Zdjęcie: Freepik
Przed udomowieniem koty były w dziczy samotnymi łowcami, którzy polowali głównie w nocy. W odróżnieniu od dzikich psów, które zawsze przemieszczały się w grupie, w watasze.
Te cechy zwierzęta zachowały nawet po udomowieniu. Psu jest potrzebny właściciel, podczas gdy koty przychodzą do właściciela zazwyczaj kiedy są głodne.
W czasopiśmie „Psihologija danas” (pol. „Psychologia dziś”) przedstawione zostały wyniki badania, które zajmowało się związkiem charakteru właściciela z wyborem zwierzęcia domowego. Brało w nim udział około 5 tys. ludzi, którzy dostali zadanie odpowiedzieć na 44 pytania, które psycholodzy później analizowali.
Odkryto, że ludzie posiadający psy są bardziej ekstrawertyczni od tych, którzy mają koty. Są przyjaźniejsi dla nieznajomych i bardzo sumienni. Mają silną samokontrolę, ambicje i chętniej od spontanicznych wybierają zaplanowane i zorganizowane działania.
Osoby lubiące koty, jak mówią psycholodzy, są nieco bardziej neurotyczne. Mają większe zamiłowanie do sztuki, lepiej rozwiniętą wyobraźnię, są ciekawscy, skłonni do awantur i odczuwania silniejszych emocji.
Udowodniono, że miłośnicy kotów raczej mieszkają sami, częściej w mieszkaniach niż domach. Kobieta, która mieszka sama, chętniej wybierze kota jako pupila. Osoby żyjące w domach, z partnerem, dziećmi, częściej wybierają psy.
Badania pokazały, że ludzie, którzy dorastali w towarzystwie kotów, pozostali im wierni także później, wybierając je jako zwierzęta domowe. Ci, którzy dorastali z psami, także przy nich zostają, nawet kiedy przestają mieszkać w domu, który ma więcej miejsca.
Ludzie, którzy wolą koty są mniej dominujący. Właściciele psów są bardziej towarzyscy, chętniej przyjmują do siebie nowe rzeczy i ludzi, łatwiej im nawiązywać przyjaźnie. Są wytrwali, pełni samozaparcia, wyróżniają się z tłumu. Właściciele kotów są bardziej wstydliwi, wycofani, nie są agresywni.
Taki podział jest bliski ogólnym poglądom, według których ludzie udamawiają psy żeby być ich nowymi właścicielami i przyjaciółmi, a to koty są tymi, które dają się ludziom udomowić i to one są „gospodarzem” w domu.
Decyzja o wyborze psa lub kota jako pupila jest indywidualna i zależy od sposobu funkcjonowania, sytuacji życiowej i osobistych preferencji.
Jednakże, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, wybierając między kotem a psem:
Psy generalnie wymagają poświęcenia im większej ilości czasu i energii niż koty. Trzeba zapewnić im ćwiczenia i wyprowadzać na spacery, podczas gdy koty są zazwyczaj bardziej niezależne i wymagają mniej uwagi.
Jeśli żyjesz w małym mieszkaniu, kot może być najlepszym wyborem.
Wydatki na psy są większe od tych na koty, ale oba gatunki mają stałe potrzeby takie jak jedzenie, legowisko i opieka weterynarza.
Zarówno psy, jak i koty mogą być dobrym towarzystwem, a każde zwierzę ma swoje indywidualne cechy i potrzeby. Psy są w większości bardziej towarzyskie, lojalne i zwracają więcej uwagi na swojego właściciela niż koty.