2024-12-07 00:58:25 JPM redakcja1 K

Co wspiera zdrowie psychiczne?

Utrata zainteresowań, przygnębienie, niekontrolowane zmartwienia – podczas pandemii COVID-19 ludzie w Niemczech coraz częściej cierpieli na objawy depresyjne. Co kraj może zrobić, aby wspierać zdrowie psychiczne swojej populacji?

Źródło: tagesschau.de

Stan na: 9 czerwca 2023, godz. 5:24

Bez względu na płeć, poziom wykształcenia czy grupę wiekową, dane Instytutu Roberta Kocha z końca 2022 roku pokazują, że zdrowie psychiczne ludzi w Niemczech pogorszyło się podczas pandemii. Jednak nawet poza globalnymi kryzysami ludzie chorują na zaburzenia psychiczne. Według Niemieckiej Fundacji Depresji obecnie pięć milionów osób w Niemczech cierpi na depresję. Wielu z nich wciąż trudno jest mówić o swojej chorobie, a często brakuje kompleksowej opieki dla chorych. W efekcie pacjenci nierzadko muszą czekać miesiącami na miejsce w terapii.

Skuteczna walka z samobójstwami

Finlandia kiedyś znajdowała się na szczycie listy krajów z najwyższymi wskaźnikami samobójstw w Europie. Długie, ciemne zimy, małe zaludnienie kraju i być może także powściągliwa natura wielu Finów utrudniały osobom potrzebującym uzyskanie pomocy w przypadku takich chorób jak depresja. Od tamtej pory Finlandia wdrożyła szeroki wachlarz działań. Obecnie kraj realizuje trzecią narodową strategię zdrowia psychicznego, która przyniosła wielkie sukcesy: Finlandia spadła z pierwszego miejsca na bardziej korzystną pozycję w środku stawki. Jednym z kluczowych elementów działań jest interwencja. Badania wykazały, że wiele osób odwiedza lekarza na tydzień przed popełnieniem samobójstwa. Jednak lekarze często nie rozpoznawali objawów i znaków ostrzegawczych. Wprowadzono więc programy szkoleniowe. W ośrodkach zdrowia lekarze mogą teraz bezpośrednio kierować pacjentów do psychologów lub pracowników socjalnych. W słabo zaludnionych obszarach, gdzie brakuje takiego personelu, wsparcie mają zapewniać usługi cyfrowe.

Miłość Argentyny do psychologii

Stolica Argentyny, Buenos Aires, uważana jest za miasto o największej liczbie psychologów na świecie. Według badania Światowej Organizacji Zdrowia z 2005 roku na 100 000 mieszkańców przypadało tam 106 psychologów, a niektóre badania wskazują, że liczba ta mogła wynosić nawet 200 na 100 000 mieszkańców. Jest oczywiste, że Argentyńczycy mają szczególne upodobanie do psychoanalizy. Wśród klas średnich i wyższych chodzenie na terapię jest niemal normą. Psychologowie są gwiazdami telewizji i wypełniają całe sale swoimi wykładami. Ta otwartość pomaga odtabuizować takie tematy jak psychoterapia czy choroby psychiczne.

Unikalne podejścia w Finlandii i Argentynie

O specyficznych działaniach w Finlandii i Argentynie opowiadają w podcaście „Ideenimport” korespondentki ARD, Sofie Donges i Anne Herrberg.

Poszukiwanie pomysłów w podcaście Tagesschau

Na wiele pytań pojawiających się w codziennym życiu gdzieś na świecie istnieją już innowacyjne pomysły, potencjalne wzorce i rozwiązania: Jak lepiej radzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami energii? Co można zrobić, aby zdrowiej się odżywiać? Dlaczego ludzie w niektórych krajach żyją dłużej? Zagraniczny podcast Tagesschau poszukuje i prezentuje te pomysły, współpracując z korespondentami w 30 zagranicznych studiach ARD. „Ideenimport” ma na celu poszerzenie perspektyw i wniesienie świeżych pomysłów do debat politycznych i społecznych. „Ideenimport” ukazuje się co drugi piątek. Można go słuchać w domu lub w podróży na swoim smartfonie. Nowe odcinki dostępne są co drugi piątkowy poranek na naszej stronie internetowej, w aplikacji ARD Audiothek i na wielu innych platformach podcastowych. Depresja jest uleczalna i często wyleczalna. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z telefoniczną linią wsparcia pod numerem 0800 1110111 lub 0800 1110222. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Niemieckiej Fundacji Depresji.

Autor:
tagesschau.de | Tłumaczenie: Magdalena Kwaśnikowska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/ideenimport-psychische-gesundheit-100.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE