2022-12-14 11:23:16 JPM redakcja1 K

„Najstarszy posiłek” świata odkryty w skamieniałości sprzed 550 milionów lat

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że ma nowy wgląd w to, jak przetrwały najwcześniejsze zwierzęta po znalezieniu śladów tego, co opisali jako najstarszy posiłek na świecie, w skamieniałości sprzed 550 milionów lat.

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, że ma nowy wgląd w to, jak przetrwały najwcześniejsze zwierzęta po znalezieniu śladów tego, co opisali jako najstarszy posiłek na świecie, w skamieniałości sprzed 550 milionów lat. Naukowcy z Australian National University (ANU) przeanalizowali starożytne skamieniałości z okresu ediakarskiego po ich odkryciu w Rosji w 2018 roku. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology w tym tygodniu. Niektóre z najstarszych form życia na Ziemi określane są mianem fauny i flory ediakarskiej. Ta grupa opiera się na najwcześniejszych skamieniałościach, jakie kiedykolwiek odkryto, dostarczając dowodów na istnienie złożonych, wielokomórkowych organizmów. W skamieniałym okazie podobnej do ślimaka Kimberelli zespół wykrył cząsteczki fitosterolu zachowane w jelicie stworzenia. Produkt chemiczny, który znajduje się w roślinach, sugerował, że zjada glony i bakterie z dna oceanu. Współautor badania, Jochen Brocks, profesor z Australian National University, powiedział, że bogate w składniki odżywcze algi mogły przyczynić się do wzrostu Kimberelli. „Bogate w energię pożywienie może wyjaśniać, dlaczego organizmy fauny i flory Ediacara były tak duże. Prawie wszystkie skamieliny, które pojawiły się przed ediakarską fauną i florą, były jednokomórkowe i miały mikroskopijne rozmiary” – powiedział Brocks, zgodnie z komunikatem prasowym.

Paleontolodzy zasugerowali, że Kimberella była prawdopodobnie jednym z najbardziej zaawansowanych stworzeń epoki ediakarskiej z ustami i jelitami oraz trawionym pokarmem w taki sam sposób, jak robią to współczesne zwierzęta.

„Naukowcy wiedzieli już, że Kimberella pozostawiła ślady żerowania, zeskrobując glony pokrywające dno morskie, co sugerowało, że zwierzę miało jelita” – wyjaśnił Brocks. „Ale dopiero po przeanalizowaniu cząsteczek jelita Kimberelli byliśmy w stanie określić, co dokładnie jadł i jak trawił pokarm” – powiedział w komunikacie prasowym. Inny organizm o nazwie Dickinsonia, jedno z najwcześniejszych zwierząt na Ziemi, był mniej zaawansowanym stworzeniem, bez ust i jelit. Według naukowców dorastał do 1,4 metra długości i miał odciśnięty na ciele wzór przypominający żebro. Skamieliny Kimberella i Dickinsonia zostały zebrane z klifów w pobliżu Morza Białego w północno-zachodniej Rosji w 2018 r. przez głównego autora badania, dr Ilyę Bobrovskiy z Niemieckiego Centrum Badań Nauk o Ziemi GFZ. Ukończył pracę w ramach swojej pracy doktorskiej na ANU.

Dr Bobrovskiy powiedział, że odkrycia pomagają naukowcom śledzić ewolucję najwcześniejszych zwierząt i sposób, w jaki odnoszą się one do ich dzisiejszych potomków. Opisał zwierzęta fauny i flory ediakarskiej, które żyły na Ziemi przed „eksplozją kambryjską”, która doprowadziła do powstania współczesnych zwierząt, jako „pochodzenie nas i wszystkich zwierząt, które istnieją dzisiaj”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE