2024-01-31 12:59:43 JPM redakcja1 K

Błonnik - niezbędny składnik diety

Na pewno nie raz słyszałeś/aś o pozytywnym wpływie błonnika na zdrowie, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, dlaczego tak jest? Spożywanie błonnika może przynieść cztery znaczące korzyści:

Zdjęcie: UCSF Benioff Children's Hospitals

  • Błonnik spowalnia czas, w którym cukier wchłaniany jest do krwiobiegu. Jedząc pokarm bogaty w błonnik np. fasolę lub produkty pełnoziarniste, poziom glukozy jest znacznie stabilniejszy i nie wzrasta drastycznie, ponieważ cukier pochodzący z tych produktów wchłania się wolniej. To pozytywnie wpływa na organizm, dlatego że gwałtowne zmiany poziomu glukozy mogą powodować przejadanie się lub szybkie poczucie głodu.
  • Błonnik sprawia, że pokarm znacznie szybciej przemieszcza się w jelitach. To sprawia, że po spożyciu np. produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik nierozpuszczalny, znacznie szybciej poczujemy się najedzeni. 
  • Błonnik oczyszcza okrężnicę, działając jak szczotka. Usuwane są z jelit bakterie i nagromadzone substancje, a dzięki temu zmniejsza się ryzyko raka okrężnicy.
  • Błonnik pomaga w regularnym wypróżnianiu. Dieta bogata w błonnik redukuje zaparcia i reguluje częstotliwość wyróżnień.

Wprowadzenie błonnika do diety całej rodziny

Spożywanie błonnika przynosi korzyści całej rodzinie, dlatego dorośli, jak i dzieci powinni spożywać dietę bogatą w błonnik. By zadbać o większą ilość błonnika  diecie, warto do niej wprowadzić poniżej wymienione produkty spożywcze. Warto również sprawdzać etykiety i wartości odżywcze na opakowaniach produktów, aby upewnić się jaką ilość błonnika zawierają. 

  • Chleby pełnoziarniste, które zawierają przynajmniej 3 gramy błonnika w jednej porcji. Wybór pszenicznego chleba to za mało, ponieważ bardzo często chleby pełno pszeniczne zawierają bardzo mało błonnika. Dlatego kupując chleb zaleca się sprawdzanie ilości błonnika poprzez czytanie etykiet.
  • Płatki, zawierające minimum 5 gram błonnika na porcję. Płatki o wysokiej zawartości błonnika są często wyprodukowane z pełnych ziaren, otrębów i płatków owsianych. Mimo tego zawsze kupując płatki warto sprawdzać ilość zawartego w nich błonnika. 
  • Brązowy ryż zachowuje swój naturalny kolor, ponieważ jest niełuskany. Jego łuska to źródło błonnika. Natomiast biały ryż prawie wcale nie zawiera błonnika, ponieważ jest on pozbawiony łusek. 
  • Fasola i rośliny strączkowe są idealnym źródłem błonnika i białka.
  • Owoce i warzywa również zawierają błonnik. Dlatego zaleca się jedzenie owoców w całości, łącznie ze skórką, ponieważ zawierają one więcej błonnika niż soki owocowe. 

Autor:
UCSF Benioff Children's Hospitals | Tłumaczenie: Marta Gościniak

Żródło:
https://www.ucsfbenioffchildrens.org/education/why-fiber-is-so-good-for-you

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.