2023-02-24 10:21:18 JPM redakcja1 K

Samice mangusty rozpoczynają walki, by potem wymknąć się i kopulować z wrogiem

Samice mangusty, które chcą kopulować z samcem z rywalizującego gangu, opracowały sprytną metodę oszukiwania swoich partnerów – rozpoczynając bójki i używając przemocy jako osłony.

Naukowcy odkryli, że samice mangusty celowo rozpoczynają walki, aby mogły podstępnie kojarzyć się z samcami z rywalizującego stada | Źródło: CNN /Projekt badawczy pasiastej mangusty

Mangusty pręgowane – nazwane tak z powodu ciemnych pasów na grzbiecie – to małe, przypominające koty stworzenia występujące w małych grupach w niektórych częściach Afryki.

Zwierzęta terytorialne rzadko opuszczają grupy, w których się urodziły, z tego powodu członkowie grup są często blisko spokrewnieni genetycznie: samice mangusty wchodzą w okres płodności i godowy – znany jako ruja – w ciągu 7-10 dni od siebie, podczas gdy samce stoją na straży, śledząc samicę i odpierając rywali.

Ale samice mangusty mają sprytny sposób na obejście problemu chowu wsobnego – celowo wszczynając walki z rywalizującymi grupami i wykorzystując rozwijający się chaos do wymykania się i kopulowania z wrogimi samcami, odkryli naukowcy z dwóch brytyjskich uniwersytetów po przeanalizowaniu danych z populacji mangusty. dzikie mangusty w Parku Narodowym Królowej Elżbiety w Ugandzie.

„Od pewnego czasu wiedzieliśmy, że grupy mangusty prążkowanej często biorą udział w brutalnych bitwach – i teraz wiemy dlaczego” – powiedział w oświadczeniu Michael Cant, profesor biologii ewolucyjnej w Centrum Ekologii i Ochrony Uniwersytetu w Exeter.

„Samice rozpoczynają walki między grupami, aby uzyskać korzyści genetyczne z kopulowania się z osobnikami z zewnątrz, podczas gdy samce w grupie – i grupa jako całość – ponoszą koszty” – powiedział.

Poprawa sprawności genetycznej

Naukowcy z Exeter i University of Cambridge uważają, że ta strategia pomaga kobietom zwiększyć ich własną sprawność genetyczną – bez względu na szkody wyrządzane innym członkom grupy.

„Wyzysk przywódczy mangust prążkowanych pomaga wyjaśnić, dlaczego przemoc międzygrupowa jest tak kosztowna u tego gatunku w porównaniu z innymi zwierzętami” – powiedział główny autor badań Rufus Johnstone, profesor ewolucji i zachowania na Uniwersytecie w Cambridge.

„Koszty śmiertelności są podobne do tych obserwowanych w przypadku garstki najbardziej wojowniczych ssaków, w tym lwów, szympansów i oczywiście ludzi”.

Chociaż kobiety rozpoczęły bójki, nie poniosły one konsekwencji, twierdzą naukowcy. Odkryli, że w okresie 16 lat zgony w wyniku przemocy międzygrupowej dotyczyły prawie wyłącznie mężczyzn.

„Odkrycia nie pasują do heroicznego modelu przywództwa, w którym liderzy w największym stopniu przyczyniają się do agresji i ponoszą największe koszty, ale raczej do modelu opartego na wyzysku, w którym inicjatorzy konfliktu narażają innych na większe ryzyko, niewiele przyczyniając się do walki ze sobą”, Faye Thompson, współpracownik naukowy z University of Exeter, dodał.

Podczas gdy samice mangusty, które podżegają do przemocy, ostatecznie poszerzają pulę genów w grupie, naukowcy twierdzą, że wiąże się to z wysokimi kosztami dla samców w grupie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Dział: Świat

Autor:
Amy Woodyatt | tłumaczenie Jagoda Pyrzanowska

Żródło:
CNN | https://edition.cnn.com/2020/11/09/africa/mongoose-fight-mating-intl-scli-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE