2022-09-19 22:43:37 JPM redakcja1 K

Polska prosi Rosję o zwrot dzieł sztuki zagrabionych przez Armię Czerwoną

Obrazy, wśród których są „Dwaj święci” Spinello Aretino i „Adoracja Dzieciątka” Lorenzo di Credi, były przechowywane w zbiorach rodziny Czartoryskich w Gołaczewach, w pałacu w Wilanowie oraz w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Zdjęcie: Czarek Sokołowski

Polski rząd wystąpił o zwrot z Rosji kilku zrabowanych dzieł sztuki.

Dzieła - wybór arcydzieł włoskich malarzy z okresu od XIV do XVIII wieku zostały zrabowane przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej. Obecnie wiszą w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie.

Obrazy, wśród których są „Dwaj święci” Spinello Aretino i „Adoracja Dzieciątka” Lorenzo di Credi, były przechowywane w zbiorach rodziny Czartoryskich w Gołaczewach, w pałacu w Wilanowie oraz w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. „Ślady setek tysięcy przedmiotów prowadzą do Federacji Rosyjskiej i do byłych republik radzieckich” - powiedział na konferencji prasowej Piotr Gliński, polski minister kultury.

„[My] nigdy nie przestaniemy szukać (...) przedmiotów kultury, które zostały zrabowane”.

 

Dlaczego polska sztuka została zrabowana podczas II wojny światowej?

Szacuje się, że 50 procent zbiorów zostało zrabowanych z polskich muzeów podczas II wojny światowej, kiedy kraj był okupowany zarówno przez nazistów, jak i Sowietów.

Polski rząd wystosował już 20 wniosków do Rosji o zwrot przedmiotów i artefaktów, w tym archiwów z obozu zagłady w Auschwitz oraz obrazów Durera i Holbeina. 

Wszystkie do tej pory zostały zignorowane.

„Do dziś (rosyjski) rząd nie zweryfikował żadnego z tych roszczeń”- powiedział Gliński.

Stosunki między Rosją a byłym państwem satelickim ZSRR od dawna są napięte, ale osiągnęły nowe dno po inwazji Rosji na Ukrainę. Polska była wielkim zwolennikiem Kijowa i naciskała na silne sankcje ze strony UE.

Zrabowane polskie skarby można znaleźć w wielu krajach, w tym w innych byłych członkach bloku wschodniego. Od 2016 roku polski rząd zabezpieczył zwrot 600 przedmiotów, z których żaden nie pochodził z Rosji.

Dział: Polska

Autor:
Tim Gallagher | Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz

Żródło:
https://www.euronews.com/culture/2022/09/15/poland-asks-russia-to-return-artwork- looted-by-red-army

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE