2023-12-11 10:45:32 JPM redakcja1 K

Według badań 20 minut ćwiczeń może poprawić pracę mózgu po źle przespanej nocy

Naukowcy podkreślają, że według badań 40% światowej populacji nie zapewnia sobie wystarczającej ilości snu, który ma zasadnicze znaczenie dla zdrowego stylu życia. Według nowych badań 20-minutowy trening może polepszyć pracę mózgu po źle przespanej nocy.

Naukowcy odkryli, że umiarkowane ćwiczenia mogą zwiększyć moc mózgu nawet po źle przespanej nocy (Alamy/PA)

Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth odkryli, że sprawność poznawcza (CP) poprawia się po wykonaniu ćwiczeń o umiarkowanej intensywności bez względu na liczbę przespanych godzin. Podkreślają, że 40% światowej populacji się nie wysypia, a sen stanowi fundamentalną część zdrowego stylu życia.

Dr Joe Costello z uniwersyteckiego Instytutu Sportu, Zdrowia i Nauk o Ćwiczeniach (SHES) wyjaśnił, że ćwiczenia mogą pomóc w przezwyciężeniu spadków efektywności pracy mózgu spowodowanych brakiem wystarczającej ilości snu. „Wiemy z istniejących badań, że ćwiczenia polepszają lub utrzymują naszą sprawność poznawczą, nawet przy obniżonym poziomie tlenu” — powiedział. „Jest to jednak pierwsze badanie, które sugeruje, że taka sama poprawa następuje przy pełnej oraz częściowej deprywacji snu, a także w połączeniu z niedotlenieniem”. „Odkrycia te znacznie uzupełniają naszą wiedzę na temat związku między ćwiczeniami a tego rodzaju bodźcami. Pomagają również wzmocnić przesłanie, że ruch jest lekarstwem dla ciała i mózgu”.

Opublikowane w Physiology and Behaviour badanie składało się z dwóch eksperymentów, a w każdym z nich brało udział 12 uczestników. Pierwszy z nich dotyczył wpływu częściowej deprywacji snu na sprawność poznawczą, a w drugim skupiono się na wpływie deprywacji całkowitej oraz niedotlenienia. W obu przypadkach uczestnicy zauważyli poprawę zdolności poznawczych po ok. 20 minutach jazdy na rowerze. Badanie sugeruje, że trening może wzmocnić CP, ponieważ ułatwia on zmiany w ilości hormonów regulujących pracę mózgu, a także czynników psychofizjologicznych takich jak mózgowego przepływu krwi, pobudzenia i motywacji. Badanie to było wynikiem współpracy uniwersytetu w Portsmouth, Chichester, Surrey oraz Teesside, a także University of Electrocommunications w Tokio w Japonii oraz Uniwersytetu w Sao Paulo w Brazylii.

Dział: Nauka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE