fattoincasadabenedetta.it
Zwycięskim przepisem drugiego odcinka Ricette d'Italia jest cecamariti, zaproponowany przez Luigiego z Salento. Jest to tradycyjny przepis na wykorzystanie resztek jedzenia z trzema głównymi składnikami: rośliną strączkową, warzywem i rodzajem chleba. Nazwa ma szczególne pochodzenie: jak mówi nam Luigi, w przeszłości żony "cecavano", czyli oszukiwały swoich mężów, mówiąc im, że jedzą nowe potrawy, podczas gdy w rzeczywistości ponownie wykorzystywały resztki z poprzednich dni.
Luigi wybrał cecamariti, a raczej wariant rodzinny, ponieważ dla niego jest to danie wywołujące wspomnienia: "Moja matka wychowała nas na daniach z recyklingu, dzięki czemu niczego nam nie brakowało, ale jednocześnie sprawiała, że czuliśmy wartość rzeczy", mówi Benedetta.
Cecamariti: przepis Luigiego
Przygotowanie składników ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu tego wyjątkowego dania. Efektem końcowym muszą być miękkie warzywa oraz półtwarde rośliny strączkowe.
Ponieważ będziemy musieli użyć gotowanych roślin strączkowych (w tym przypadku fasoli), Luigi radzi nam, jak zrobić smaczną zupę. Przygotowanie zupy jest bardzo proste: poprzedniego wieczoru moczymy fasolę w dużej ilości wody z grubo posiekaną białą cebulą, liściem laurowym i rozmarynem. Kiedy fasola jest dobrze namoczona, zaczynamy robić zupę: podsmażamy na oliwie czosnek, cebulę i papryczkę chili, a następnie dodajemy fasolę i zaczynamy ją gotować.
Po kilku minutach prażenia dodajemy wodę, liść laurowy i rozmaryn - które po kilku minutach należy usunąć. Gotujemy tak, aby w trakcie gotowania fasola również osuszyła się z nadmiaru wody. Na koniec doprawiamy solą i sprawdzamy czas gotowania, aż zupa będzie gotowa.
Przygotowanie cecamariti rozpoczyna się od ugotowania warzyw: dusimy wierzchołki rzepy, zaczynając od smażenia na oliwie, czosnku i papryczce chili, a następnie, jak mówi Luigi w dialekcie, gotujemy je "nfucate", czyli "utopione" w wodzie. W połowie gotowania dodajemy do garnka ugotowaną i odsączoną fasolę i dobrze mieszamy.
Następnie przychodzi kolej na czerstwy chleb, w tym przypadku słynną puccię z Salento, którą Luigi kroi na kawałki i przyrumienia na patelni z kapką oliwy, a następnie dodaje do reszty składników podczas gotowania: chleb wchłonie całą wilgoć, smak wierzchołków rzepy oraz fasoli!
Ostatnim akcentem w przepisie Luigiego, po ugotowaniu cecamariti, jest dodanie kilku smażonych zielonych papryczek podczas serwowania, które uwydatnią smak potrawy i sprawią, że będzie jeszcze bardziej malownicza.
Sezon: Wszystkie pory roku
Składniki: 10
Łatwość: łatwy
Gotowe w: 40 minut
Składniki:
Porcja dla 4 osób:
-300 g okrągłej fasoli (już ugotowanej)
-700 g wierzchołków rzepy
-cebula do smaku
-czosnek do smaku
-2 łyżecki chili
-1 czerstwy chleb (ew. chleb apulijski, taki jak chleb Altamura)
-ew. 4 “friggitelli”
-3 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
-drobna sól do smaku
-olej do smażenia
A teraz zobaczmy krok po kroku, jak przygotować to smaczne danie razem z Luigim i Benedettą! (link poniżej)
https://www.fattoincasadabenedetta.it/ricetta/cecamariti/