2024-03-21 15:07:24 JPM redakcja1 K

Badania wykazały, że ciąża nastoletnia jest powiązana z przedwczesną śmiercią

Z obszernej analizy przeprowadzonej w Kanadzie wynika, że ryzyko śmierci przed 31. rokiem życia u nastolatek, które urodziły dzieci, było dwukrotnie wyższe.

Nowe badanie nie jest pierwszym, które wykazało związek między ciążą nastolatek a przedwczesną śmiercią, jednakże wydaje się jednym z największych i najsolidniejszych. Źródło: Tina Stallard/Ekskluzywne zdjęcie autorstwa Getty Images

 

Badania wykazały, że ciąża nastolatek zwiększa ryzyko, że młoda kobieta porzuci szkołę i zacznie walczyć z ubóstwem. Ponadto, nastolatki są bardziej narażone na poważne powikłania medyczne podczas ciąży.

Dogłębne badanie przeprowadzone w Kanadzie wykazało kolejne niepokojące odkrycie: kobiety, które zaszły w ciążę jako nastolatki, są bardziej narażone na śmierć przed 31. urodzinami. Tendencję tę zaobserwowano zarówno wśród kobiet, które donosiły nastoletnie ciąże, jak i tych, które poroniły.

„Im młodsza była osoba w momencie zajścia w ciążę, tym większe było ryzyko przedwczesnej śmierci”, – ujawnił dr Joel G. Ray, pierwszy autor badania oraz lekarz położnik i epidemiolog w szpitalu St. Michael's Hospital w Toronto. Artykuł został opublikowany w czwartek w JAMA Network Open.

„Niektórzy będą twierdzić, że nie powinniśmy tego osądzać, ale uważam, że zawsze intuicyjnie wiedzieliśmy: istnieje wiek, który jest za młody na ciążę”, – dodał.

W badaniu wykorzystano prowincjalny rejestr ubezpieczonych, żeby przeanalizować przebieg ciąży wśród około 2,2 miliona nastolatek w Ontario, w tym wszystkich dziewcząt, które ukończyły 12 lat między kwietniem 1991 r. a marcem 2021 r.

Badacze uwzględnili istniejące wcześniej problemy zdrowotne dziewcząt oraz różnice w dochodach i wykształceniu. Tym niemniej, ryzyko przedwczesnej śmierci w późniejszym życiu u nastolatek, które donosiły ciąże, nadal było ponad dwukrotnie większe. 

Naukowcy odkryli podobną tendencję wśród kobiet, które jako nastolatki zaszły w ciążę pozamaciczną (w której zapłodnione jajo rozwija się poza macicą) albo ciążę, zakończoną urodzeniem martwego dziecka lub poronieniem.

Zagrożenie było znacznie mniejsze wśród kobiet, które przerwały ciążę jako nastolatki, jednak ryzyko przedwczesnej śmierci u nich nadal było o 40 procent wyższe w porównaniu z kobietami, nie będącymi w tym wieku w ciąży.

Dr Ray i jego współpracownicy odkryli, że największe ryzyko przedwczesnej śmierci występuje wśród kobiet, które zaszły w ciążę przed 16. rokiem życia oraz u tych, które w okresie adolescencji zaszły w ciążę więcej niż raz.

Analiza wykazała, że większość przedwczesnych zgonów jest spowodowana urazami – zarówno samookaleczeniami, jak i niezamierzonymi zranieniami, wywołanymi na przykład napaściami.

Kobiety, które zaszły w ciążę jako nastolatki, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na śmierć w młodym wieku z powodu niezamierzonego urazu w porównaniu z innymi kobietami. Na dodatek taka kondycja podwoiła ryzyko śmierci w wyniku samookaleczenia.

W dołączonym do artykułu komentarzu Elizabeth L. Cook, naukowczyni z organizacji badawczej Child Trends, skupiającej się na dzieciach i młodzieży, zauważyła, że przedwczesna śmiertelność być może nie jest spowodowana wyłącznie ciążą nastoletnią. 

Raczej ona wskazuje na szereg innych czynników, w tym niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa, zwiększające prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Aby zrozumieć te przyczyny, Cook wezwała do dalszych badań.

Chociaż niektóre nastolatki decydują się na zajście w ciążę, „większość ciąż wśród nastolatek jest niezamierzona, co obnaża niedociągnięcia w systemach istniejących dla edukacji, pokierowania i wspierania młodych ludzi”, – pisała pani Cook. Napiętnowanie i izolacja, których doświadcza wiele ciężarnych nastolatek, „mogą utrudnić im rozwój w wieku dorosłym”. Nowe badanie nie jest pierwszym, które wykazało związek między ciążą nastolatek a przedwczesną śmiercią, ale wydaje się jednym z największych i najsolidniejszych.

Fińskie badanie z 2017 r. objawiło, że kobiety, które zaszły w ciążę w wieku nastoletnim, były bardziej narażone na przedwczesną śmierć na skutek samobójstwa, przyczyn związanych z alkoholem, chorób układu krążenia i wypadków samochodowych. W badaniu tym nadmierne ryzyko także przypisywano niskiemu poziomowi wykształcenia.

Chociaż zagrożenia związane z ciążą na ogół się zwielokrotniają wraz z wiekiem, u ciężarnych nastolatek częściej niż u kobiet w wieku 20 i 30 lat występuje związane z ciążą wysokie ciśnienie krwi i niebezpieczny dla życia stan zwany stanem przedrzucawkowym.

W rezultacie, one częściej rodzą przedwcześnie, a ich niemowlęta niekiedy mają inne poważne problemy zdrowotne i są bardziej narażone na ryzyko śmierci w pierwszym roku życia.

Autor:
Roni Caryn Rabin | Tłumaczenie: Tetiana Tsupriian

Żródło:
https://www.nytimes.com/2024/03/14/health/teen-pregnancy-early-death.html?smid=url-share

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE