2025-01-11 17:08:09 JPM redakcja1 K

Co powoduje plamy na twarzy i jak można je leczyć?

Jakie plamy można usunąć laserem?

Zdjęcie: pochodzące z mediów społecznościowych

Z wiekiem u każdego pojawiają się plamy na twarzy, ale które z nich można rozjaśnić za pomocą lasera?
Symetryczne brunatno-brązowe zmiany o średnicy około 15 mm, występujące w okolicy jarzmowej i z ciemnoszarymi plamkami, są najczęściej obserwowane u kobiet w wieku 16–40 lat. W niektórych przypadkach odnotowuje się rodzinną skłonność do ich występowania. Po kilku zabiegach laserowych zmiany te mogą ulec znacznemu zanikowi.

Rogowacenie łojotokowe (powszechnie znane jako plamy starcze): brązowe i czarne plamy występujące na twarzy, grzbietach dłoni i innych częściach narażonych na działanie promieni słonecznych, z wyraźnymi granicami. Ich powierzchnia może być gładka lub szorstka. Najczęściej są obserwowane u osób starszych. Leczenie laserem frakcyjnym który zawiera dwutlenek węgla może wyeliminować plamy starcze, ale nowe plamy mogą rosnąć w innych obszarach. Plamy starcze są rodzajem łagodnych zmian naskórkowych i zazwyczaj nie pozostawiają blizn po leczeniu laserowym.

Dolegliwość skórna ostuda (melasma) należy do chorób skóry o zwiększonej pigmentacji, która objawia się głównie jasnobrązowymi lub jasnoczarnymi, nieregularnymi i przyciemnionymi przebarwieniami. Ich rozmieszczenie jest symetryczne, występujące głownie na obszarze jarzmowym, czole i policzkach. Główną przyczyną jest nadmierne nasłonecznie jak i zawyżony poziom estrogenu. W niektórych przypadkach ostuda może być dziedziczna. W leczeniu należy stosować różne środki, takie jak doustny kwas traneksamowy, zewnętrzny hydrochinon i inne środki depigmentujące, ale można je również łączyć z leczeniem nanolaserem Q1064, a efekt blaknięcia jest osiągalny już po kilku zabiegach.

Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju zmian skórnych, ochrona przeciwsłoneczna stanowi podstawowy środek zapobiegawczy. Pacjentom nie zaleca się samodzielnego zakupu niesprawdzonych produktów do usuwania plam przez Internet. Należy zawsze skonsultować się z lekarzem. 

Autor:
Wang Jianying | Tłumaczenie Wiktoria Derylak— praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.chinanews.com.cn/jk/2025/01-03/10346929.shtml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE