2023-08-24 21:08:41 JPM redakcja1 K

Hiszpania prosi instytucje europejskie o uznanie baskijskiego, galicyjskiego i katalońskiego za języki urzędowe.

Działanie to było jednym z żądań Junts, partii Carlesa Puigdemonta, aby jej parlamentarzyści poparli socjalistów premiera Pedro Sancheza w parlamencie.

Nowo wybrana spikerka parlamentu Francina Armengol oklaskiwana przez pełniącego obowiązki premiera Pedro Sancheza i drugiej wicepremier Yolandy Diaz podczas głosowania w hiszpańskim parlamencie w Madrycie, czwartek 17 sierpnia 2023 PAUL WHITE /

W czwartek 17 sierpnia hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza wezwał do uznania baskijskiego, katalońskiego i galicyjskiego, będących trzema językami urzędowymi w niektórych regionach kraju, za języki urzędowe w instytucjach europejskich. Taki status dałby obywatelom Unii Europejskiej (UE) prawo dostępu do wszelkich dokumentów i administracji w tych trzech językach oraz obecność specjalnych tłumaczy ustnych i pisemnych w instytucjach Wspólnoty. 

Partia Carlesa Puigdemonta, Junts per Catalunya (Razem dla Katalonii), wyraziła swoje poparcie dla kandydatury socjalistki Franciny Armengol w wyborach na przewodniczącego Kongresu Deputowanych pod warunkiem, że wniosek ten, sformalizowany w liście ministra spraw zagranicznych José Manuela Albaresa, zostanie wysłany do prezydencji Rady Unii Europejskiej. Zaproponował w nim, aby hiszpański wniosek znalazł się w porządku obrad następnego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych, które odbędzie się 19 września w Brukseli. 

Jest to decyzja podjęta „w ramach porozumienia osiągniętego z Junts”, przyznał José Manuel Albares, cytowany przez El Pais. Ostatnie wybory parlamentarne zakończyły się remisem w liczbie deputowanych między prawicą a lewicą, dlatego poparcie siedmiu deputowanych Junty jest niezbędne dla Socjalistycznej Partii Robotniczej, jeśli chce ona zdobyć nominację Pedro Sancheza w drugim głosowaniu w parlamencie w nadchodzących tygodniach. 

Pedro Sanchez zapewnił w środę, że promowanie języków jego kraju jest „zobowiązaniem, które będzie realizował przez cały okres hiszpańskiej prezydencji w Unii Europejskiej”. Rząd zobowiązał się już w 2022 r., że umożliwienia uznani języka katalońskiego w Brukseli, ale nigdy nie złożył oficjalnego wniosku. 

Nie ma większości w parlamencie

Grupa separatystyczna dodała to żądanie do swoich dwóch podstawowych postulatów: referendum w sprawie samostanowienia i amnestii dla wszystkich osób ściganych po nieudanej próbie secesji. Żądanie uznania trzech języków na szczeblu europejskim prawdopodobnie pozostanie symboliczne, ponieważ do zmiany przepisów wymagana jest jednomyślność w Radzie. Wiele państw członkowskich nie będzie skłonnych poprzeć środka, który mógłby zostać podjęty przez obrońców języków regionalnych w ich krajach. 

Dodatkowo, w przypadku pozytywnej decyzji, wejście w życie tego przepisu zajęłoby kilka lat. Irlandia jest członkiem od 1973 r., jednak do 2005 r. musiała zadowolić się tłumaczeniem traktatów na język gaelicki, który był jej pierwszym językiem urzędowym przed angielskim. Po uzyskaniu statusu języka urzędowego UE w 2007 r. minęło kolejne piętnaście lat, zanim tłumaczenia na język irlandzki zostały zapewnione na tym samym poziomie, co w innych instytucjach. 

Unia Europejska posługuje się obecnie dwudziestoma czterema językami urzędowymi: niemieckim, bułgarskim, czeskim, chorwackim, duńskim, słowackim, słoweńskim, hiszpańskim, greckim, węgierskim, angielskim, irlandzkim, włoskim, łotewskim, litewskim, maltańskim, niderlandzkim, polskim, portugalskim, rumuńskim i szwedzkim. Gdy kraj staje się członkiem Wspólnoty, jego język jest dodawany do języków urzędowych - choć są wyjątki: luksemburski nigdy nie miał takiego statusu, podobnie jak turecki, mimo że jest językiem urzędowym Cypru wraz z greckim. 

 

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE