Alamy
Jednak każdego dnia jesteśmy bombardowani różnymi poradami i częściej popełniamy błędy w ocenie tego, co jest najlepsze dla naszego zdrowia, co sprawia, że profilaktyka zdrowotna staje się kłopotliwym tematem. Dzieje się tak dlatego, że otrzymujemy tak wiele wiadomości na temat dobrego samopoczucia, że podjęcie decyzji, którą radę zastosować, może być trudne. Ale zdrowy tryb życia wcale nie musi być trudny.
Zestawiliśmy pięć kluczowych obszarów, które stanowią podstawę zachowania zdrowia i żaden z nich nie spowoduje większych zakłóceń w Twoim życiu.
Zdrowe odżywianie
Określenie, co jest zdrowe, a co niezdrowe dla naszego organizmu, jest prawdopodobnie najczęściej omawianym tematem, jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. Podobnie z częstymi myślami o diecie: „przejście na dietę czy nie?”. Oto jest pytanie. Szczególnie dla osób chcących schudnąć. Media często bombardują nas różnymi nowymi i popularnymi dietami, ale większość ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca prostą, zdrową i zbilansowaną dietę zamiast restrykcyjnej diety obejmującej ścisłe ograniczanie niektórych pokarmów.
Należy starać się dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i unikać nasycenia go słodką i niezdrową żywnością. Spożywanie zbilansowanych posiłków trzy razy dziennie i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia pozwoli utrzymać organizm w zdrowiu i poprawić inne aspekty, takie jak zdrowie psychiczne, koncentracja i produktywność.
Znaczenie snu
Prawdopodobnie już wiesz, że kiedy śpisz wystarczająco dużo, czujesz się lepiej. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z dobrego snu, ale może mieć trudności z przezwyciężeniem braku snu lub złych nawyków. Pomocna będzie właściwa higiena snu, m.in., należy przestrzegać codziennej rutyny przed snem. Obejmuje to chodzenie spać i wstawanie o stałych porach. Kiedy już określisz, ile godzin snu potrzebujesz, aby czuć się w pełni wypoczęty, możesz także wyznaczyć porę snu, która pozwoli Ci obudzić się o właściwej porze i poczuć się wypoczętym.
Inne sposoby na dobry sen to zapewnienie sobie komfortu w sypialni pod względem ciepła, światła i hałasu. Pomocne może być również zachowanie porządku, aby zapewnić sobie dobry sen. Odkładanie urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem oraz unikanie kofeiny i alkoholu wieczorem to kolejne czynniki wspierające dobry sen. Jeśli, mimo to nadal masz problemy ze snem, wypróbuj medytację uważności (ang. mindfulness) przed pójściem spać. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele dobrych aplikacji do medytacji, które pomogą Ci zasnąć.
Siedzący tryb życia kontra aktywność fizyczna
Długie godziny pracy przy biurku i spędzanie większej ilości wolnego czasu przy urządzeniach sprawiły, że jako społeczeństwo od pewnego czasu zmierzamy w stronę bardziej siedzącego trybu życia. Pandemia i obostrzenia w związku Covid-19 pogorszyły tę sytuację, ponieważ siłownie i obiekty rekreacyjne były przez pewien czas zamknięte, a praca z domu oznaczała, że nawet nasze codzienne dojazdy do pracy prawie w ogóle nie miały miejsca.
Siedzący tryb życia, czy długotrwały brak aktywności fizycznej jest szkodliwy z wielu powodów. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, cukrzycy i otyłości. Ogólny brak aktywności fizycznej ma podobny wpływ na organizm, podczas gdy istnieje błędne przekonanie, że sama aktywność fizyczna zminimalizuje skutki siedzącego trybu życia.
W celu utrzymania zdrowia, należy uprawiać jakąkolwiek formę aktywności fizycznej i ograniczać siedzący tryb życia. Staraj się codziennie wykonywać aktywność fizyczną i co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności tygodniowo, aby pomóc Ci zachować zdrowie.
Wpływ zdrowia psychicznego
W ostatnich latach o zdrowiu psychicznym mówi się coraz częściej i otwarciej, lecz nadal może ono nieść ze sobą pewno piętno. Szukanie pomocy i dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego może być często trudniejsze niż dostęp do leczenia schorzenia fizycznego.
Dostępnych jest wiele sposób na poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia, ale możesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia na tle zdrowia psychicznego, nie wahaj się skontaktować z odpowiednim wsparciem, np. psychologiem.
Jest wiele podstawowych kroków, które możesz podjąć, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie. Najbardziej pomocną rzeczą jest po prostu poświęcenie trochę czasu dla siebie, zrelaksowanie się i praktykowanie jakiejś formy medytacji. Jeśli jednak masz z tym kłopot, w Internecie znajdziesz multum sposobów, które mogą Ci pomóc. Strategie radzenia sobie i grupy zajmujące się redukcją stresu są dostępne i bezpłatne. Codzienne wychodzenie i wyznaczanie małych, osiągalnych celów zapewni Ci większą motywację, a zdrowe odżywianie również się do tego przyczyni.
Bądź proaktywny i dbaj o zdrowie!
Na drodze do utrzymania dobrego samopoczucia bardzo ważne jest bycie proaktywnym, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną. Obecnie pracownicy służby zdrowia i lekarze powszechnie uznają, że osoby dbające o własne zdrowie są ekspertami w zakresie własnego zdrowia. Wszelkie kwestie związane ze zdrowiem wymagają dyskusji i porozumienia między Tobą a lekarzem w celu znalezienia i ustalenia najlepszego dla Ciebie sposobu postępowania. Zaspokajanie tych potrzeb nie tylko ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i sprawia, że czujesz, że odgrywasz rolę we własnej opiece i leczeniu, ale także wymaga od Ciebie proaktywności.
Zbyt duży odsetek ludzi nie umawia się na wizytę, gdy czują, że coś jest nie tak z ich zdrowiem, ponieważ nie chcą nikomu marnować czasu i fatygować, albo czują, że powinny zaakceptować to, co czują. W oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc u niektórych może zostać zdiagnozowana jedna lub kilka chorób w zaawansowanym stadium, które nie są wykrywane odpowiednio wcześnie, aby możliwe było skuteczne leczenie.
Dostęp do badań lekarskich połączone z terminową diagnostyką i regularnymi badaniami kontrolnymi znacznie pomogą w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomogą one wcześnie zidentyfikować wszelkie zmiany lub problemy i są kluczem do utrzymania dobrych wyników klinicznych.