2023-11-06 16:42:42 JPM redakcja1 K

Chip w oku służący do monitorowania cukrzycy

Badacze rozwinęli mikro jednostkę – chip, który umieszcza się w oku. Technologia ta otwiera drzwi do opartych na komórkach metod leczenia cukrzycy.

Zdjęcie: David Callahan 

Ponad pół miliona osób w Szwecji choruje na cukrzycę. Zdecydowana większość z nich, 85 - 90 procent, ma cukrzycę typu 2. Według Szwedzkiego Stowarzyszenia Diabetyków cukrzyca jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na świecie, z którą żyje 425 milionów ludzi.  Prowadzi to do rosnącego zapotrzebowania na dobre leczenie. Naukowcy z Karolinska Institutet i Royal Institute of Technology opracowali teraz medyczne mikrourządzenie – chip w oku z komórkami produkującymi insulinę, aby utrzymać cukrzycę w ryzach. 

Utrzymywanie mini organów na miejscu 

Technika daje nowe możliwości jeśli chodzi o terapię opartą na komórkach, na przykład w leczeniu cukrzycy, wykorzystując oko jako bazę.  Mikro urządzenie umożliwia, bez użycia szwów, precyzyjne pozycjonowanie tzw. mini organów w oku. Wysepki Langerhansa, produkująca insulinę część trzustki, są przykładem takiego mini organu. 

„Skonstruowaliśmy medyczną jednostkę tak, aby mogła utrzymać mini organ w mikro klatce z nową technologią klapek, aby uniknąć potrzeby dodatkowego mocowania" mówi Wouter van der Wijngaart, profesor mikro- i nanosystemów w KTH (Kungliga Tekniska högskolan). 

Implant działał na myszach  

Badacze zaprojektowali całą jednostkę jak klin. Umożliwia to mechaniczne zamocowanie struktury w kącie między tęczówką, a rogówką w przedniej komorze oka. „Kiedy testowaliśmy tą technikę na myszach, zauważyliśmy, że jednostka pozostaje w ustawionej wcześniej pozycji w żyjącym organizmie na wiele miesięcy i mini organy szybko integrują się z naczyniami krwionośnymi zwierzęcia gospodarza i funkcjonują normalnie" mówi Anna Herland, badaczka bionanotechnologii w KTH Royal Institute of Technology i laboratorium Scilife. 

Per-Olof Berggren, profesor w Karolinska Institutet, ma długie doświadczenie z transplantacją wysepek Langerhansa do przedniej komory oka myszy. 

„Obecna jednostka jest wyjątkowa, będzie między innymi bazą do naszej dalszej pracy w rozwoju zintegrowanego mikrosystemu w badaniach nad funkcjonowaniem wysepek Langerhansa i ich możliwościami przeżycia w przedniej komorze oka. Ma to również duże znaczenie praktyczne, ponieważ przeszczep wysepek Langerhansa do ludzkiej przedniej komory oka jest obecnie poddawany badaniom klinicznym u pacjentów z cukrzycą" mówi Per-Olof Berggren. 

Pierwszy krok  

Oprócz cukrzycy, różne terapie przeszczepów komórkowych zostały również zainicjowane w innych obszarach chorobowych. Barierą w rozwoju terapii komórkowych jest jednak brak nieinwazyjnych metod monitorowania wydajności przeszczepów w czasie. Naukowcy uważają, że ich wynalazek jest pierwszym krokiem w kierunku bardziej zaawansowanych mikro urządzeń medycznych, które mogą zarówno lokalizować, jak i kontrolować funkcję przeszczepów komórek. 

"Nasz projekt umożliwi w przyszłości integrację i wykorzystanie bardziej zaawansowanych funkcji urządzeń, takich jak zintegrowana elektronika lub uwalnianie leków" mówi Anna Herland. 

Dlaczego używane jest oko? 

- Oko jest tak zwanym organem uprzywilejowanym immunologicznie. Oznacza to, że gdy organizm początkowo reaguje na implant, oko praktycznie nie ma komórek         odpornościowych, które mogłyby zareagować negatywnie 

- Oko jest dla badaczy jedynym oknem na ciało. Dzięki obserwacji i mikroskopii mogą oni szczegółowo zbadać, co dzieje się z implantem w czasie. Gdy naukowcy sprawdzą, czy wszystko działa, mogą rozważyć inne umiejscowienie implantu. 

- Technika ta może być stosowana zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i typu 2, ponieważ obejmuje przeszczep wysepek - tj. leczenie lecznicze. Technika ta jest przeznaczona    przede wszystkim do leczenia cukrzycy typu 1. 

Autor:
forskning.se | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Żródło:
https://www.forskning.se/2023/10/23/chip-i-ogat-ska-halla-koll-pa-diabetes/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE