muzyka Parkera. Piosenka Illusion jest doskonałym przykładem tego, jak muzyka może być doświadczana jako odurzająca. Jest to po prostu idealna piosenka na parkiet, ale może również sprawić, że każdy będzie podrygiwał we własnym salonie.

Wewnętrzne zwierzę

Krótko mówiąc, Radical Optimism to świetny przykład dobrej, chwytliwej i rozrywkowej współczesnej muzyki pop. Z wyraźną inspiracją disco i funkiem, z których artystka stała się znana, niezwykle pozytywne jest również dodanie drobnych elementów elektroniki, flamenco i ballady.

Pierwsze miejsce: Spośród trzech albumów studyjnych Dua Lipy, Radical Optimism zajmuje pierwsze miejsce. Zdjęcie: Warner Music, promo

Dua Lipa nie powstrzymuje energii w żadnej z piosenek, tworząc imprezę dla słuchacza, gdziekolwiek się znajduje.

Radical Optimism to nie tylko dobry „letni album", „popowy album" czy „album dobry na wiosnę": To bardzo dobry album sam w sobie.

Dział: Muzyka

Autor:
Even Samir Kaushik | Tłumaczenie: Michał Biegun

Żródło:
https://p3.no/anmeldelse-av-dua-lipa-radical-optimism/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE