2022-08-30 16:11:06 JPM redakcja1 K

Komisja europejska rejestruje europejską inicjatywę obywatelską w sprawie środowiska wolnego od tytoniu

Komisja Europejska zdecydowała o rejestracji europejskiej inicjatywy obywatelskiej mającej na celu redukcję użycia tytoniu. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do zaproponowania rozwiązań prawnych w celu uc...

Komisja Europejska zdecydowała o rejestracji europejskiej inicjatywy obywatelskiej mającej na celu redukcję użycia tytoniu. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do zaproponowania rozwiązań prawnych w celu uchronienia młodszych pokoleń przed uzależnieniem od tytoniu oraz przeciwdziałaniu związanych z tą kwestią zagrożeń środowiskowych. Komisja nie zbadała jeszcze treści merytorycznej wniosku.

Inicjatywa obywatelska nosi tytuł „Wezwanie do stworzenia środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego wolnego od tytoniu pokolenia w Europie do 2030 roku”.

Pokolenie wolne od tytoniu

Inicjatorzy domagają się konkretnie zaproponowania aktu prawnego, który kończyłby sprzedaż wyrobów tytoniowych i nikotynowych obywatelom i obywatelkom, którzy urodzili się po 2010 roku.

Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska

Inicjatywa wzywa również do podjęcia środków w celu potraktowania plaż i brzegów rzek jako miejsc wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów, stworzenia sieci parków narodowych wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów, zwiększenia przestrzeni na świeżym powietrzu wolnych od dymu tytoniowego oraz zaprzestania reklamy wyrobów tytoniowych, jej emisji w kanałach audiowizualnych i mediach społecznościowych.

Ze względu na fakt, iż niniejsza europejska inicjatywa obywatelska (EIK) spełnia wymogi formalne, zdaniem Komisji jest ona prawnie dopuszczalna.

Następne kroki

Po dzisiejszej rejestracji inicjatorzy mają sześć miesięcy, aby rozpocząć zbieranie podpisów. W przypadku, kiedy europejska inicjatywa obywatelska otrzyma w ciągu jednego roku milion deklaracji poparcia z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja musi zareagować. Może wówczas samodzielnie zadecydować, czy spełnić inicjatywę, czy też nie, jednak w obu przypadkach musi uzasadnić swoją decyzję.

Tło

Europejska inicjatywa obywatelska (pewien rodzaj społecznej inicjatywy obywatelskiej na poziomie europejskim) została wprowadzona traktatem lizbońskim i daje obywatelkom i obywatelom Unii Europejskiej możliwość zaproponowania ujęcia jakiejś konkretnej kwestii w programie politycznym komisji. Został oficjalnie wprowadzony w kwietniu 2012 roku.

Po formalnej rejestracji europejskiej inicjatywy obywatelskiej milion obywatelek i obywateli z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE może żądać od Komisji przedłożenia aktów prawnych w ramach jej uprawnień. Inicjatywa jest dopuszczalna, jeśli zaproponowany środek 1)nie wykracza w jednoznaczny sposób poza zakres uprawnień ustawodawczych Komisji, 2) nie jest znacznym nadużyciem, nie jest niepoważne lub nie ma szykanującego charakteru oraz 3) nie narusza w oczywisty sposób wartości europejskich.

Od początku istnienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej, Komisja otrzymała 118 wniosków o wdrożenie takiej inicjatywy. 91 z nich zostało dopuszczonych do rozpatrzenia, co za tym idzie spełniło wymogi związane z rejestracją.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE