Analiza literatury podkreśliła długoterminowy wpływ przemocy werbalnej na dzieci. Fot. tomazl/E+/Getty Images
Analiza opublikowana w czasopiśmie "Child Abuse & Neglect", przeanalizowała 166 wcześniejszych badań, aby dokładnie zbadać istniejącą literaturę na ten temat. Autorzy zaproponowali przypisanie przemocy werbalnej wobec dzieci osobną kategorię maltretowania, aby ułatwić jej zapobieganiu.
Obecnie przemoc wobec dzieci jest klasyfikowana według czterech kategorii: przemoc fizyczna, przemoc seksualna, przemoc emocjonalna, której przemoc werbalna jest częścią, i zaniedbanie. To badanie może pomóc w opracowaniu strategii zapobiegania i leczenia.
W przeciwieństwie do innych form przemocy emocjonalnej, takich jak obojętność, traktowanie milczeniem i bycie świadkiem przemocy domowej, badacze sklasyfikowali przemoc werbalną jako bardziej "jawną” i stwierdzili, że "zasługuje na szczególną uwagę". Opracowanie, zlecone przez organizację Words Matter - brytyjską fundację mającą na celu poprawę zdrowia dzieci poprzez zwalczanie przemocy werbalnej - zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wingate w Karolinie Północnej i University College London.
"Przemoc werbalna wobec dzieci musi koniecznie zostać uznana za osobną kategorię przemocy z powodu ciągnących się przez całe życie konsekwencji" - powiedziała w swoim oświadczeniu profesor Shanta Dube, główna autorka badania i dyrektor studiów magisterskich z zakresu zdrowia publicznego na Uniwersytecie Wingate.
Badanie, które analizowało wpływ stosowania krzyku przez dorosłych takich jak rodzice, nauczyciele i trenerzy, przywołało kilka prac, które sugerują, że długotrwałe skutki przemocy werbalnej w dzieciństwie mogą objawiać się jako zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i gniew; objawy zewnętrzne, takie jak popełnianie przestępstw, używanie różnych substancji lub stosowanie przemocy; oraz skutki zdrowotne, takie jak otyłość lub choroby płucne.
Jessica Bondy, założycielka organizacji Words Matter, podkreśliła znaczenie zrozumienia "prawdziwej skali i wpływu przemocy werbalnej w dzieciństwie".
"Wszyscy dorośli są czasem przeciążeni i zdarza się, że powiedzą rzeczy nieumyślnie" - powiedziała w oświadczeniu. "Musimy wspólnie pracować nad opracowaniem sposobów rozpoznawania tych działań i zakończenia przemocy werbalnej wobec dzieci przez dorosłych, aby te mogły się rozwijać".
Najnowsze badanie wykazało istotne "wystąpienie zmiany w przemocy stosowanej w dzieciństwie", ponieważ według Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku i czterech innych prac cytowanych w nowym badaniu, stosowanie przemocy emocjonalnej w dzieciństwie wzrosło, podczas gdy przemoc fizyczna i seksualna spadły.
Badacze zaznaczają również "potrzebę spójności" w kwestii definiowania przemocy werbalnej wobec dzieci, aby jej "rozpowszechnienie i wpływ mogły być odpowiednio mierzone i aby można by było jej zapobiegać”.
Informacje dostępne na stronie internetowej Words Matter zachęcają dorosłych do unikania krzyków, obelg, poniżania lub używania obraźliwych zwrotów podczas rozmów z dziećmi, a także do zastanowienia się jeszcze przed mówieniem i podejmowania wysiłku w naprawianiu relacji z dzieckiem już po wypowiedzeniu czegoś obraźliwego.
Podobnie, pierwszą zasadą, którą należałoby zastosować w razie krzyku jest powstrzymanie się od krytyki, jak powiedziała Elizabeth Gershoff, profesor nauk o rozwoju człowieka i rodzinie na Uniwersytecie Teksasu w Austin i badaczka ds. dyscypliny rodzicielskiej, w wywiadzie dla CNN w 2019 roku.
Gershoff dodała również, że warto brać pod uwagę samego odbiorcę. Niemowlęta na przykład prawdopodobnie odczują tylko emocje związane z frustracją, a nie treść krzyku, natomiast u niektórych starszych dzieci krzyk może wywołać przeróżne reakcje.