Zdjęcie: Pixabey
Burak to warzywo, które wiele osób ceni za pozytywny wpływ na zdrowie i za dobry smak. Jednocześnie jest ono dostępne przez cały rok i można je jeść gotowane, tarte, pieczone…
Burak to roślina dwuletnia o krwistoczerwonym, wrzecionowatym korzeniu i ciemnozielonych liściach. Kulinarne zastosowanie ma najczęściej korzeń, ale i liście mogą być wykorzystywane w podobny sposób jak szpinak.
Po spożyciu buraka, u niektórych osób mocz może nabrać lekko czerwonego zabarwienia. Jest to zupełnie nieszkodliwe zjawisko, ale jest jednocześnie wskaźnikiem niedoboru żelaza w organizmie, bądź obecności problemów z jego metabolizmem. W takim wypadku zaleca się konsultację z lekarzem. Sok z buraka spożywa się w celu wzmocnienia organizmu i detoksykacji. Osłodzony miodem korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Jeśli ktoś cierpi na zaparcia, zaleca się sałatkę z tartych buraków, marchwi lub chrzanu.
Jest bogaty w fitoskładniki, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Biorą także udział w detoksykacji organizmu. Pigmenty z buraka, słynące ze swojej czerwonej barwy, nazywają się betalainy. Czerwony pigment, antocyjan, ma korzystny wpływ na erytrocyty i sprawia, że naczynia krwionośne są elastyczniejsze. Buraka łatwo przetrawić i jest bogaty w błonnik, co odgrywa dużą rolę w procesie opróżniania jelit.
Smak buraka jest słodki, przez dużą ilość cukru. Jeden burak zawiera średnio 10% cukru. Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, co jest istotną informacją dla kobiet w ciąży. To warzywo jest także bogate w mangan i wapń. Zawiera witaminę C, miedź, magnez, żelazo i fosfor. Konsumpcja buraków może w wyłącznie pozytywny sposób wpłynąć na układ pokarmowy, jak i na regulację ciśnienia krwi i cholesterolu. Burak jest dobry na wątrobę, najważniejszy filtr naszego organizmu.
W porównaniu z innymi warzywami ma wysoką wartość energetyczną: 189 kJ (45 kalorii) w 100 gramach. Jest bogaty w białka, tłuszcze i węglowodany. Od dawna ma status cudotwórczego warzywa, które pomaga ciału walczyć z różnymi chorobami.
Korzystnie wpływa także na układ nerwowy, poleca się go nawet osobom anemicznym, chociaż nie zawiera dużo żelaza, kiedy porównać go chociażby ze szpinakiem.