2023-02-13 10:55:26 JPM redakcja1 K

Zwierzęta „zmieniają kształt” w odpowiedzi na zmiany klimatyczne

Według nowego przeglądu istniejących badań niektóre zwierzęta stałocieplne doświadczają zmian w kształcie ciała, prawdopodobnie w odpowiedzi na zmiany klimatyczne.

Zwierzęta dostają większe dzioby, nogi i uszy, które pozwalają im lepiej regulować temperaturę ciała, gdy planeta staje się gorętsza, co szczególnie dotyka ptaki, powiedziała Sara Ryding, badaczka z Deakin University w Australii i jedna z autorek badań, które opublikowano w czasopiśmie Trends in Ecology & Evolution. Największe zmiany w wielkości wyrostków u ponad 30 zwierząt, którym przyglądano się w przeglądzie, dotyczyły niektórych australijskich gatunków papug, u których wielkość dzioba wzrosła średnio o 4% do 10% od 1871 r. „Oznacza to, że zwierzęta ewoluują, ale niekoniecznie oznacza to, że radzą sobie one ze zmianami klimatycznymi. Widzimy, że niektóre gatunki powiększyły się do tej pory, ale nie wiemy, czy będą w stanie nadążyć za pogarszającym się kryzysem klimatycznym” - powiedziała Ryding za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Nie wiemy również, czy te zmiany kształtu faktycznie pomagają w przetrwaniu, czy nie. Zjawiska zmiany kształtu nie należy postrzegać jako pozytywnego, ale raczej niepokojące jest to, że zmiany klimatu zmuszają zwierzęta do takiej ewolucji w tak stosunkowo krótkim czasie”. Powiedziała, że ​​zmiany były subtelne i mało prawdopodobne, aby były natychmiast zauważalne, ale mogą być „funkcjonalnie ważne”. Chociaż ocieplenie klimatu było „przekonującym argumentem” jako siła napędowa tych zmian kształtu, badanie wykazało, że trudno było „pewnie ustalić związek przyczynowy”, biorąc pod uwagę wieloaspektowy wpływ zmian klimatycznych na środowisko.

Mniejsze ciała, większe wyrostki

W ramach gatunku zwierząt osobniki żyjące w cieplejszym klimacie mają większe wyrostki, takie jak skrzydła i dzioby – wzór znany jako reguła Allena, z większą powierzchnią, która pozwala zwierzętom łatwiej kontrolować temperaturę. Jednocześnie rozmiary ciała mają tendencję do kurczenia się, ponieważ mniejsze ciała zatrzymują mniej ciepła. W Stanach Zjednoczonych niedawne badanie 70 716 ptaków wędrownych reprezentujących 52 gatunki wykazało, że w ciągu ostatnich czterech dekad stały się one mniejsze, a ich rozpiętość skrzydeł większa. Wszystkie ptaki zginęły, uderzając w wieżowce w Chicago podczas migracji i zostały zebrane przez miejskie Muzeum Terenowe.

Dział: Świat

Autor:
Katie Hunt / Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska

Żródło:
https://edition.cnn.com/2021/09/07/world/animals-climate-change-shape-shift-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE