Valerie została poddana okaleczeniu żeńskich narządów płciowych jako nastolatka i twierdzi, że badania pomogły jej zrozumieć swoje uczucia. Zdjęcie: BBC
Setki tomografii mózgów osób, które doświadczyły przemocy i poważnego bólu emocjonalnego, zostały zbadane ponownie przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Badanie prowadzone przez Uniwersytet w Essex wykazało, że trauma zmienia sposób rozwoju młodego mózgu i wpływa na obszary odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów i empatię. Dr Megan Klabunde oznajmiła, że to odkrycie może pomóc w opracowaniu nowego leczenia w celu odwrócenia tych skutków.
Według UK Trauma Council, jedno na troje dzieci i młodych ludzi doświadczy potencjalnie traumatycznego wydarzenia przed ukończeniem 18 lat. Zwykle będzie to niebezpieczne lub zagrażające życiu zdarzenie, które wywołuje intensywny strach.
Sztuczna inteligencja została wykorzystana do określenia obszarów mózgu, które zostały fizycznie zmienione przez traumę z dzieciństwa. Zdjęcie: University of Essex
Wcześniejsze mniejsze badania już wykazały, że trauma wpływa na budowę mózgu dziecka, jednak najnowsze badania wykorzystały sztuczną inteligencję do wykrycia nowych wzorców w danych i pogłębienia ich rozumienia. Badaniem kierowała dr Klabunde, dziecięcy psycholog kliniczny i zdrowia oraz wykładowca psychologii na Uniwersytecie Essex. Powiedziała: „Wykazaliśmy wyraźne zmiany w dwóch dużych obszarach w mózgu. Teraz wiemy, że wpływają na rozwiązywanie problemów i koncentrację na sobie, co oznacza, że ktoś może mieć trudności z emocjami, budowaniem relacji, a nawet rozumieniem własnego ciała”. Dodała, że wpływały również na pamięć i podejmowanie decyzji.
„Zostałam okaleczona”
Valerie miała 16 lat, kiedy doświadczyła okaleczenia żeńskich narządów płciowych w Nigerii. „Zanim się zorientowałam, leżałam już na podłodze. Ktoś siedział na mojej klatce piersiowej, a ja zostałam okaleczona. Był to dla mnie początek życiowej traumy. Przez lata doświadczałam fizycznego i emocjonalnego bólu, a także wstydu”. Valerie zawsze zastanawiała się, dlaczego reagowała na różne sytuacje inaczej niż inni i oznajmiła, że to badanie było „jak strzał w dziesiątkę”. „To ma mnóstwo sensu”.
Kari mówi, że badania pomogły jej „poskładać do kupy”, dlaczego miała trudności z nawiązaniem pozytywnych relacji. Zdjęcie: BBC
Kari, która jako dziecko była wykorzystywana seksualnie, powiedziała, że „nie ma słów aby opisać co te badania dla mnie oznaczają”. „Od lat miałam problemy w relacjach i zawsze zastanawiałam się, dlaczego ja?”, dodała. „Teraz wiem, że to nie była moja wina”.
Kari i Valerie są członkiniami Essex Trauma Ambassadors, grupy, która wspiera pokrzywdzonych i kształtuje usługi zdrowotne. Wiele terapii skupia się na pomaganiu ludziom w unikaniu wyzwalaczy i radzeniu sobie z lękiem, jednak Dr Klabunde odkryła, że traumatyczne doświadczenia wpływają nawet na osoby bez oczywistych objawów zespołu stresu pourazowego. „Teraz wydaje się, że obecnym metodom leczenia brakuje ważnego elementu”, stwierdziła Dr Klabunde. „Należy przyjrzeć się wpływowi traumy na ciało, poczucie własnej wartości i relacje. Przynosi to nadzieję, ponieważ odpowiednie leczenie może pomóc odwrócić zmiany w mózgu”.