Japońskie firmy POLA i ANA opracowały płyn do mycia twarzy i balsam do stosowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zdjęcie: POLA
Płyn do mycia twarzy i balsam są częścią linii „Cosmology” zaprezentowanej 28 sierpnia b.r. przez japońską firmę kosmetyczną POLA i ANA Holdings, spółkę macierzystą All Nippon Airways.
Produkty zostały stworzone po tym, jak Japońska Agencja Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) zaapelowała o produkty do pielęgnacji skóry, które mogłyby być stosowane w przestrzeni kosmicznej, której warunki są ubogie w zasoby, mają niską grawitację i są ekstremalnie suche.
Obie firmy rozpoczęły prace nad tą linią kosmetyków w 2020 roku, a JAXA dała im zielone światło na wprowadzenie ich projektów w życie w marcu ubiegłego roku.
W celu oszczędzania wody, płyn do mycia twarzy można po prostu wytrzeć, podczas gdy balsam został zaprojektowany tak, aby pozostawał w stanie półstałym, co ma zapobiec rozpraszaniu się przy niskiej grawitacji.
Produkty te nie są pierwszymi kosmetykami, które wyruszyły w kosmos. W 2021 roku była astronautka NASA Joan Higginbotham rozmawiała z InStyle o używaniu wazeliny, Cetaphilu, podkładu, różu, tuszu do rzęs i szminki podczas misji, a Estée Lauder wysłała serum do pielęgnacji skóry w kosmos w ramach komercyjnego partnerstwa z amerykańską agencją kosmiczną.
Astronauci już w kosmosie, a nawet po powrocie na Ziemię, zgłaszali pieczenie, swędzenie, suchość i wrażliwość skóry.
Twórcy nowych produktów stwierdzili, że mają nadzieję poprawić jakość życia astronautów w kosmosie i powiedzieli, że ich asortyment został przetestowany przez personel pokładowy w samolotach ANA, jako że warunki w trakcie lotu i na ISS są podobne.
„Cosmology Space Crew Kit”, zestaw zawierający mniejsze wersje płynu oczyszczającego i balsamu, zostanie udostępniony publicznie w październiku, podczas gdy produkty o regularnych rozmiarach trafią do sprzedaży w styczniu przyszłego roku.
Prezes POLA Miki Oikawa powiedział dziennikarzom w Tokio, że ma nadzieję, iż produkty te będą również przydatne w innych sytuacjach, w których brakuje zasobów, co ma miejsce między innymi w centrach ewakuacyjnych podczas klęsk żywiołowych.