2024-03-20 21:48:30 JPM redakcja1 K

Badania pokazują, że młodzi ludzie stają się mniej szczęśliwi niż starsze pokolenia

Najlepszy amerykański lekarz twierdzi, że brak regulacji mediów społecznościowych przez państwowe rządy jest „szaleństwem”.

Doktor Vivek Murthy, naczelny chirurg USA, twierdzi, że „młodzi ludzie w USA i na całym świecie naprawdę borykają się z trudnościami”. Zdjęcie: Getty Images.

Jak ujawniły globalne badania, młodzi ludzie stają się mniej szczęśliwi niż starsze pokolenia, ponieważ cierpią na „odpowiednik kryzysu wieku średniego”. Czołowy amerykański lekarz ostrzega, że „młodzi ludzie naprawdę walczą".

Dr Vivek Murthy, amerykański chirurg generalny, powiedział, że pozwalanie dzieciom na korzystanie z mediów społecznościowych jest jak podawanie im leków, które okazały się być niebezpieczne. Powiedział, że niepowodzenie rządów w regulowaniu mediów społecznościowych w ostatnich latach było „szaleństwem".

Murthy rozmawiał z The Guardian, gdy nowe dane ujawniły, że młodzi ludzie w Ameryce Północnej są obecnie mniej szczęśliwi niż poprzednie pokolenia, a ta sama „historyczna" zmiana ma nastąpić w Europie Zachodniej.

Spadek dobrobytu wśród osób poniżej 30. roku życia spowodował, że Stany Zjednoczone wypadły z listy 20 najszczęśliwszych krajów, jak ujawnił raport World Happiness Report 2024.

W 2017 roku, trend, gdzie osoby w wieku od 15 do 24 roku życia były szczęśliwsze niż starsze pokolenia w Stanach Zjednoczonych, odwrócił się. Różnica zmniejszyła się również w Europie Zachodniej i uważa się, że taka sama zmiana może nastąpić w nadchodzącym roku lub dwóch.

Murthy określił wyniki raportu jako „czerwoną flagę, która pokazuje, że młodzi ludzie naprawdę zmagają się z trudnościami w USA, a teraz coraz częściej na całym świecie". Powiedział, że wciąż czeka na dane, które udowodnią, że media społecznościowe są bezpieczne dla dzieci i młodzieży, i wezwał do podjęcia międzynarodowych działań w celu poprawy rzeczywistych kontaktów społecznych u młodych ludzi.

World Happiness Report, coroczny barometr dobrobytu w 140 krajach koordynowany przez Oxford University's Wellbeing Research Centre, Gallup i UN Sustainable Development Solutions Network, wykazał „niepokojące spadki [w szczęściu młodzieży], zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej" - powiedział prof. Jan-Emmanuel De Neve, dyrektor Wellbeing Research Centre i redaktor badania.

„Pomyśleć, że w niektórych częściach świata dzieci doświadczają już odpowiednika kryzysu wieku średniego, co wymaga natychmiastowych działań politycznych".

Spadające wyniki dobrostanu w Ameryce Północnej (w grupie obejmującej Australię i Nową Zelandię) „zaprzeczają dobrze ugruntowanemu poglądowi (...), że dzieci zaczynają szczęśliwsze, zanim ześlizgną się po krzywej U w kierunku kryzysu wieku średniego, zanim [dobrostan] znów się poprawi" - dodał De Neve.

Brytyjczycy poniżej 30 roku życia uplasowali się na 32 miejscu w rankingu, za takimi krajami jak Mołdawia, Kosowo, a nawet Salwador, który ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników morderstw.

Z kolei Brytyjczycy w wieku powyżej 60 lat znaleźli się w pierwszej dwudziestce najszczęśliwszych starszych pokoleń na świecie. Na początku tego miesiąca większość brytyjskich nastolatków powiedziała ankieterom, że spodziewa się, że ich życie będzie gorsze niż poprzedniego pokolenia.

Stany Zjednoczone spadły o osiem miejsc w ogólnym rankingu szczęścia na 23. pozycję, ale gdy zapytano tylko osoby poniżej 30. roku życia, najbogatszy naród świata zajął 62. miejsce - za Gwatemalą, Arabią Saudyjską i Bułgarią. Jeśli wziąć pod uwagę poglądy tylko osób w wieku 60 lat i starszych, Stany Zjednoczone były 10. najszczęśliwszym narodem.

„W przypadku Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii szczęście spadło we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie wśród młodych, tak bardzo, że młodzi są teraz, w latach 2021-23, najmniej szczęśliwą grupą wiekową" - stwierdzono w raporcie. W 2010 r. młodzi byli szczęśliwsi niż osoby w średnim wieku.

Raport nie ujawnia przyczyn zmian, ale pojawiają się one w obliczu rosnącego zaniepokojenia wpływem korzystania z mediów społecznościowych, nierówności dochodów, kryzysu mieszkaniowego oraz obaw przed wojną i zmianami klimatycznymi na szczęście dzieci i młodzieży.

Murthy stwierdził, że amerykańscy nastolatkowie spędzają średnio prawie pięć godzin dziennie w mediach społecznościowych, a jedna trzecia z nich, w tygodniu korzysta ze swoich urządzeń do północy. Zaapelował o wprowadzenie „teraz" przepisów mających na celu zmniejszenie szkód wyrządzanych młodym ludziom przez media społecznościowe, w tym ograniczenie lub wyeliminowanie takich funkcji, jak przyciski „Lubię to" i nieskończone przewijanie.

World Happiness Report śledzi subiektywne samopoczucie, wykorzystując własne oceny życia respondentów oraz ich pozytywne i negatywne emocje. Po raz kolejny Finlandia, Dania i Islandia znalazły się w pierwszej trójce najszczęśliwszych krajów.

Jukka Siukosaari, ambasador Finlandii w Londynie, powiedział, że jego krajowi udało się stworzyć „infrastrukturę szczęścia", w tym „bezpieczne środowisko", przystępne cenowo możliwości wyrażania siebie w kulturze i stosunkowo równe dochody. „Wszystko zaczyna się od wysokiego poziomu zaufania między obywatelami a naszymi instytucjami" - powiedział.

Kostaryka i Kuwejt znalazły się w pierwszej dwudziestce. Niemcy spadły z 16. na 24. miejsce. Afganistan i Liban pozostały dwoma najmniej szczęśliwymi krajami. Wśród krajów, w których poziom szczęścia wzrósł, znalazło się wiele krajów afrykańskich, Kambodża, Rosja i Chiny. Największy wzrost szczęścia odnotowała Serbia.

Jak wynika z raportu, dobre samopoczucie i zdrowie emocjonalne w dzieciństwie mogą być najlepszym czynnikiem zadowolenia w dorosłym życiu. Wcześniejsze badania wykazały, że nastolatki i młodzi dorośli, którzy zgłaszają wyższą satysfakcję z życia, osiągają znacznie wyższy poziom dochodów w późniejszym życiu, nawet biorąc pod uwagę różnice w wykształceniu, inteligencji, zdrowiu fizycznym i poczuciu własnej wartości.

Lord Layard, członek Partii Pracy w brytyjskim parlamencie i współredaktor raportu, powiedział, że dobrostan dzieci powinien być ważną kwestią w wyborach powszechnych, które mają się odbyć w tym roku. Powiedział, że „potrzebujemy zobowiązań do ulepszenia zespołów wsparcia zdrowia psychicznego i uczynienia ich powszechnymi w całym kraju. Umiejętności życiowe powinny być nauczane w każdej szkole”.

Dział: Dziecko

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.